Nakład niezbędnej w obsłudze pojazdów pracy ciągle rośnie
Ilość pracy, jakiej wymaga utrzymanie w przyzwoitym stanie technicznym wielu pojazdów, rośnie nie tylko ze względu na to, że coraz więcej mieszkańców naszego kraju, wobec zapaści transportu publicznego, zwłaszcza na prowincji, po prostu zmuszonych jest do ich posiadania. Zmieniają się zastosowane w nich technologie i mało kto już skłonny jest do prób samodzielnego usuwania nawet teoretycznie niezbyt poważnych usterek czy wykonywania wielu czynności obsługowych. Postęp techniki jedne problemy rozwiązuje, inne tworzy. Kiedyś nikt nie spodziewałby się, że tak kłopotliwe może być np. wykręcanie wtryskiwaczy.
Zagadnienie efektywności pracy stanie się więc coraz ważniejsze. Do przyczyn jej obniżania może należeć niska jakość usług skutkująca powrotami klientów, niedostateczne umiejętności personelu, zła organizacja, ale także braki w wyposażeniu technicznym. Warto więc przystępując do wyposażania zakładu przeanalizować wszystkie te kwestie, by nie zabrakło w nim niczego, co może przyczynić się do podniesienia zarówno jakości, jak i tempa dokonywanych reperacji oraz poszerzenia oferty.
Zadbaj zarówno o te proste, jak i wyrafinowane urządzenia
O wygodzie i sprawności pracy decyduje w dużej mierze porządek – poza samymi narzędziami warto więc zadbać o właściwą organizację przestrzeni i zaopatrzenie się w dobre stoły i inne meble warsztatowe, wieszaki, pojemniki, kontenery.
Dużym wyzwaniem podczas wielu prac jest ciężar podzespołów, zwłaszcza gdy z samochodu trzeba wyciągnąć np. cały zespół napędowy, tym bardziej, jeśli chodzi o większy pojazd. Poza podnośnikiem dobrze jest więc wyposażyć się także w dobry żuraw warsztatowy, jaki na naszym rynku oferuje np. wrocławska firma Hak dostarczająca wysokiej klasy urządzenia dźwignicowe. Prowizorka w tym zakresie może skończyć się wypadkami. Żuraw o dużo większych możliwościach niż typowy, pozwala ponadto na bardziej zaawansowane remonty, także cięższych samochodów użytkowych.
Coraz większe wymagania wiążą się z diagnostyką pojazdów, do czego stosowane są dziś wyrafinowane urządzenia. To zwykle znaczny koszt, więc należy zastanowić się co najdoskonalej będzie odpowiadało potrzebom wynikającym z oferty danego podmiotu.
O takich drobiazgach jak kompresor, czy istotnych akcesoriach w rodzaju ściągaczy do sprężyn, czy tarcz i bębnów bądź łożysk, nie trzeba przypominać nikomu, kto próbował sobie poradzić bez nich. Kwestia podstawowych narzędzi ręcznych także wydaje się prosta i nie wymaga szerszego omawiania – warto jednak zwrócić uwagę na przydatność kluczy dynamometrycznych, pozwalających zawsze uzyskać prawidłowy moment.
Kompletne wyposażenie dobrej klasy, wraz z dobrą organizacją pracy i kompetentnym, doszkalanym w miarę potrzeb personelem, to niezawodny sposób na sukces na rynku.