czwartek, 28 marca 2024 20:58
Reklama

Kto może być najemcą twojego mieszkania?

Osobom decydującym się na wynajem swojego mieszkania, najczęściej towarzyszą obawy odnośnie przyszłych lokatorów. Można trafić na różne typy osobowości, a z pewnością nikt nie chciałby, aby jego nieruchomość została w jakikolwiek sposób zaniedbana lub zniszczona.
Kto może być najemcą twojego mieszkania?

Z perspektywy osób wynajmujących, najodpowiedniejszym kandydatem na potencjalnego najemcę są bezdzietne, pochłonięte pracą osoby, traktujące mieszkanie jedynie jako lokum do spania. Nie bez znaczenia pozostaje także stosunek lokatorów do wszelakich używek – najlepiej, gdy nie mają żadnych nałogów. Różnego rodzaju obawy, wynikają przede wszystkim z nieprzyjemności i komplikacji w sytuacji gdy, zajdzie potrzeba wyrzucenia problematycznych lokatorów.

Kto zatem nie należny do grona porządnych użytkowników naszego mieszkania? 

Młodzi ludzie – przede wszystkim odnosi się to do studentów, nie cieszących się zbyt chlubną opinią. Jak wiadomo młodość idzie w parze rozrywkami, a te z kolei mogą być nie tylko uciążliwe dla sąsiadów, ale także powodować większe zużycie wynajmowanego lokalu. Istotną komplikacją związaną z tą grupą, jest również fakt, iż na okres wakacji studenci opuszczają najmowane mieszkanie, a to wiąże się z jego niewykorzystaniem, przez co właściciel może odczuć spore straty finansowe.

Rodziny z dziećmi – powszechnie wiadomo, że dzieci, chociaż urocze potrafią porządnie narozrabiać. Właściciele nieruchomości  muszą liczyć się zatem z faktem, iż najprawdopodobniej narażone będzie ono na usterki, uszkodzenia czy zniszczenia. Powinniśmy mieć także na uwadze, że w przypadku ewentualnych kłopotów z najemcami, ich wykwaterowanie będzie znacznie utrudnione.

Obcokrajowcy – odnośnie tej kategorii społeczeństwa pokutuje przekonanie, że są to osoby mało wiarygodne, niepewne oraz kłamliwe – ponieważ często zdarza im się nie dotrzymywać danego słowa oraz naruszać warunki zawarte w umowie. Ponad to komunikacja z takowymi osobami, jest znacznie utrudniona – co stanowi kolejny nieprzychylny argument.

Robotnicy budowlani – wizerunek takich osób, przeważnie utożsamiany jest z problemem alkoholowym lub też innymi używkami. Ponad to przypisuje się im nierzetelność, brak troski o cudzą własność, bałaganiarstwo oraz kombinatorstwo – a zatem mało zaszczytne cechy.

Posłowie na Sejm RP – uważani za niezbyt wylewnych, awanturujących się, a także nie odznaczających się zbytnią umiejętnością dobrego zachowania w kontaktach z innymi ludźmi. Na dodatek eksmisja takich lokatorów z zajmowanego lokalu, może wiązać się z niespodziewanymi komplikacjami.

Powyższy model „złego, niewygodnego najemcy” powstał w Polsce w latach dziewięćdziesiątych. Do kraju przybyło wówczas wielu ekspatów, przedstawicieli inwestorów z różnych krajów, a także pracowników banków, firm ubezpieczeniowych i doradców. Rozpowszechnił się wówczas odrażający, niezgodny z rzeczywistością obraz otaczającego świata – który w głowach niektórych ludzi tkwi do dziś.

Dzisiejszych najemców stanowi spora grupa ludzi w średnim wieku z normalnymi dochodami, rodzinami lub bez. Ponad to często są to single, a także studenci. Przyjrzymy się szczególnie dwóm grupom:

  1. Seniorzy

Jakie kroki należałoby podjąć, aby zapewnić osobom w starszym wieku lepsze mieszkania?

Jak się okazuje, mają oni zróżnicowane oczekiwania, ze względu na wiek i inne indywidualne potrzeby.

  • Wcześni seniorzy 60 + potrzebują mieszkań samodzielnych – atrakcji, różnorodności, udogodnień, opieki, ale również ze względu na aktywność dostępności do kultury,
  • Dojrzali seniorzy 70 + potrzebują mieszkań wspomaganych - mobilności, zabezpieczenia, osoby służącej pomocą przy wykonywaniu prac domowych, a także troski i ochrony
  • Sędziwi seniorzy 80+ potrzebują mieszkań opiekuńczych, które pozwolą sprawować nad nimi opiekę, a także zapewnią pielęgnację indywidualną lub zbiorową.

Wystarczy pobieżnie przyjrzeć się zmianom demograficznym zachodzącym w polskim społeczeństwie oraz światowym trendom, aby bez większych trudności spostrzec znaczny niedobór na rynku odnośnie opieki nad osobami starszymi. W naszym kraju biorą górę rozwiązania instytucjonalne oraz ośrodki typu dom opieki. Niestety potrzeby większości przebywających tam seniorów są lekceważone, a egzystencja toczy się według ściśle określonego planu. W tego typu placówkach przeważająca część zajęć przeprowadzana jest zespołowo – wspólne posiłki, a nawet ustalony czas pobudek. W takich warunkach bez trudu zatracić indywidualizm i autonomię, co z kolei prowadzi do zmniejszenia poczucia własnej wartości – a od takiego stanu już tylko krok dzieli od pogrążenia się w depresji i apatii. Między innymi dlatego, należy skrupulatnie przeanalizować i odpowiedzieć na pytanie czy warto jest pozbawiać osoby starsze prywatności i intymności, jedynie dlatego, że potrzebują wsparcia i pomocy. Udzielenie odpowiedzi z pozoru jest banalne, jednak scala ze sobą konieczność totalnej rekonstrukcji spojrzenia całego społeczeństwa na potrzeby osób starszych – co z kolei stanowi okazję nie tylko dla samorządów funduszy inwestycyjnych, ale także  deweloperów  oraz dużych inwestorów prywatnych.


Jaki problem stanowią obecne mieszkania?

Dla niektórych na pozór przeciętne i oklepane czynniki, takie jak brak wind, niefunkcjonalne łazienki czy ciasne pomieszczenia, mogą mieć niezwykle istotne znaczenie dla dobrostanu seniorów. Przede wszystkim brak podstawowych uwarunkowań staje się przyczyną alienacji i wykluczenia ze społeczeństwa seniorów – dlatego tak ważne jest dla nich, aby mieszkania były zmodernizowane i podciągały komfort życia ludzi w podeszłym wieku. Nie należy bagatelizować również znaczenia okolicznej infrastruktury – bowiem miejsca, w których toczy się normalne życie, odgrywają niebywałą rolę dla samopoczucia oraz podtrzymania cennych więzi emocjonalnych z innymi ludźmi.

  1. Studenci

Stawiając na tę grupę najemców, zdecydowanie można pozytywnie się zaskoczyć, niebywale pomyślnym obrotem sprawy. Wynika to z faktu, iż z grupy studiujących w Polsce niemal dwóch milionów osób, aż 45% z nich potrzebuje zakwaterowania. Dodatkowo 25% studentów, ma warunki, aby przeznaczyć na wynajem większą kwotę, od tej oferowanej przez państwowe akademiki. Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście fakt, iż domy studenckie pokrywają mały procent ogólnego zapotrzebowania, a proponowane przez nie usługi charakteryzują się zazwyczaj niską jakością – co bezkompromisowo zniechęca najemców. Powinno to dać do myślenia inwestorom oraz mniejszym inwestorom prywatnym –  bowiem brak konkurencji na rynku i perspektywa realizacji innowacyjnych projektów, lub zakup nieruchomości w odpowiedniej lokalizacji, zapewniającej studentom bliskość do uczelni oraz wygodę – stwarza dla nich szansę na osiągnięcie spektakularnych korzyści.

Mieszkania na sprzedaż znajdziesz tutaj: https://www.askdom.pl/sprzedaz/mieszkania/bialystok

Domy na sprzedaż znajdziesz tutaj: https://www.askdom.pl/sprzedaz/domy/bialystok

Mieszkania na wynajem znajdziesz tutaj: https://askdom.pl/wynajem/mieszkania/bialystok


Podziel się
Oceń

Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Siedlce

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama