1. Czy warto kupić samochód elektryczny?
2. Gdzie sprawdzają się samochody elektryczne?
3. Ile ładuje się auto elektryczne?
4. Mapa stacji ładowania samochodów z napędem elektrycznym
Auta z silnikiem spalinowym można zatankować praktycznie wszędzie. Stacje paliw znajdują się nawet w małych miejscowościach. Działają przez całą dobę, dlatego zakup paliwa nie sprawia problemów. Nieco inaczej jest w przypadku aut z silnikami elektrycznymi. Zakup samochodu elektrycznego jest rozsądny, jeśli ma się możliwość jego szybkiego i bezproblemowego naładowania w dowolnym czasie. Gdzie znajdują się stacje ładowania do różnych modeli samochodów elektrycznych? Jak można z nich skorzystać?
Czy warto kupić samochód elektryczny?
Auto wyposażone w silnik spalinowy jest lepszym wyborem dla kierowców, którzy mieszkają z dala od miasta i każdego dnia pokonują duże odległości. Do każdego modelu samochodu spalinowego mogą zatankować benzynę, gaz lub olej napędowy bez długiego poszukiwania stacji. W przypadku samochodów elektrycznych jest inaczej. Sieć stacji ładowania wciąż jest w budowie, dlatego poza dużymi ośrodkami miejskimi dostępność punktów do ładowania aut elektrycznych jest niewielka.
Bazowy model samochodu elektrycznego warto kupić, jeśli w pobliżu ma się możliwość jego naładowania. W takim przypadku inwestycja szybko się zwróci i pozwoli sporo zaoszczędzić na zakupie benzyny. Możliwość ładowania prądem w wyznaczonych punktach sprawia, że pojazd taki jak Volkswagen ID lub Nissan Leaf stanowi rozsądną alternatywę dla samochodu z silnikiem elektrycznym bądź diesla.
Przeczytaj więcej na https://mapaladowania.pl/blog/wady-i-zalety-samochodu-elektrycznego/
Gdzie sprawdzają się samochody elektryczne?
Silniki elektryczne obniżają koszty użytkowania auta, jednak dzieje się tak pod warunkiem, że kierowca ma w pobliżu stację ładowania. Pojemność baterii w aucie umożliwia pokonanie określonej liczby kilometrów, dlatego długie wyjazdy samochodem elektrycznym mogą się nie udać. Energię elektryczną do akumulatora trzeba dostarczać średnio po przejechaniu 200-300 km. Dzięki temu auto dobrze sprawdza się do jazdy po mieście i taniego pokonywania niedużych odległości. Wystarczy podłączyć je do stacji ładowania raz na tydzień, by spokojnie dojeżdżać do pracy i przemieszczać się po najbliższej okolicy w mieście.
W dużych aglomeracjach auta elektryczne przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, gdyż nie wydzielają spalin w korkach. Z tego względu w coraz większej liczbie miast Europy do centrum można wjechać wyłącznie ekologicznym samochodem niskoemisyjnym. Korzystanie z auta elektrycznego lub z silnikiem hybrydowym w trybie elektrycznym przynosi zatem korzyści zarówno dla portfela, jak i środowiska. Wraz z powstawaniem kolejnych stacji ładowania samochody elektryczne stają się coraz bardziej mobilne i dają więcej niezależności ich właścicielom.
Ile ładuje się auto elektryczne?
Czas ładowania auta elektrycznego zależy od tego, jakie wersje mocy wykorzystuje się do uzupełniani akumulatora. Ogólnodostępne publiczne stacje ładowania z reguły wykorzystują prąd zmienny AC, który ładuje akumulator do pełna w ciągu kilku godzin. Jeśli potrzebuje się krótszego ładowania i chce się szybko wyruszyć w trasę, można skorzystać ze stacji, które wykorzystują prąd stały DC. Dzięki niemu czas ładowania akumulatora wynosi zaledwie 20-30 minut. Kierowca nie musi zatem planować długiego postoju, jeżeli śpieszy się z powrotem do domu lub chce dojechać w inne miejsce.
Auto elektryczne można ładować we własnym domu. Do tego celu warto zastosować specjalne gniazdko, skracające czas ładowania. Ponadto takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku, gdy dom wyposażono w instalację fotowoltaiczną. Dzięki niej koszty jazdy własnym samochodem są wyjątkowo niskie, gdyż korzysta się z prądu wytwarzanego samodzielnie.
Mapa stacji ładowania samochodów z napędem elektrycznym
Jeśli wybierasz się w trasę samochodem elektrycznym lub zamierzasz kupić auto z takim napędem, zapoznaj się z mapą stacji ładowania w Polsce. Punkty ogólnodostępne dla każdego kierowcy oznacza się kolorem zielonym. Na pomarańczowo oznaczono punkty, w których znajdują się stacje szybkiego ładowania. Z kolei szare punkty to stacje zajęte przez innego kierowcę bądź punkty wyłączone z użycia na czas naprawy. Dzięki temu kierowca może szybko sprawdzić, gdzie jechać naładować samochód i zatrzymać się na postój.
Sprawdź informacje na temat dostępności stacji ładowania aut wyposażonych w silniki elektryczne na mapaladowania.pl