Konsolidacja kredytów - na czym to polega?
Wyobraź sobie sytuację, w której nadarzyła się okazja na zakup auta. Nie chcesz jej przegapić, ale brakuje Ci środków więc decydujesz się na pożyczkę na raty. Niestety zaledwie kilka miesięcy po tym, jak zobowiązałeś się do spłaty dwuletniej pożyczki, Twoja pralka przestaje działać, a Ty nie masz wolnych środków na jej spłatę, bo poświęcasz ją na regulowanie comiesięcznych rat. Wiąże się to z koniecznością zaciągnięcia pożyczki. Jakby tego było mało, debet na Twojej karcie kredytowej jest coraz większy. Różne terminy spłat, obowiązek uregulowania trzech zobowiązań finansowych - jak to wszystko ogarnąć? Wystarczy zdecydować się na kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych dostępny na Totalmoney. Dzięki temu trzy oddzielne raty zamienią się w jedną, być może nawet mniejszą od sumy wszystkich zobowiązań, które teraz opłacasz. Jak to możliwe?
Korzyści płynące z konsolidacji kredytu
Kredyty konsolidacyjne to specyficzne produkty bankowe przeznaczone dla osób zadłużonych. Dotyczyć mogą m.in. kredytu gotówkowego, samochodowego, zadłużeń na rachunku bieżącym, debetu na karcie kredytowej i wielu innych form pożyczania. Co istotne, skonsolidować można wybrane kredyty. Oznacza to zatem, że decydując się na takie rozwiązanie, nie wszystkie nasze dotychczasowe zobowiązania zostaną automatycznie skonsolidowane. Możemy wybrać, czy chcemy, aby konsolidacja dotyczyła wszystkich, czy jedynie części posiadanych zadłużeń.
Jakie korzyści możemy zyskać decydując się na taki krok? Zazwyczaj osoby zadłużone sięgają po konsolidację kredytów żeby nieco odciążyć domowy budżet, który jest przeciążony od nadmiaru i wielkości rat. To także szansa na uporządkowanie naszych finansów, gdy jesteśmy zapominalscy i zdarza nam się nie pamiętać o terminie spłaty danej pożyczki. Jak to jednak możliwe, że jedna rata będzie mniejsza od sumy dotychczasowych rat? Najczęściej wynika to z możliwości wydłużenia okresu kredytowego. Spłacać pożyczki będzie więc dłużej, ale za to w niższych ratach, co pozwoli nam nieco odetchnąć. Ponadto, kredyty konsolidacyjne bardzo często cechują się niskim oprocentowaniem. Spłatą rat zajmuje się wybrany przez nas bank.
Kredyt konsolidacyjny nie dla każdego
Kredyt konsolidacyjny przyznawany jest na takich samych warunkach, jak każda inna pożyczka bankowa. Oznacza to więc, że osoba, która się o niego ubiega, musi wykazać zdolność kredytową. Prościej mówiąc, powinna udowodnić, że jest w stanie uregulować swoje zobowiązania na czas. Znaczenia nie ma fakt, że wcześniej bank oszacował, że posiada zdolność kredytową. Przy każdym kolejnym wniosku o kredyt trzeba cały etap przejść ponownie, nasza sytuacja mogła przecież ulec zmianie, chociażby przez większą liczbę zobowiązań finansowych.
Bank szacuje naszą zdolność kredytową na podstawie comiesięcznych zarobków, a także zysków pochodzących z innych źródeł, np. wynajmu mieszkania. Pod uwagę bierze również sumę dotychczasowych zobowiązań. Kluczowe znaczenie może mieć jednak historia kredytowa. Jeśli w przeszłości mieliśmy problem ze spłatą naszych pożyczek na czas, to niestety może okazać się, że figurujemy w bazie dłużników. Skutkować może to odmowną decyzją banku odnośnie do wniosku o przyznanie pożyczki.
Kiedy sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?
Wiele zależy od naszej sytuacji. Musimy pamiętać, że kredyty konsolidacyjne udzielane są do pewnej kwoty. Jeśli zamierzamy w ten sposób spłacić kredyt hipoteczny i samochodowy to może się to okazać niemożliwe, gdyż dany bank proponuje np. do 50 tys. złotych. Niemniej, warto zorientować się, jakie warunki kredytowania proponuje nam dana instytucja finansowa. Może się bowiem okazać, że skorzystanie z konsolidacji kredytu będzie dla nas opłacalne zwłaszcza, gdy suma miesięcznych rat mocno nadwyręża nasz domowy budżet. Takie rozwiązanie wielu osobom pomoże wyjść z długów, gdyż zapewni czas na odłożenie potrzebnej sumy do spłaty.