Sobota, 17.08.2019

Szokujące nagrania: „jak będziesz się szarpać z władzą, to cię wywalą z roboty”

  • 22.01.2019, 17:05 (aktualizacja 22.01.2019, 18:25)
  • tj
Szokujące nagrania: „jak będziesz się szarpać z władzą, to cię wywalą z roboty” (fot. tv-wschod, Wspólnota Bialska) Od wyborów samorządowych Gabriela Bielińska nie jest już prowadzącą programu Blisko Ciebie Kultura. Czy to przypadek?
Czy w mieście nad Krzną mamy aferę taśmową? Czy podobnych sytuacji było więcej?

Wstrząsający artykuł opublikował na pierwszej stronie tygodnik Wspólnota Bialska. – W programie nie możesz już być, gdyż się wplątałaś w kampanię wyborczą. Wmieszałaś się do polityki (...) W konsekwencji będziesz miała zmieniony zakres obowiązków i w konsekwencji nie będziesz też zastępcą. To też jest decyzja odgórna. Tak, tak to wygląda – powiedział jednej z pracownic dyrektor Bialskiego Centrum Kultury Zbigniew Kapela.

Stenogram nagrania, który możemy przeczytać w wydaniu papierowym, to zapis rozmowy szefa jednostki kulturalnej z jedną swoich pracownic Gabrielą Bielińską. Po wyborach samorządowych została ona pozbawiona funkcji kierowniczych oraz przestała prowadzić program Blisko Ciebie Kultura, który emitowany jest na naszej antenie, ale wszystkie merytoryczne decyzje dotyczące jego powstawania zapadają w BCK.

Jak podkreśla dyrektor Kapela, decyzje miały zapaść odgórnie. Czy chodzi o prezydenta Białej Podlaskiej? Tego nie wiemy. Ten odcina się medialnie od tych słów. – Nigdy nie sugerowałem panu Kapeli, aby kogokolwiek zwalniał, to jakiś absurd – twierdzi Michał Litwiniuk. – Chcę wierzyć, że moi pracownicy nie prowadzą takich rozmów ze swoimi podwładnymi. Jednak Wspólnota Bialska pisze, że od rozmowy na linii Bielińska-Kapela odżegnywał się nawet dyrektor, dopóki dziennikarz Ryszard Godlewski, nie poinformował, że dysponuje nagraniem tej sytuacji. 

Stenogram zawiera jeszcze jedno szokującą wypowiedź. – Ty myślisz, że będziesz gdzie indziej pracować, jak będziesz się tu szarpać? Taka sama decyzja została podjętą wobec Ewy F(...) . To idzie mackami powoli na instytucje – powiedział Kapela. Ewa F to właściwie Ewa Filipiuk - była już wicedyrektor Miejskie Biblioteki Publicznej. Jak informuje portal Bialanews.pl prezydent Michał Litwiniuk odwołał ją ze stanowiska 27 grudnia. Czy miało to związek z polityką? Tego nie wiemy.

Portal przytacza wypowiedź bialskiego radnego Marka Dzyra. Ten już w ubiegłym roku dopytywał się najwyższych miejskich urzędników, czy dochodzi do podobnych praktyk. – Aż przykro, że muszę znów się do tego odnosić. Wtedy próbowano zrobić ze mnie idiotę, a okazało się że coś jest na rzeczy. Litwiniuk nazwał wtedy pytanie radnego „nieelegancką manipulacją”.

Do sprawy będziemy wracać na naszej antenie w programie Piotra Frankowskiego „Temat dnia – tym żyje Biała Podlaska”.

 

tj
Podziel się:

Pozostałe