wtorek, 1 lipca 2025 03:37
Reklama

Wyższe odszkodowanie za wypadek? To możliwe! Poznaj kilka sposobów

Stało się – doszło do stłuczki. Na szczęście ubezpieczyciel wypłaci nam rekompensatę. Dostajemy decyzję o wypłacie... i pojawia się konsternacja. Dlaczego tak mało? Przyczyn może być sporo, ale najczęstsza z nich to niedopilnowanie całości procesu likwidacji szkody. Warto pamiętać, że na jego wygląd mamy bardzo duży wpływ i to od nas ostatecznie zależy, jak dużą sumę otrzymamy. Jak zatem postępować, by kwota odszkodowania była dla nas satysfakcjonująca? Oto pięć przydatnych wskazówek.
  • 28.03.2019 10:00
  • Autor: Materiał partnera
Wyższe odszkodowanie za wypadek? To możliwe! Poznaj kilka sposobów

1. Najważniejsza jest znajomość prawa, w tym przypadku procesu likwidacji szkody

Chociaż jej przebieg wygląda podobnie u każdego ubezpieczyciela, warto zapoznać się ze wszystkimi jego aspektami, co jest szczególnie przydatne w przypadku, kiedy zdarzenie drogowe dotyczy nas po raz pierwszy. Kwestia kluczowa to dokładne przeczytanie OWU, czyli ogólnych warunków ubezpieczeń. Znajdziemy tam terminy, w jakich jesteśmy obowiązani zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. W zależności od firmy, a także charakteru szkody (częściowa albo całkowita) ustalony czas może się od siebie różnić. Dobrze jest pamiętać, że na każdym etapie przysługuje nam prawo do wglądu w dokumentację, co pomoże ustalić, czy asekurator wywiązał się z obowiązku wypłaty odszkodowania.

2. Potrzebne będą wszystkie dokumenty dotyczące samochodu i zdarzenia

Zgromadzenie kompletu papierów oraz zaświadczeń to niezwykle istotna kwestia, gdyż jest podstawą, by otrzymać odszkodowanie z AC. Konieczne będzie dostarczenie kopii dokumentów: prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu, dowodu osobistego kierowcy, a także oświadczenie sprawcy wypadku. Jeżeli zdarzenie zostało zgłoszone na policję albo samochód został skradziony, należy dołączyć również zaświadczenie od organów ścigania. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej trzeba dostarczyć traktujące o tym oświadczenie.

3. Do ostatecznej wyceny szkody potrzebna jest wizyta w warsztacie

Warto pamiętać, że strat nie możemy oszacować sami. Niezbędne będzie więc zatrudnienie rzeczoznawcy i oględziny w warsztacie samochodowym. Na tej podstawie zostanie sporządzony dokument potwierdzający rozmiar szkód zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Jeśli nie oddamy auta na przegląd, rzeczoznawca będzie mógł ocenić szkody jedynie powierzchownie, co wpłynie na wysokość odszkodowania.

4. Pozytywny kontakt z ubezpieczycielem może tylko pomóc

Nie zapominajmy, że likwidator szkód chce z nami współpracować i dostarczyć nam odszkodowanie adekwatne do poniesionej straty. Możemy mu ułatwić pracę poprzez sprawne dostarczenie wszystkich dokumentów oraz szczerość w komunikacji. Dzięki temu ubezpieczyciel będzie mógł nam szybciej pomóc, a my dostaniemy rekompensatę zgodną ze stanem faktycznym i naszymi oczekiwaniami. Pozytywne nastawienie obu stron może więc znacznie przyspieszyć załatwienie całej sprawy.

5. Decyzja o wypłacie odszkodowania nie musi być ostateczna

Jeśli dostaliśmy informację o sumie, jakiej możemy oczekiwać w ramach rekompensaty i nadal wydaje się nam ona za niska, dobrze jest jeszcze raz dokładnie przejrzeć dokumentację procesu likwidacyjnego. Zwróćmy uwagę, czy lista napraw i zastosowanych części zamiennych odpowiada definicji kolizji, czy wypadku. Zaleca się sprawdzić, czy nie ma dodatkowych uszkodzeń, widocznych po zdemontowaniu wymienionych części albo potrąceń kosztów wynikających z wcześniejszych awarii lub wad pojazdu. Jeżeli otrzymana suma ciągle wydaje się mała, warto zwrócić się o pomoc do ekspertów, takich jak firma Codex, którzy pomogą w ponownej wycenie szkód oraz w uzyskaniu wyższej rekompensaty.

--- Materiał partnera ---


bezchmurnie

Temperatura: 11°C Miasto: Siedlce

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama