środa, 15 maja 2024 07:29
Reklama

V Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Pod hasłem WSPIERAMY JAKOŚĆ ŻYCIA CHORYCH PO LECZENIU NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI, 18 września 2017 r. rozpoczyna się V Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.
V Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

W ramach tej kampanii społecznej po raz kolejny w polskich szpitalach i przychodniach prowadzone będą bezpłatne badania. 

Regionalnym koordynatorem Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w Województwie Mazowieckiem jest dr n. med. Karolina Dżaman.

Nowotwory głowy i szyi stanowią siódmą co do częstości występowania grupę nowotworów złośliwych na świecie. W ostatnich latach coraz częściej rozpoznaje się je u osób młodych.

Szacuje się, że w około 70 proc. przypadków przyczyną nowotworów jamy ustnej i gardła środkowego jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest on bardzo rozpowszechniony, zidentyfikowano ponad 100 jego typów. U większości osób zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego rozwija się bez żadnych objawów. Niekiedy zanim dojdzie do zakażenia, wirus może być nieaktywny przez długi czas.

Kampania Make Sense, prowadzona przez European Head and Neck Society (EHNS), ma na celu podniesienie świadomości na temat nowotworów głowy i szyi, długofalowo poprawiając wyniki leczenia poprzez: edukację, zwracanie uwagi na wczesne objawy choroby i ewentualne skierowanie na multidyscyplinarne leczenie.

Wczesne rozpoznanie jest podstawą skutecznego leczenia nowotworów głowy i szyi w wielospecjalistycznych ośrodkach. Skuteczna opieka po leczeniu może ułatwić powrót pacjenta do aktywności społecznej, zmniejsza szansę wystąpienia wznowy, oraz co najważniejsze, sprzyja poprawie wyników leczenia.

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi realizowany jest w ramach międzynarodowej kampanii Make Sense, którą zainicjowało i prowadzi EHNS w ścisłej współpracy ze środowiskami medycznymi oraz stowarzyszeniami pacjentów.

W Polsce akcja prowadzona jest przez Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi instytucję, skupiającą specjalistów z wielu dziedzin medycyny prowadzących opiekę nad chorymi z nowotworami głowy i szyi. Towarzystwo jest członkiem International Federation of Head & Neck Oncologic Societies (IFHNOS) oraz ściśle współpracuje z EHNS.

Inicjatorem Kampanii w Polsce jest prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej WCO w Poznaniu, Twórca Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Siedlce

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama