piątek, 29 marca 2024 13:03
Reklama

Ubezpieczenia specjalistyczne samochodów – do czego służą?

Coraz częściej na polskich drogach zauważyć można samochody z żółtymi rejestracjami. Ich posiadacze muszą zmierzyć się ze znalezieniem odpowiedniego ubezpieczyciela, co nie zawsze jest łatwe.
Ubezpieczenia specjalistyczne samochodów – do czego służą?

Polski rynek samochodów zabytkowych i klasycznych rozwija się z ogromną dynamiką – 30% wzrostu w skali roku według szacunków domu aukcyjnego Ardor Auctions. Takie pojazdy są nie tylko stylowym środkiem transportu, ale również wyjątkową inwestycją.

Samochody klasyczne – czym są?

Myśląc o klasykach motoryzacji, mówimy nie tylko o standardowych oldtimerach. Coraz większą popularnością cieszą się również youngtimery – charakterystyczne samochody z lat 70. i 80. Część z nich już może uzyskać status samochodu zabytkowego – takie auto powinno jednak mieć minimum 25 lat i nie być w produkcji od piętnastu. Szczególną wartość posiadają samochody rzadko spotykane, pochodzące z limitowanych edycji.

Na wartość samochodów klasycznych wpływa nie tylko ich wiek. Spore znaczenie ma to, czy zawierają oryginalne części, w jakim są stanie technicznym, czy są wizualnie zadbane. Dbałość o samochód zabytkowy wymaga ogromnej wprawy i zaangażowania. Niestety, problemem może być ubezpieczenie go.

Ubezpieczenia specjalne

Wielu ubezpieczycieli na swoich stronach zamieszcza kalkulatory wysokości składki – rzadko jednak można sprawdzić jej wysokość dla pojazdów starszych niż 30 lat. Przez to konieczny staje się osobisty kontakt z ubezpieczycielem i wspólne przygotowanie ubezpieczenia. Często można natknąć się na stawki, które całkowicie zniechęcają potencjalnego klienta. Wtedy konieczne jest szukanie ubezpieczyciela specjalizującego się w samochodach zabytkowych. Pamiętajmy też, że samochody o statusie zabytków mogą mieć wykupione OC krótkoterminowe na krócej niż 12 miesięcy i nie krócej niż 30 dni.

I o ile po długich poszukiwaniach można wykupić OC, to z AC problem jest już znacznie większy. Ubezpieczyciel nie ma prawa odmówienia klientowi OC, ale autocasco jest nieobowiązkowe. Nieliczne firmy umożliwiają jego wykupienie, ale po kontakcie z rzeczoznawcą. Na Zachodzie, gdzie rynek samochodów zabytkowych ma dłuższą tradycję, istnieją ubezpieczyciele specjalistyczni, jak Sureterm Insurance, firma koncentrująca się na samochodach klasycznych i oferująca zróżnicowane zniżki – https://www.sureterm.com/classic-car-insurance/.

W Polsce nadal stanowi to pewne wyzwanie. Jeśli posiadacz samochodu zabytkowego zamierza trzymać go w garażu – nie musi wykupywać ubezpieczenia. Jeśli jednak chce korzystać z jego możliwości, czeka go trudna walka o znalezienie odpowiedniej polisy. Będzie to niezbędne, ale da pełną gwarancję bezpieczeństwa pojazdu.

 

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

zachmurzenie małe

Temperatura: 14°CMiasto: Siedlce

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
Reklama