Poniedziałek, 25.06.2018, imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Zabytkowa brama wjazdowa do Siedlec z szansą na remont

  • 6.01.2017, 10:30 (aktualizacja 06.01.2017 11:17)
Zabytkowa brama wjazdowa do Siedlec z szansą na remont
Jest szansa, że już niedługo dawny blask zyska brama, stojąca przy wschodnim wjeździe do Siedlec. Zabytek został uwzględniony w planach rewitalizacji miasta.

Znajdująca się na ulicy Starowiejskiej, XVIII wieczna brama-dzwonnica to jeden z najważniejszych zabytków Siedlec. O jej renowację od lat zabiega Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Brama”. Wszystko wskazuje na to, że starania członków grupy zakończą się sukcesem. Obiekt znajduje się bowiem na terenie, który ujęto w Planie Rewitalizacji Miasta Siedlce. To znacznie zwiększa liczbę i dostępność środków na remont. 

Zabytkowa brama to jeden z nielicznych obiektów, który nie doczekał się powojennej renowacji. Przyczyna tkwi w lokalizacji konstrukcji. Biegnie przy niej ważny szlak komunikacyjny miasta. Problem mogłoby rozwiązać zwiększenie rozmiarów obiektu, tak aby bez problemu mogły pod nim przejeżdżać różne rodzaje samochodów.

Siedlczanie bardzo aktywnie włączyli się w starania o odnowienie zabytku. Oprócz Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego, powołano Komitet Honorowy Odbudowy Bramy oraz Grupę Inicjatywną. Prawdopodobnie już w tym roku rozpoczną się pierwsze przygotowania do renowacji obiektu, tak aby w 2018 roku brama mogła zachwycać swoim dawnym blaskiem. 

_
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mtk
mtk 8.01.2017, 20:05
super..!!!!
Mtk
Mtk 8.01.2017, 16:22
Czekałem na to... brawo..!!!
Siedlecki
Siedlecki 7.01.2017, 15:27
Przydałoby się bo stan jej teraz jest opłakany a tak dla przypomnienia to jest zabytek

Pozostałe