Wystawa ukazuje dokumenty i zdjęcia obrazujące odradzanie się polskiej państwowości na terenie miasta Siedlce i regionu w latach 1917-1920. Zebrane zostały one w 7 grup tematycznych, które najbardziej charakteryzują życie społeczne ówczesnego Podlasia, czyli odbudowę polskich organów władzy i administracji terenowej, zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w momencie braku okupacyjnych sił porządkowych, odbudowę i znaczenie Wojska Polskiego, charakterystyczny dla okresu powojennego problem obcokrajowców, jeńców wojennych i emigracji, przygotowania do pierwszych w dziejach Polski wyborów powszechnych, życie codzienne Polaków w momencie odzyskiwania niepodległości, wreszcie pierwsze objawy rodzącego się kultu Józefa Piłsudskiego, opartego na autorytecie zbudowanym na wkładzie w odzyskanie suwerennego państwa, jeszcze sprzed bitwy warszawskiej.
Prezentowane na wystawie archiwalia pochodzą z zasobu Archiwum Państwowego w Siedlcach zaś fotografie ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Siedlcach, któremu dziękujemy za ich udostępnienie. Wystawę sfinansowano ze środków Miasta Siedlce oraz Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
Wernisaż wystawy będzie też okazją do prezentacji najnowszego wydania „Prac Archiwalno – Konserwatorskich”. 21 tom wydawanego przez Archiwum Państwowe w Siedlcach czasopisma naukowego zawiera wiele materiałów związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ekspozycja będzie czynna od 29 listopada 2018 r. do kwietnia 2019 r.
Komentarze