piątek, 9 maja 2025 16:25
Reklama

Czym zwalczyć choroby i skrócić rzepak jesienią?

Technologia prowadzenia łanu rzepaku ozimego uwzględnia również wykonanie zabiegu fungicydowego, którego zadaniem jest również "skrócenie rzepaku". Terminem tym określa się celowe działanie substancji czynnych, które zapobiegają nadmiernemu wyniesieniu pąka wierzchołkowego ponad glebę. Dzięki temu rośliny są mniej podatne na wymarznięcie. Dodatkową korzyścią jest także stymulacja systemu korzeniowego do wzrostu.
  • 22.08.2024 10:16
  • Autor: Grupa tipmedia
Czym zwalczyć choroby i skrócić rzepak jesienią?

Jeden czy dwa zabiegi jesienią?

Ilość zabiegów, które należy wykonać w rzepaku ozimym, jest determinowana dynamiką przyrostu roślin, ale także presją chorób. Zwykle pierwszy zabieg przeprowadzany jest w fazie 4-5 liści właściwych i powinien on łączyć działanie fungicydowe i skracania. Natomiast drugi już niekoniecznie, decyzja powinna być podjęta na podstawie stanu plantacji.

Działanie wielkierunkowe- skrócenie i zwalczanie chorób

Wśród substancji czynnych z grupy triazoli wyróżnia się takie, które eliminują choroby oraz skracają rzepak:

  • metkonazol (Sierra 60 SL) 

  • tebukonazol (Syrius 250 EW) 

Wymienione substancje czynne z racji swojej funkcjonalności rekomendowane są na zabieg w fazie 4-5 liści, co pozwala zabezpieczyć rośliny przed chorobami i jednocześnie wpłynąć na jego cechy morfologiczne.

Sierra 60 SL i Syrius 250 EW mogą być stosowane samodzielnie w dawce 1,0 l/ha, ale zgodnie z zaleceniami ekspertów z firmy Osadkowski wskazane jest ich łączne stosowanie w mieszaninie opryskowej w proporcjach 0,5 l/ha + 0,5 l/ha. Takie rozwiązanie pozwoli na uzyskanie wysokiej skuteczności grzybobójczej, a także odpowiedniego skrócenia roślin.

Fungicydy tylko zwalczające choroby

Osobną grupę produktów stanowią fungicydy, które wykazują tylko działania fungicydowe. Solo są one rekomendowane raczej do drugiego zabiegu lub mogą być partnerem dla substancji czynnej o dobrym działaniu skracającym.

IonBlue — ważny element technologii

Cennym uzupełnienie zabiegów fungicydowych jest miedź systemiczna IonBlue, która dostępna jest tu: https://osadkowski.pl/produkt/ionblue-1l-miedz-systemiczna--s-112839. Produkt ten zawiera bioaktywne jony siarki i miedzi o bardzo wysokiej przyswajalności. Dostarcza on szybko rosnącym roślinom siarki, która jest bezpośrednio po pobraniu włączana w procesy fizjologiczne zachodzące w roślinie. Rzepak jest jedną z roślin o dużym zapotrzebowaniu na siarkę, dlatego dodatek IonBlue w celach nawozowych rekomendowany jest do każdego zabiegu.

Rola IonBlue to również działanie fitosanitarne, dzięki któremu na roślinach można zaobserwować mniej objawów chorób o największym znaczeniu gospodarczym.

Materiał partnera


zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Siedlce

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama