czwartek, 25 kwietnia 2024 18:57
Reklama

Premiera spektaklu "Smok" Teatru "Dlaczego nie?" dla słuchaczy SUTW

Premiera spektaklu "Smok" Teatru "Dlaczego nie?" dla słuchaczy SUTW

Teatr SUTW „Dlaczego nie?” przygotował dla Państwa kolejną premierę. Tym razem będzie to znany w Siedlcach „Smok” Eugeniusza Szwarca. Twórca sztuki urodził się w 1896 r. w Kazaniu, w 1913 r. ukończył w Majkopie na Kubaniu gimnazjum realne i studiował prawo w Moskwie. Podczas I wojny światowej został aktorem. Był to okres nieskrępowanych prób artystycznych, zawiłych sporów i walk literackich. W tej gorącej atmosferze kształtowała się artystyczna młodość Szwarca. W 1923 r. został dziennikarzem w Zagłębiu Donieckim. W 1924r. przyjechał do Leningradu, gdzie rozpoczął pracę w Państwowym Wydawnictwie Literatury dla Dzieci, jako redaktor czasopisma dziecięcego „Jeż”. Wtedy to zaczął pisać sztuki sceniczne, z których pierwszą była baśń dla dzieci pt. „Underwood”, następnie „Skarb”, potem „Przygody Hohenstaufa”, „Nagi król”, „Człowiek i cień” i wiele innych.. W czasach, gdy na scenie gościły postaci głównie rodem z fabryk, wsi i urzędów, Szwarc przedstawiał swoje dziwne, bajkowe opowieści, uciekając od rzeczywistości w krainę baśni. Ucieczki te miały głębszy sens. Jego bohaterowie walczyli o najprostsze ludzkie ideały - o powszechną dobroć i lojalność. Następca Jana Christiana Andersena świadomie nawiązywał do jego twórczości. Był, jak wielki Duńczyk, piewcą lepszego porządku świata. Zmarł w 1958 r.



„Smok” – utwór napisany w 1942 r., powszechnie uznawany za najlepsze dzieło Eugeniusza Szwarca. W Polsce po raz pierwszy wystawiono go w 1961 r., rok przed premierą radziecką. Drukiem ukazał się cztery lata później. Siedlecki Teatr ES zagrał tę sztukę po raz pierwszy w 1985 roku. Temat jest tyle uniwersalny, co niezniszczalny, dlatego co pewien czas „Smok” pojawia się na scenie i to w różnych częściach świata. Sztuka, utrzymana w konwencji teatru dell’arte, opowiada o ludziach – tych sprawujących władzę i tych, którzy jej podlegają. To też przypowieść o ludziach, którzy tak naprawdę chcą, aby nimi rządzono i o tych, którzy mimo upodlenia marzą, by zająć tron i stać się despotą. Bajeczka Eugeniusza Szwarca wyrasta z poglądów, iż wszystko już na naszym świecie było, bo historia się powtarza, a więc zrywy, bunty i rewolucje o tyle sensu nie mają, że nie zmieniają rzeczywistości. Nawet hasła pozostają te same, tylko wizerunki tyranów się zmieniają, a bohaterowie walczący w imieniu ludu wydają się naiwni. Tytułowy Smok to wszystkie wcielenia władzy uprawiającej terror. Smoka zabił szlachetny rycerz Lancelot, ale już owoce tego faktu dostały się w ręce burmistrza, przyszłego prezydenta, który staje się takim samym tyranem. Czy zatem ludzie są godni wolności, skoro podła służalczość i niewolnicza pokora wobec tyranów są cechami najczęściej spotykanymi w społeczeństwie? A no właśnie: smoka trzeba zabić w każdym z nas... Potrzebna jest więc wyrozumiałość i cierpliwość wobec każdego. Przesłanie „Smoka” ma zatem głębszy sens, niż nam się na początku wydaje i chociaż jest to komedia, to ma gorzki posmak.



Twórcy przygotowywanego spektaklu skorzystali ze scenariusza napisanego przez Andrzeja Meżeryckiego i Stanisława Celińskiego, w którym, obok teksu Szwarca, znalazły się także teksty liryczne innych autorów.



O Teatrze „Dlaczego nie?”

Teatr, którego aktorami są głównie słuchacze SUTW, jednak często na jego deskach pojawiają się młodzi aktorzy. Instruktorem prowadzącym zajęcia oraz reżyserem jest Mirosław Łukasiewicz – aktor i pedagog. Sztuki wystawiane przez Teatr od początku istnienia cieszą się uznaniem wśród publiczności. W swoim dorobku ma takie spektakle jak: „Spotkanie po latach”, „Zielona Gęś”, „Spotkania”, „Takie jest życie”, „O Pryszczycerzu i królewnie Pięknotce”, „Ślepcy”, „Podchody”, „Trzy Wiedźmy”.



O reżyserze:

Mirosław Łukasiewicz jest absolwentem pedagogiki ze specjalnością kulturalno-oświatową Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach oraz Reżyserię Teatrów Amatorskich w Warszawie. Założył kabaret „Jajo” oraz grupę teatralna „Basta”. Od 1979 r. związany z „Teatrem Es”, gdzie prowadził zajęcia z plastyki, świadomości własnego ciała oraz interpretacji tekstu poetyckiego.



Grupa I - godz. 11.00

Grupa II - godz. 14.00



Lokalizacja
Sala widowiskowa "Podlasie", ul. Sienkiewicza 63 Siedlce
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach
Rozpoczęcie: 26.04.2017 11:00
Zakończenie: 26.04.2017 14:00
Reklama