poniedziałek, 13 maja 2024 21:03
Reklama

Konkursy dla młodzieży siedleckiej

Muzeum Regionalne w Siedlcach informuje,że termin nadsyłania prac na konkursy towarzyszące wystawie autorstwa B. Wachowicza „Reduta Żeromskiego”został przedłużony do 10 września 2012r.
Konkursy dla młodzieży siedleckiej

Muzeum Regionalne w Siedlcach informuje, że termin nadsyłania prac na konkursy  towarzyszące wystawie autorstwa B. Wachowicz „Reduta Żeromskiego”został przedłużony do 10 września 2012r.

Dla przypomnienia dołączamy propozycje konkursowe dla młodzieży siedleckiej :

Napisz miłosny list!

 Wszyscy czytaliście „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego. Czy pamiętacie historię niezwykłej miłości bohaterów – Marcina, którym jest sam młody Żeromski i Biruty, która także istniała naprawdę i miała na imię Helena. Oboje byli uczniami – jak Wy. Spotykali się w Parku i wymieniali zakochane spojrzenia. Ale ona musiała wyjechać do Rosji i nie zobaczyli się nigdy więcej…
Dziewczęta! Napiszcie list Biruty do Marcina, tak jak pisałybyście do swojego chłopca.
Chłopaki! Napiszcie list Marcina do Biruty, tak jak napisalibyście do swej dziewczyny.

Przypomnijcie sobie, jaki wiersz wpisała Biruta do pamiętnika koleżanki, który zrobił takie wrażenie na Marcinie.

Kim był autor tego wiersza, wymieniony przez Żeromskiego i jakie były jego losy?
Opis prawdziwych przeżyć, które były inspiracją miłosnego wątku „Syzyfowych prac” znajdziecie w I tomie „Dzienników” pisarza i w książce Barbary Wachowicz „Ogród młodości”.

Wręczenie atrakcyjnych nagród – na otwarciu wystawy „Reduta Żeromskiego”.

 Siedlce Żeromskiego i moje Siedlce

 Siedlce i Podlasie występują w wielu utworach Stefana Żeromskiego. Jakich?

Która ze sławnych bohaterek jednej z jego najsłynniejszych powieści była „najzwyczajniejsza samoswoja” panna rodem z Siedlec i „i tylko w Siedlcach działy się dla niej rzeczy ważne, interesujące, godne wzruszenia, pamięci i tęsknoty”?

         Który z bohaterów Żeromskiego był uczniem gimnazjum siedleckiego, harcerzem, legionistą, w lasach pod Siedlcami i na placu boju pod Iganiami, marzący „o Polsce zjednoczonej”?

         Na którym z bohaterów Żeromskiego Siedlce wywarły „tak przykre wrażenie, że zapragnął nająć co prędzej konie i wyjechać”? Jak sądzicie – dlaczego? Która to z budowli siedleckich mogła wywrzeć tak przygnębiające wrażenie?

         A jakie są Twoje Siedlce? Co w historii Twojego miasta uważasz za szczególnie cenne i godne pamięci?

         Jaki jest dzień dzisiejszy Twoich Siedlec? Co lubisz w swym mieście, a co chcesz w nim zmienić? Jakie miejsca są Ci szczególnie bliskie?


Siedlce i Sekuła w fotografii

W jednej z najsławniejszych powieści Stefana Żeromskiego bardzo ważną rolę odgrywają przepiękny staw zwany Sekułą i łąki nad Muchawką pod Iganiami…

Tu przechadzają się zakochani „nad wodą stawu w Sekule, nad wodą niezapomnianą pokrytą wodnymi liliami”.

A jak dzisiaj wygląda Sekuła? Czy jest równie piękna jak w opisach Żeromskiego i tęsknocie jego bohaterki?

Czy może być nadal symbolem urody wody polskiego pejzażu?

Sfotografujcie Sekułę!

Najpiękniejsze fotografie nagrodzimy i pokażemy na wystawie „Reduta Żeromskiego”.

Najciekawsze prace autorzy przeczytają na uroczystym spektaklu otwierającym wystawę w Muzeum Regionalnym 14 września 2012 r. Będą one także drukowane na łamach „Życia Siedleckiego”, które objęło patronat nad wystawą i Konkursem.

Nadsyłajcie swe prace na adres: Muzeum Regionalne ul. Marszałka Piłsudskiego 1, 08-110 Siedlce, mail: [email protected] z dopiskiem „Konkurs Żeromskiego”, podając swoje dokładne dane (adres, telefon, mail i jaka szkoła).


Podziel się
Oceń

Komentarze
pochmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Siedlce

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama