Sobota, 15.12.2018

V Piknik Historyczny w Galerii Siedlce

 • 26.07.2018, 11:42 (aktualizacja 26.07.2018 11:48)
 • Ewa Ryłko
V Piknik Historyczny w Galerii Siedlce
W niedzielę 29 lipca, w godz.: 12-17, już po raz piąty zapraszamy na spotkanie z żywą lekcją historii podczas Pikniku Historycznego pt:”Polskie Drogi Do Niepodległości”.

W tym roku zbiega się on ze 100-leciem Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas Pikniku zobaczymy epizody walk wojennych pt: ”Polskie Drogi Do Niepodległości” odgrywanych przez profesjonalną grupę historyczno-edukacyjną Szare Szeregi w umundurowaniach z owego okresu. W inscenizacjach wykorzystany zostanie historyczny sprzęt, pojazdy oraz uzbrojenie z czasów pierwszej połowy XX wieku. W ten sposób chcemy przybliżyć mieszkańcom Siedlec i regionu historyczne działania, jak również umocnić więź międzypokoleniową i integrować społeczność lokalną. Jest to także jedyna w swoim rodzaju lekcja historii dla młodych ludzi, którzy w taki sposób chętniej przyswoją wiedzę i zapoznają się z losami przodków.

Podczas pikniku historyczno-edukacyjny przedstawione zostaną polskie organizacje młodzieżowe z okresu 1900-1918, biorące udział w walkach o niepodległość i kształt granic Polski. Na Placu Bankowym Galerii Siedlce ustawione zostaną stanowiska historyczne, które mają za zadanie przybliżyć żywą historię tamtego okresu.

 1. Samochód pancerny „Chwat”- jedyna na świecie jeżdżąca replika. Przemyśl rok 1918
 2. Samochód pancerny Jeffrey Poplavko.
 3. Obóz Orląt Lwowskich i Przemyskich.
 • Sprzęt i wyposażenie wojskowe
 • Mundury rok 1918, organizacje tj: Strzelec, Sokół, Zarzewie, Legiony Polskie. Organizacja POW.
 1. Pokaz musztry i wyszkolenie Organizacji Strzelec i Sokół
 • Musztra pododdziałów
 • Obsługa sprzętu łączności
 • Zrekonstruowane telefony z I wojny światowej
 • Punkt „sanitarny” – polowy
 1. Warsztaty – szycie kotylionów i opasek ze Lwowa z pododdziałami Józefa Bema i Cytadeli.

Największą atrakcją imprezy będą niewątpliwie inscenizacje walk z 1918 roku, które odbędą się w godzinach 15.00 i 16.00.

15.00inscenizacja: „Wycofywanie się oddziałów pruskich, Siedlce 1918”

16.00- inscenizacja: „Walka o granice wschodnie, Przemyśl 1918”

Na czas inscenizacji zamknięty zostanie odcinek ulicy Wojskowej (od Banku do wjazdu do parkingu podziemnego Galerii), a projekt zmiany organizacji ruchu stanowi załącznik do niniejszej informacji.

Piknik Historyczny to wyjątkowa lekcja historii przygotowana z myślą o dzieciach i dorosłych, mająca na celu przybliżenie historii regionu, propagowanie postaw patriotycznych, a także wzmacnianie więzi międzypokoleniowej.

Ewa Ryłko
Podziel się:
Oceń:
 • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe