Czwartek, 21.06.2018, imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Nasz sąd ma 100 lat

  • 11.09.2017, 11:51 (aktualizacja 11.09.2017 11:57)
  • Urząd Miasta Siedlce
Nasz sąd ma 100 lat
Archiwum Państwowe w Siedlcach zaprasza do swojej siedziby w czwartek 14 września, na uroczyste otwarcie wystawy: 100 lat odrodzonego sądownictwa w Siedlcach 1917-2017.

Autorem opracowania wystawy sfinansowanej przez Samorząd Miasta Siedlce, Archiwum Państwowe w Siedlcach oraz Fundację Rozwoju Badań Regionalnych Sigillum jest p. Witold Okniński, znawca problematyki, co gwarantuje jej wysoki poziom merytoryczny i atrakcyjność wizualną. Wernisaż zaplanowano 14 września 2017 r. o godz. 11:00, w siedzibie Archiwum Państwowego w Siedlcach, przy ul. T. Kościuszki 7.

Wystawa przypomina niezwykle ważne w dziejach Miasta i regionu wydarzenie z 1 września 1917 r., jakim było utworzenie w Siedlcach sądu, będącego niejako protoplastą Sądu Okręgowego w Siedlcach. Mimo, że toczyła się jeszcze I wojna światowa, to utworzony w Siedlcach sąd był sądem polskim - z językiem polskim i polskimi sędziami. Utworzenie go wpisuje się w proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości, zaś setna rocznica tamtych wydarzeń jest dobrą okazją, żeby ten proces i ludzi z nim związanych pokazać.

Na wystawie prezentowane będą materiały ze zbiorów archiwów państwowych, sądów i osób prywatnych - dokumenty i fotografie obrazujące bogate tradycje sądownicze Siedlec. Miasto jest od wielu lat bardzo ważnym ośrodkiem instytucji wymiaru sprawiedliwości, a jej przedstawiciele - sądownicy różnych szczebli zawsze stanowili elitę Miasta i regionu.

Prezentacja wystawy wpisuje się w tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa. 

Siedlce - jak czytamy w zaproszeniu na wystawę - mające tradycje sądownicze, od kiedy 1 września 1917 r. stały się siedzibą Królewsko-Polskiego Sądu Okręgowego. Sąd ten rozpoczął działalność dysponując 5-cio osobową kadrą sędziowską - która i tak w większości pochodziła spoza Siedlec - i zdziesiątkowanym przez ewakuację i działania wojenne dotychczasowym personelem urzędniczym. Tym niemniej skromne i trudne początki organu kojarzonego z systemem państwa, były nie do przecenienia w wymiarze lokalnym, gdy po przeszło roku Polska w listopadzie 1918 r. odzyskała niepodległość.

Dla porównania, w odległej od Siedlec tylko o 70 km Białej (Podlaskiej) Sąd Okręgowy powstał dopiero w styczniu 1919 r. W następnych latach siedlecki Sąd Okręgowy prowadził działalność orzeczniczą w Wydziale Cywilnym i Karnym, ale także załatwiał sprawy wpływające do Wydziału Hipotecznego i Wydziału Rejestru Handlowego. Ważnym wydarzeniem w pierwszym okresie działalności Sądu Okręgowego w Siedlcach była jego ewakuacja spowodowana wojną w 1920 r. Nie mniej istotnym zagadnieniem była kwestia stabilizacji kadry sędziowskiej i prokuratorskiej. W początkowym okresie płynność kadr była nadmierna i to zarówno w pionie sędziów okręgowych, sędziów śledczych, sędziów pokoju i prokuratorów.

 

Urząd Miasta Siedlce
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe