niedziela, 12 maja 2024 03:23
Reklama

Dzień Papieski

„Idźmy naprzód z nadzieją!” – pod tym hasłem obchodzić będziemy 8 października XVII Dzień Papieski. Widocznym znakiem święta będzie zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W Siedlcach odprawiona zostanie o godz. 16.00 w katedrze Msza Św. Dziękczynna, a bezpośrednio po niej złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II.
Dzień Papieski

Z okazji Dnia Papieskiego w Siedlcach w kościele katedralnym w niedzielę, 8 października o godz. 16.00 sprawowana będzie uroczysta Msza św. dziękczynna za dzieło Św. Jana Pawła II. Eucharystii będzie przewodniczył ks. dr Paweł Kindracki, wicedyrektor  Wydziału Nauczania Kurii Diecezjalnej Siedleckiej, a kazanie wygłosi ks. Jarosław Oponowicz, proboszcz parafii pw. Św. Jana Pawła II  w Siedlcach. Bezpośrednio po Mszy św. (około godz. 17.00) uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. 

Tradycyjnie już z okazji Dnia Papieskiego w Siedlcach odbywa się Międzynarodowy Turniej Szachowy „Równe szanse”. Otwarcie turnieju zaplanowano na sobotę, 7 października o godz. 10.00. Natomiast w niedzielę, 8 października o godz. 13.00 odbędzie się uroczyste zakończenie turnieju. Rozpocznie je montaż słowno-muzyczny poświęcony osobie Ojca Świętego Jana Pawła II, a następnie zostaną wręczone nagrody najlepszym szachistkom i szachistom. Organizatorem turnieju jest tradycyjnie Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Rawicza przy ul. Generała Orlicz-Dreszera 3.

W tym roku Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zaprasza wszystkich do wspólnej zabawy w „miasteczkach rodzinnych” w całej Polsce. Dają one możliwość spędzenia aktywnie czasu z własną rodziną, a nie przed telewizorem, czy ekranem komputera. W "miasteczku rodzinnym" w Galerii Siedlce 7 i 8 października organizator: siedlecka wspólnota akademicka Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, przygotował kiermasz ciast, własnoręcznie przygotowanych przez stypendystów. W programie też między innymi: malowanie twarzy dzieciom, skręcanie balonów, kolorowanki i wiele innych atrakcji.

W niedzielę 8 października, stypendyści zapraszają na wspólną modlitwę w czasie Mszy Świętych. Przez całe dwa dni będzie można spotkać „żółte koszulki” na ulicach Miasta i porozmawiać, dowiedzieć się czegoś więcej o Fundacji, wspomóc wrzucając datek. Każda złotówka jest na miarę złota, bo dzięki niej więcej młodych ludzi będzie mogło realizować swoje marzenia i marzenia innych.

Zachęcamy do wspólnej zabawy, do wspólnego spędzenia Dnia Papieskiego. Stypendyści przekazują wszystkim dookoła Dobrą Nowinę, pokazują, że wiara w młodym pokoleniu nie zaginęła, że warto w nich inwestować bo są w stanie wydać wysokie plony.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana do życia w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II. Nie jest to jednak zwykła organizacja - czuwa nad nią bowiem postać Papieża Polaka, a cała filozofia Fundacji oparta jest na jego nauczaniu.

Stypendyści to przede wszystkim bardzo wierzący i uzdolnieni ludzie z całej Polski, którzy nie boją się pokazywać swej wiary wśród swoich rówieśników i społeczności, w której funkcjonują. Zostanie stypendystą to nie lada wyzwanie, należy spełnić szereg wymagań – odpowiednio wysoka średnia, postawa godna chrześcijanina, wykazywanie wolontariatu. Pomimo wymogów każdy stypendysta potwierdzi, że bycie częścią Fundacji to wielki zaszczyt i wyróżnienie. Znalezienie się w gronie wspólnoty fundacyjnej pozwala na poznawanie nowych ludzi, rozwijanie swoich pasji, wspólną zabawę i naukę. Stypendyści odnajdują tu najczęściej prawdziwe przyjaźnie, wsparcie i pomoc w trudnych sytuacjach, a nawet miłość swojego życia. Nie raz zdarzało się, że w bardzo ciężkich chwilach (choroba czy śmierć bliskich osób) stypendyści mogli liczyć na wsparcie i modlitwę zarówno ze strony zarządu Fundacji, jak i swoich kolegów i koleżanek. Program stypendialny obejmuje młodzież z całej Polski poczynając od uczniów szkół gimnazjalnych, a kończąc na studentach (absolwenci również posiadają swoją komórkę w postaci swego rodzaju Koła Absolwentów FDNT) Organizują oni różne spotkania, kwesty, służą pomocą młodszym fundacyjnym kolegom i koleżankom.

Jakie więc warunki trzeba spełnić dołączyć do Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ?
- uzyskać średnią ocen 4,8 w gimnazjum; 4,5 w szkole ponadgimnazjalnej oraz 4,0 na studiach,
- pochodzić ze wsi lub małej miejscowości do 20 tys. mieszkańców,
- posiadać dochód brutto na jednego członka rodziny niższy niż 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto ogłaszanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, według stanu na dzień składania wniosku o stypendium,
- posiadać dodatkowe osiągnięcia w nauce, wolontariacie, sporcie itd.,
- uzyskać pozytywną opinię katechety, wychowawcy oraz proboszcza.

Wydaje się, że to tak dużo, jednak z perspektywy czasu każdy stypendysta potwierdzi, że było warto.

Program stypendialny to nie tylko pomoc finansowa, ale również - jak nie przede wszystkim - formacja duchowa. Stypendyści co roku wyjeżdżają na obozy formacyjne do największych miast Polski. Mają tam możliwość poznania się, co jak się można domyślić przy tak dużej grupie osób objętych programem stypendialnym, jest jedynym sposobem. Podczas tych wyjazdów uwidaczniają naukę Papieża Jana Pawła II, pokazują mieszkańcom poszczególnych miast, że stereotyp rozpieszczonej i złej młodzieży ich nie dotyka. Można odróżnić ich po żółtych koszulkach zalewających miasta, hałasie (ale pięknym religijnym hałasie) i uśmiechu, który pomimo czasami wielkich upałów i dużego zmęczenia nie schodzi im z ust. Te obozy to nie tylko możliwość odpoczynku i poznania miast, to przede wszystkim możliwość pokazania, że warto inwestować w młodzież, bo to ona kiedyś przejmie stery w rodzinie, społeczności, wspólnocie czy kraju. Natomiast w ciągu roku szkolnego stypendyści spotykają się w gronie diecezjalnym na rekolekcjach, zimowiskach, dniach skupienia. Nad ich formacją czuwają księża koordynatorzy.

"Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować".
(Jan Paweł II, Spotkanie z młodzieżą, Gdańsk, 1987 r.)

Przez cały rok Podopiecznych Fundacji możecie spotkać w domach dziecka, domach pomocy społecznej, a także przy parafiach czy we własnym środowisku, gdzie pomagają jako wolontariusze, wykorzystując fakt, że są młodzi, silni, pełni energii i pomysłów na ulepszanie świata.

"Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali". (Jan Paweł II, Spotkanie z młodzieżą, Jasna Góra, 1983 r.)

Dodatkowo Fundacja co roku w październiku organizuje Dzień Papieski. Idea tego wydarzenia narodziła się po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Obchody przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. Główne obchody Dnia Papieskiego odbywają się w Warszawie. Nagrody TOTUS wręczane są corocznie podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w wigilię Dnia Papieskiego. Nagroda jest docenieniem dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślania wartości wpisanych w człowieka, będących istotną treścią nauczania Jana Pawła II. Koncert Dnia Papieskiego jest najważniejszym wydarzeniem artystycznym. Jak co roku w tym czasie stypendyści Fundacji organizują kwesty publiczne oraz atrakcje, podczas których zbierane są pieniądze na stypendia dla niezamożnej, ale bardzo uzdolnionej młodzieży z całej Polski. Dzięki tym pieniądzom młodzież gimnazjalna, licealna oraz studenci mogą realizować swoje plany, kształcić się i pomagać poprzez wolontariat innym ludziom. Stypendyści podzieleni są na wspólnoty diecezjalne oraz akademickie. Każda wspólnota przez cały rok przygotowuje się jak najlepiej na Dzień Papieski. W tym roku zapraszamy wszystkich Polaków do wspólnej zabawy w „miasteczkach rodzinnych” w całej Polsce. Dają one możliwość spędzenia aktywnie czasu z własną rodziną a nie przed telewizorem czy ekranem komputera.

Weronika Wawer, rzecznik prasowy siedleckiej wspólnoty akademickiej Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”


Podziel się
Oceń

Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 3°CMiasto: Siedlce

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama