Leczenie uzależnień – liczy się czas
Trudniejsze niż porzucenie uzależnienia od alkoholu, narkotyków lub leków jest rozpoczęcie życia od nowa i przystosowanie się do normalności. Na ogół, gdy osoba uzależniona przestaje przyjmować uzależniającą substancję bez konkretnej pomocy, zawsze występują nawroty. Ponieważ łatwo wpaść w to błędne koło, najlepiej będzie zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień. Im szybciej, tym lepiej. W takich miejscach pracują specjaliści, którzy uzależnionym pomagają na nowo powrócić do zdrowia i odzyskać kontrolę nad własnym życiem.
W Polsce można skorzystać z ofert ośrodków państwowych lub prywatnych. W tych pierwszych leczenie jest refundowane przez NFZ, ale żeby się do nich dostać, należy otrzymać skierowanie na leczenie od lekarza, najczęściej psychiatry. Z uwagi na małą dostępność miejsc czas oczekiwania na podjęcie leczenia waha się zwykle od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. To długo, zwłaszcza dla osoby, które potrzebuje pomocy tu i teraz. W takich sytuacjach warto wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Okres oczekiwania na przyjęcie jest znacznie krótszy (czasami odbywa się od ręki), a warunki pobytu i oferta terapeutyczna znacznie bogatsze.
Prywatny ośrodek leczenia uzależnień – kompleksowa opieka i wsparcie
Zarówno w ośrodkach prywatnych, jak i publicznych można przeprowadzić konsultacje, zabiegi i badania niezbędne do wyjścia z nałogu. Jednak w placówkach płatnych można liczyć na wyższy standard opieki, rozszerzone pakiety terapeutyczne, lepsze warunki pobytu i maksymalną dyskrecję.
Prywatny ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, w którym liczy się dobro i zdrowie pacjenta. Terapia odwykowa kierowana jest tak, aby uzależniony odzyskał pełną kontrolę nad swoim życiem.
Proces wychodzenia z nałogu w prywatnej placówce odbywa się:
- w warunkach odpowiednio zorganizowanej infrastruktury, dzięki czemu pacjenci czują się komfortowo;
- w atmosferze zrozumienia i życzliwości, co daje poczucie, że bez względu na rodzaj uzależnienia, chorzy są tam zawsze mile widziani;
- pod czujnym okiem profesjonalnego zespołu specjalistów;
- z zachowaniem pełnej opieki medycznej;
- w kameralnej i dyskretnej atmosferze;
- podczas licznych zajęć obowiązkowych i dodatkowych, w tym psychoterapii indywidualnej i grupowej, treningach psychologicznych oraz warsztatach wzmacniania mechanizmów radzenia sobie z uzależnieniem.
Co ważne, na pomoc i wsparcie w prywatnych klinikach mogą liczyć nie tylko chorzy, ale także ich bliscy. W procesie wychodzenia z nałogu podnoszenie świadomości rodziny jest bardzo istotne, bo to ona będzie wspierać pacjenta po opuszczeniu ośrodka.
Warto więc dołączyć do grona osób, którym się udało i jak najszybciej skorzystać z pomocy prywatnej placówki leczenia uzależnień.