niedziela, 11 maja 2025 05:45
Reklama

Gorce - góry dla miłośników aktywnego wypoczynku

Niespełna godzina drogi samochodem dzieli Kraków i serce Gorców, czyli okolice Poręby Wielkiej i miejscowości Koninki. Poręba Wielka to dobrze położona baza wypadowa dla osób, które chcą wypocząć i poznać szlaki Gorczańskiego Parku Narodowego. Utworzony w 1981 roku jest miejscem bytowania niezwykłych zwierząt takich jak salamandra plamista (symbol Parku), borsuk, wydra, cietrzew i włochatka. Zróżnicowane środowisko sprawia, że żyje tu wiele różnych gatunków ptaków, ssaków i bezkręgowców.
  • 17.03.2019 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Gorce - góry dla miłośników aktywnego wypoczynku

Charakterystyczne dla krajobrazu Gorców są liczne polany, będące pozostałością po intensywnym wypasie owiec. Przez wiele z nich prowadzą szlaki turystyczne i dzięki temu można podziwiać rozległe panoramy np. Tatr czy Beskidu Sądeckiego. Na najwyższy szczyt pasma, Turbacz, prowadzą liczne szlaki turystyczne. Licząca 1310 m n.p.m. góra zaliczana jest do Korony Gór Polski. 

Wypoczynek w górach zimą

Gorczański Park Narodowy to odpowiednie miejsce dla każdego, kto ceni sobie aktywny wypoczynek w zimie, a jest nim m.in. turystyka narciarska. Jedną z najpopularniejszych stacji narciarskich regionu są Koninki. Znajduje się tu kolej krzesełkowa, przy której przez las wiedzie długa na 1400 m czerwona trasa zjazdowa. Dodatkowo na szczycie góry Tobołów znajdziemy wyciągi orczykowe i niebieskie narciarskie trasy zjazdowe. Na miłośników białego szaleństwa, poza doskonale przygotowanymi trasami narciarskimi, czekają także wygodne noclegi w rozbudowanej w okolicy bazie hotelowej.

Na miłośników innych sportów zimowych czekają narciarskie trasy biegowe. Bardzo popularną i wymagającą dobrej kondycji jest trasa biegnąca z Obidowej na Turbacz. Słynie z pięknych widoków - podczas podejścia narciarze mają okazję podziwiać rozległą panoramę Tatr i Babiej Góry.

Góry

Wypoczynek w górach - miesiące wiosenne i letnie

Gorczański Park Narodowy to doskonałe miejsce na aktywny odpoczynek w górach. Oferuje wędrowcom gęstą sieć szlaków turystycznych. Przybysze mają do dyspozycji łagodne szlaki piesze, konne i rowerowe.  Najważniejszymi celami wycieczek w regionie są Turbacz, Radziejowa, Polana Stare Wierchy czy Maciejowa. Udostępnione ścieżki charakteryzuje niski lub umiarkowany poziom trudności, dzięki czemu turystyka piesza w Gorcach to dobry pomysł dla każdego.

Jednak nie tylko piechurzy znajdą w tych górach coś dla siebie - w miesiącach letnich rozkwita w Gorcach turystyka rowerowa. Na terenie Parku Narodowego istnieje możliwość uprawiania indywidualnej turystyki rowerowej tj. do 5 rowerów. Choć wyznaczone szlaki wymagają dobrej kondycji, to równocześnie pozwalają na poznanie piękna Gorców. Rowerem pojedziemy m.in. z przełęczy Knurowskiej na Turbacz, z Polany Hucisko przez Tobołów do Poręby Górnej, czy też przemierzymy pasmo jadąc z Polany Stare Wierchy przez Obidowiec i Turbacz, aż na przełęcz Knurowską.

Jeżeli dla kogoś turystyka piesza i rowerowa to za mało, to nie ma się czym martwić. W Gorczańskim Parku Narodowym kwitnie indywidualna turystyka konna. Ciekawe trasy, które można przebyć konno to:

•       Koninki-dolina Potoku Turbacz-dolina Olszowego Potoku

•       Turbacz-polana Mraźnica pod Gorcem

•       Polana Gabrowska-Jaworzyna Kamienicka-Trusiówka

•       Koninki-Tobołów-Obidowiec-Turbacz

Nie tylko przyroda

Osoby zainteresowane historią i architekturą także znajdą coś dla siebie w tej okolicy. Orkanówka, willa zbudowana w stylu witkiewiczowskim, to dom pisarza Władysława Orkana. Położona jest w przysiółku Zagronie na zboczu Pustki. Uroku posiadłości dopełnia aleja wysadzana jaworami, która prowadzi do domu. Pośród wspomnianych drzew znajduje się kapliczka, którą matka pisarza wystawiła wotum dziękczynne za szczęśliwy powrót syna z wojny. 

 

Hotel Górski Raj

Poręba Wielka 765 / Koninki

34-735 Niedźwiedź

Tel. 183318011

--- Artykuł sponsorowany ---


zachmurzenie małe

Temperatura: 3°C Miasto: Siedlce

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama