Sobota, 17.08.2019

FUNDACJA LENY GROCHOWSKIEJ

  • 24.01.2019, 14:24 (aktualizacja 24.01.2019, 14:51)
  • Angelika Lange
FUNDACJA LENY GROCHOWSKIEJ
Zakład Rękodzieła Artystycznego

Współpraca Fundacji Leny Grochowskiej z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie podczas organizowanych cyklicznie plenerów malarskich i konkursu sztuki nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora” ujawniła podstawowe problemy, z jakimi osoby niepełnosprawne borykają się każdego dnia.  Wśród największych wyzwań dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin jest przynajmniej częściowe usamodzielnienie się i uniezależnienie od rodziny.  Wynika to stąd, że rodzice, którzy najczęściej są jedynymi opiekunami  starzeją się i pojawia się pytanie co się stanie, gdy ich zabraknie? Pojawiają się trzy podstawowe problemy:  brak mieszkań, w których po śmierci opiekunów będą mogli bezpiecznie przebywać;  niewystarczająca integracja z otoczeniem i ludźmi pełnosprawnymi oraz brak pracy dla osób niepełnosprawnych.
Tak powstał pomysł stworzenia Zakładu Rękodzieła Artystycznego działającego w ramach Fundacji Leny Grochowskiej- miejsca, gdzie osoby niepełnosprawne, zwłaszcza niepełnosprawne intelektualnie, którym najtrudniej jest wyjść poza przysłowiowe „cztery ściany” znajdą pracę. Pracę, w której będą rozumiani, a ich ułomności i ograniczenia nie będą przeszkodą, a wręcz przeciwnie- będą inspiracją i początkiem tworzenia rzeczy nietuzinkowych i niepowtarzalnych. Pracy, w której będą mogli udowodnić sobie i wszystkim dookoła, że są osobami wartościowymi i mimo swoich ograniczeń mogą wnieść do społeczeństwa wartość dodaną.

W ramach Zakładu Rękodzieła Artystycznego tworzymy  dwie pracownie: ceramiczno-artystyczną i krawiecką, w których zatrudnienie znajdzie 17 osób, w tym 14 osób niepełnosprawnych (11 niepełnosprawnych intelektualnie oraz 3 niepełnosprawne fizycznie).

Jako przygotowanie do pracy w pracowni ceramicznej, we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Ekonomii Społecznej w Siedlcach przez ostatnich 7 tygodni przeprowadziliśmy szkolenie z zakresu podstaw ceramiki. W szkoleniu wzięło udział 9 niepełnosprawnych intelektualnie osób, które zostaną zatrudnione w pracowni ceramicznej. Szkolenie przeprowadziła Pani Joanna Ludwiczuk z PIKKU Ceramika w Siedlcach.

25-go stycznia o godz. 12 w siedzibie Fundacji Leny Grochowskiej w Siedlcach odbędzie się uroczyste zakończenie szkolenia połączone z prezentacją prac powstałych w czasie jego trwania.

Angelika Lange

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe