niedziela, 4 maja 2025 06:55
Reklama

Czy uczulenie na słońce może wystąpić zimą?

Obecność słońca jest nam niezbędna do życia. Przy pomocy kremów z filtrem SPF przebywanie na słońcu jest wręcz zalecane – promienie słoneczne wspomagają proces syntezy witaminy D, która wykazuje działanie przeciwzapalne, relaksują, wzmacniają odporność organizmu czy wręcz poprawiają nastrój. Niestety promieniowanie ultrafioletowe może mieć także bardzo negatywny wpływ na naszą skórę, szczególnie jeśli nie zastosujemy odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Bez niej bardzo łatwo może dojść do poparzenia słonecznego, jednak nie jest to jedyny problem, który może przytrafić się praktycznie każdemu z nas. Przykładem szczególnie częstej fotodermatozy jest uczulenie na słońce i towarzysząca mu wysypka skórna. Sprawdź, jak sobie z nim radzić.
  • 17.08.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy uczulenie na słońce może wystąpić zimą?

 

 

Czym jest uczulenie na słońce?

Choć dla wielu osób brzmi to nieprawdopodobnie, uczulenie na słońce to realny problem, z którym zmaga się nawet co dziesiąty Polak. Niestety, ze względu na swoje nieoczywiste objawy, bardzo często bywa bagatelizowane lub mylone z poparzeniem słonecznym. Czym więc jest uczulenie na słońce?

Uczulenie na słońce lub alergia na słońce to sformułowania, które bardzo często są wykorzystywane jako inne określenie na fotodermatozę, jaką jest nadwrażliwość na słońce. Aby zrozumieć, na czym polega, należy odróżnić ją od innych reakcji skórnych na działanie promieni słonecznych, które występują u osób zdrowych.

 

Powszechnie znane oparzenie słoneczne występuje u osób zdrowych, które bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej zbyt długo przebywały na słońcu lub opalały się w godzinach, kiedy promieniowanie UV jest najsilniejsze. Z kolei uczulenie na słońce i występująca wraz z nim wysypka skórna są wywołane nawet przez minimalną ilość promieniowania słonecznego.

 

Uczulenie na słońce – u kogo występuje?

Uczulenie na słońce może wystąpić u osób w każdym wieku. Obecność alergii może być spowodowana zarówno czynnikami zewnętrznymi (np. przyjmowanymi lekami), zaburzeniami metabolizmu lub pojawiać się w sposób samoistny. Uczulenie na słońce szczególnie często pojawia się u małych dzieci na początku wiosny, kiedy promienie słoneczne stają się silniejsze (rzadko zdarza się, aby uczulenie na słońce pojawiło się zimą). 

 

Uczulenie na słońce u dzieci pojawia się głównie ze względu na to, że wiosną promienie słoneczne stają się silniejsze, a skóra dziecka nie posiada jeszcze odpowiedniej ilości melaniny w skórze. 

 

Objawy uczulenia na słońce

Aby wiedzieć, jak radzić sobie z tą fotodermatozą, podstawą jest jej prawidłowe rozpoznanie. Do objawów uczulenia na słońce zaliczamy:

  • zaczerwienienie skóry;
  • wysypkę skórną;
  • przebarwienia;
  • obecność grudek i pęcherzyków;
  • opuchliznę;
  • złuszczanie się naskórka.

 

Powyższe zmiany na skórze pojawiają się w tych miejscach, które bywają najbardziej narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych, a więc na ramionach, karku czy dekolcie. Objawy stają się zauważalne już około 24 godziny po ekspozycji na słońce. 

 

Aby uczulenie na słońce nie powracało, przede wszystkim należy pamiętać o korzystaniu z odpowiedniego kremu z filtrem oraz unikaniu ekspozycji na słońce wtedy, kiedy jego promienie są najsilniejsze. 

Materiał zewnętrzny


zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Siedlce

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama