niedziela, 19 maja 2024 14:07
Reklama

Zima w górach - najlepsze miejsca na skitury i narty biegowe

Zima w górach kojarzy się przede wszystkim z nartami. Szusowanie na stokach i aktywne spędzanie czasu w przepięknej scenerii to coś, na co wielu czeka przez cały rok. Ale narty to nie tylko trasy zjazdowe. Od kilku lat coraz popularniejsze stają się skitury i narty biegowe. Pozwalają one łączyć narciarstwo z przemierzaniem zimowych szlaków. Rzesza fanów tego typu aktywności systematycznie rośnie i idzie to w parze z rozbudową sieci szlaków narciarskich. Dziś można je spotkać właściwie w każdych polskich górach.
Zima w górach - najlepsze miejsca na skitury i narty biegowe

Gdzie na narty biegowe i skitury

Szukając miejsc w Polsce, gdzie można uprawiać narciarstwo skiturowe i biegowe, warto przyjrzeć się uważniej kilku terenom. Pierwszym z nich są Sudety, a szczególnie Góry Izerskie i Karkonosze. To od dawna mekka polskich biegaczy narciarskich, a obecnie także skiturowców. Trasy do narciarstwa biegowego np. na Polanie Jakuszyckiej to prawdziwa legenda polskiego narciarstwa. Świetnie zagospodarowane pod tym względem są Góry Izerskie, a niezwykle malownicza trasa poprowadzona jest głównym grzbietem Karkonoszy.

Na skitury warto się też wybrać w Beskid Żywiecki, gdzie długie pasma sprzyjają poruszaniu się na nartach. Zimą wiele szlaków jest przetartych i ma oznaczony ślad, dzięki któremu łatwiej jest pokonywać kolejne kilometry. Beskid Żywiecki, podobnie jak Karkonosze, ma świetnie rozwiniętą bazę noclegową oraz wiele schronisk, które umożliwiają noclegi podczas wędrówki narciarskiej bez konieczności schodzenia w doliny.

Trochę mniej znanym, ale stale poszerzającym swoją bazę szlaków narciarskich terenem są Beskid Niski i Beskid Sądecki. Niedawne inwestycje w Paśmie Jaworzyny Krynickiej Beskidu Sądeckiego pozwoliły przystosować dużą część tutejszych szlaków do poruszania się także na nartach. Dodano zimowe oznaczenia, postawiono tablice z mapami pokazującymi przebieg tras narciarskich i węzłów szlaków. Atutem tego pasma jest jego długość, która pozwala na wielogodzinną jazdę grzbietem z niewielkimi podjazdami i zjazdami, bez konieczności schodzenia w doliny. Także zachodnia część Beskidu Niskiego coraz mocniej stawia na turystykę narciarską, a wielu narciarzy bardzo sobie chwali stosunkowo dzikie trasy powstałe w okolicach Gładyszowa i Krzywej.

Narty i nie tylko - co robić w górach zimą

Nie każdy wyjazd narciarski musi być ściśle wypełniony jedynie przebywaniem na stokach czy szlakach. Po intensywnym dniu na trasie dobrze jest naładować baterie i uzupełnić stracone kalorie. Przy okazji można skosztować lokalnych smaków, dlatego warto wybierać restauracje regionalne takie jak Strakija w Muszynie, na której stronach znajdziecie wiele przepisów i ciekawostek dotyczących lokalnej kuchni: https://strakija.pl/blog.

Zimowy wyjazd w góry można też częściowo poświęcić na poznawanie okolicy. Doskonałym miejscem na łączenie aktywnego wypoczynku ze zwiedzaniem jest Beskid Sądecki. W okolicach Krynicy i Muszyny nie brakuje interesujących zabytków pokazujących bogatą i różnorodną historię tych ziem. Zobaczyć tutaj można zarówno ruiny zamków, jak i zabytkowe drewniane cerkwie, urokliwą zabudowę uzdrowiskową, która zimą prezentuje się wręcz bajkowo.


Podziel się
Oceń

Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 21°CMiasto: Siedlce

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama