Wypadki z udziałem pieszych
W miniony weekend na drogach powiatu siedleckiego doszło aż do 4 wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Najtragiczniejszy z nich wydarzył się 12 grudnia około godz. 20.30 na drodze krajowej 63 w rejonie miejscowości Podnieśno. W jego wyniku śmierć na miejscu ponieśli 31 i 53 – letni mężczyźni potrąceni przez mercedesa, którym kierował 26 – letni mieszkaniec gm. Siedlce.
Do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego zaliczamy pieszych, rowerzystów i motocyklistów, czyli osoby, które podczas zdarzenia nie są chronione przez karoserię pojazdu. W miniony weekend (12-13.12) na drogach powiatu siedleckiego doszło aż do 4 wypadków z udziałem osób zaliczanych do tej grupy.
Pierwszy z nich wydarzył się 12 grudnia około godz. 10.20 na ul. Młynarskiej w Siedlcach. W tym zdarzeniu kierujący samochodem ford focus 37 – letni siedlczanin na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił przechodzącą przez jezdnię 47 – letnią kobietę, która doznała poważnego urazu nogi. Podczas przeprowadzonych badań ustalono, że uczestnicy wypadku byli trzeźwi.
Kolejny – najtragiczniejszy z nich – wydarzył się również 12 grudnia około godz. 20.30 na drodze krajowej 63 w rejonie miejscowości Podnieśno. Jak wynika z wstępnych ustaleń pracujących na miejscu zdarzenia policjantów, 26 – letni mieszkaniec gm. Siedlce kierujący mercedesem jadąc w kierunku Siedlec potrącił prowadzących rowery idących z przeciwnego kierunku nie posiadających elementów odblaskowych pieszych, tj. 31 i 53 – letnich mieszkańców gm. Suchożebry, którzy w wyniku odniesionych obrażeń ponieśli śmierć na miejscu. Zdarzenie miało miejsce na terenie niezabudowanym, nieoświetlonym, na prostym odcinku drogi przy bardzo trudnych warunkach drogowych. Jak potwierdzono to podczas przeprowadzonego badania, kierowca mercedesa w chwili zdarzenia był trzeźwy.
Następnego dnia, tj. 13 grudnia, około godz. 16.50 na ul. Warszawskiej w Siedlcach 34 – letni kierowca samochodu renault espace potrącił na oznakowanym przejściu dla pieszych 50 – letniego siedlczanina. Potrącony doznał rozległych i poważnych obrażeń głowy i w stanie nieprzytomnym przewieziono go do szpitala. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości kierującego pojazdem potwierdziło, że w chwili zdarzenia był on trzeźwy.
Również 13 grudnia około godz. 18.20 na ul. Armii Krajowej w Siedlcach nieustalony na razie kierujący nieznanym pojazdem jadąc w kierunku dworca PKS potrącił na przejściu dla pieszych 40 – letniego mężczyznę i nie udzielając mu pomocy odjechał z miejsca zdarzenia. Potrącony doznał obrażeń w postaci złamania nadgarstka. Przeprowadzone badanie potwierdziło, że poszkodowany w chwili zdarzenia był trzeźwy. Policja zwraca się z prośbą do wszystkich osób, które posiadają jakiekolwiek informacje dotyczące tego zdarzenia, o kontakt z oficerem dyżurnym KMP w Siedlcach pod nr tel. 25-643-23-60 lub 997.
W związku z powyższymi zdarzeniami Policja przypomina, że na pasach pierwszeństwo ma pieszy, ale tylko w sytuacji, gdy już znajduje się na tzw. „zebrze”, natomiast nie dotyczy to sytuacji, gdy pieszy zbliża się do pasów z zamieram wejścia na nie – tu, tak jak kierujący, musi zastosować się do obowiązujących zasad, czyli upewnić się, że swoim wejściem nie stworzy zagrożenia w ruchu i uniemożliwi kierującemu pojazdem podjęcie skutecznej reakcji. Pieszy ze względu na własne bezpieczeństwo przed wejściem na pasy powinien zastosować wzmożone środki ostrożności. Zarówno on, jak i kierujący pojazdem, mając na uwadze bezpieczeństwo drogowe podczas zbliżania się do przejścia, muszą przewidzieć możliwość wystąpienie ekscesu ze strony uczestników ruchu, tj. pieszy widząc szybko jadący pojazd musi przewidzieć, że jego kierowca nie zdąży wyhamować, natomiast kierujący pojazdem widząc osobę zbliżającą się do pasów, która np. ma założone na uszy słuchawki lub rozmawia przez telefon, musi przewidzieć, że może ona wejść na pasy nie uwzględniając sytuacji drogowej. Kierujący zbliżający się do przejścia musi dostosować prędkość do zaobserwowanej sytuacji w jego rejonie, aby odpowiednio wcześniej podjąć skuteczną reakcję. Taki sam obowiązek ciąży jednak również na pieszym.
Ponadto Policja przypomina, że okres jesienny to czas, gdy warunki drogowe ulegają drastycznemu pogorszeniu. Wcześniej zapadający zmrok, częste opady atmosferyczne, pojawiające się w godzinach porannych ujemne temperatury, natomiast w ciągu dnia ostre jesienne słońce – to czynniki, które nie pozostają bez wpływu na bezpieczeństwo na drogach.
Komentarze