sobota, 3 maja 2025 06:34
Reklama Advertisement

Jaką rolę pełnią zajęcia pozalekcyjne w szkole?

Podstawowym założeniem szkoły jest dbanie o rozwój i poszerzanie wiedzy każdego ucznia. Ma ona zaktywizować dzieci do nauki, a także pobudzić w nich ciekawość do otaczającego nas świata. Podstawa programowa obejmuje umiejętności, kompetencje, a także postawy, które młodzi ludzie powinni zdobyć na poszczególnych etapach edukacji. Jest to jak najbardziej dobre podejście, jednak uwzględnianie w tym wszystkim indywidualnych potrzeb i zainteresowań każdego ucznia czasami jest trudne, a nawet niemożliwe do zrealizowania. Dlatego bardzo dobrą opcją jest zapisanie dzieci na zajęcia pozalekcyjne. Mogą dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy, odkryć nieznane dotąd zdolności, poznać nowych znajomych, a także znaleźć pomóc w razie trudności. Obecny świat przynosi nam wiele wyzwań każdego dnia, dlatego przygotujmy na nie najmłodszych najlepiej jak się da!
  • 24.01.2020 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jaką rolę pełnią zajęcia pozalekcyjne w szkole?

Wsparcie dla każdego

Często podczas lekcji nauczyciel nie ma czasu dla każdego ucznia indywidualnie. Materiału do przerobienia jest sporo, a dzieci w klasie też niemało. Nie wszyscy mają jednakowe zdolności, dlatego czas osiągnięcia danego poziomu przez poszczególne osoby może być zupełnie różny. Dla jednych uczniów jest to tylko kwestia czasu, inni natomiast potrzebują pomocy. W tym wypadku dobrze sprawdzą się zajęcia wyrównawcze, na których nauczyciel jeszcze raz tłumaczy wybrane, kłopotliwe zagadnienia z lekcji, tak aby każdy zrozumiał. Jeśli dziecko potrzebuje indywidualnego wsparcia, którego szkoła nie jest w stanie zapewnić, można pomyśleć o korepetycjach. Czasem nawet jednorazowa lekcja dodatkowa może być kluczowa. Żeby nadążać za wszystkimi wyzwaniami codzienności, musimy mieć dobrze opanowane podstawy. Bez tego ani rusz!

Indywidualne wsparcie zdolności i zainteresowań

Każdy z nas posiada inne zdolności. Nie da się być geniuszem we wszystkim, dlatego trzeba wybrać w tym wszystkim priorytety. Jeżeli widzimy, że nasze dziecko ma w czymś problem staramy się mu pomóc. Jednak działa to też w drugą stronę. Jeśli wykazuje się ponadprzeciętnymi zdolnościami w danym zakresie, poszerzmy tę ciekawość i ją wspierajmy. Doceniajmy sukcesy, dostarczajmy odpowiednich pomocy naukowych, a także zajęcia dodatkowe mogą być świetnym pomysłem. Szkoła zazwyczaj posiada obszerną ofertę kół naukowych, w której gromadzą się fanatycy danego przedmiotu. Często kluby sportowe mają specjalną ofertę dla uczniów, a także domy kultury czy biblioteki. Kto wie, może nasze dziecko to przyszły mistrz olimpijski, albo laureat Nobla? Pozwólmy mu na to.

Poszerzanie horyzontów

Życie otwiera przed nami tyle możliwości, dostarcza nam opcji, z których żal nie skorzystać. Dlatego nie ograniczajmy naszych dzieci do wiedzy i umiejętności zdobytych w szkole. Tam jest program, który dostosowany jest do całej grupy i często nie ma w nim miejsca na dodatkowe przedmioty. O takie musimy zadbać sami. Nauka języków obcych, zajęcia sportowe, a może jazda konno czy taniec? Wszystko to kształtuje osobowość dziecka, a także przygotowuje je do odnalezienia się w wielu różnych sytuacjach w przyszłości. Obserwując sytuację na rynku pracy, pracodawcy dużo bardziej cenią osoby z dodatkowymi umiejętnościami. Pokazuje to, że osoba chce osiągnąć coś więcej, a także, że potrafi to pogodzić z codziennymi obowiązkami. Indywidualizm jest w cenie, a czasami jedyną opcją dla ucznia na jego zdobycie są zajęcia pozalekcyjne.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Dlaucznia.pl

--- Artykuł sponsorowany ---


zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Siedlce

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama