Kalkulator odsetkowy
Wiemy już, czym jest kalkulator odsetkowy. Nie zapominajmy o tym, że takie rozwiązanie uwzględnia wysokość odsetek ustawowych, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów. Użytkownik wpisuje nie tylko daną kwotę, lecz także termin należności i datę zapłaty zobowiązania.
Jak działa niezawodny kalkulator odsetek ustawowych? Obliczenia opierają się w tym przypadku na należnych odsetkach od zaległych zobowiązań. W sytuacji, gdy termin zapłaty przypada na dzień wolny od pracy, jest on przenoszony na kolejny dzień roboczy, który nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Z kolei gdy termin ten wypada w inny wolny dzień (np. sobota), nie ulega przesunięciu. Istotne jest to, że odsetki od zobowiązań są naliczane za każdy dzień zwłoki, od dnia następującego po danym terminie zapłaty. Aktualnie ustawowe odsetki wynoszą 7 procent w skali rocznej, a ich wysokość jest dokładnie określana przez Radę Ministrów poprzez rozporządzenie. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.
Jak skorzystać z kalkulatora odsetkowego?
W jaki sposób można skorzystać z kalkulatora odsetek ustawowych? To zadanie jest bardzo proste. Powinniśmy podać następujące informacje:
- Kwota zaległego zobowiązania
- Termin, do którego należało wnieść zobowiązaną kwotę
- Datę dnia, na który odsetki mają zostać wyliczone
Po podaniu tych danych uzyskamy odpowiednie dane, które z pewnością są przydatne dla wielu przedsiębiorców.
Czym są odsetki?
Warto zauważyć, że odsetki to wynagrodzenie za korzystanie z cudzego kapitału. Wysokość odsetek jest zależna głównie od stopy procentowej, wielkości kapitału i czasu, na jaki zaciągamy zobowiązanie. W polskim prawie wyróżniamy dwa rodzaje odsetek - ustawowe i umowne. Te pierwsze określane są w drodze rozporządzenia, a te drugie dotyczą określenia stron danej czynności prawnej. Poza tym godne uwagi są także odsetki za opóźnienie i odsetki maksymalne.
Jak można obliczyć odsetki? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Pamiętajmy o tym, że odsetki wskazują na świadczenie obligatoryjne, dotyczące głównego zobowiązania. Aby je obliczyć, należy wziąć pod uwagę kwotę stanowiąca zobowiązanie podstawowe, a następnie przemnożyć je przez stopę procentową odsetek. Oczywiście znaczenie ma też rodzaj odsetek i czas, jaki upłynął od wymaganego terminu zapłaty.
Samodzielne wyliczenia mogą opierać się na metodzie prostej, składanej lub dyskontowej. Metoda prosta wykorzystywana jest w celu obliczenia odsetek po upływie terminu, na jaki udzielono kredyt. Odsetki są tutaj naliczane od podstawy pożyczonego kapitału. Metoda składana z kolei bazuje na doliczeniu pożyczonej kwoty w okresie oprocentowania. Potem od sumy powiększonej obliczamy odsetki na kolejny okres. Dyskonto natomiast wiąże się z potrąceniem odsetek z góry przez cały okres kredytowania. Jeśli nie do końca wiemy, jaki sposób wyliczenia wybrać, warto skorzystać z pomocnych kalkulatorów odsetkowych.
Funkcje odsetek
Jakie są najważniejsze funkcje odsetek? Ogromnie ważna jest funkcja odszkodowawcza. Jest to po prostu odszkodowanie za niewykonanie zobowiązania umownego w danym terminie. Jeżeli mamy do czynienia z kapitałowymi odsetkami, mają one za zadanie waloryzować kapitał, czyli rekompensować spadek siły nabywczej pieniądza. Ponadto, odsetki pozwalają dyscyplinować kontrahenta do spełniania określonych świadczeń we wskazanym terminie. Przedsiębiorcy muszą wiedzieć o tym, że w przypadku opóźnienia ze spłatą zobowiązania, konieczne jest pokrycie kwoty odsetek wraz ze zobowiązaniem głównym.
Kalkulator odsetek to łatwe w obsłudze i wygodne rozwiązanie, które jest bardzo chętnie wybierane przez przedsiębiorców.