Poniedziałek, 27.05.2019

ZUS: Większe wpływy do funduszy i mniejsze zadłużenie firm

  • 28.02.2019, 12:28
  • ZUS Siedlce
ZUS: Większe wpływy do funduszy i mniejsze zadłużenie firm
Przez ostatni rok płatnicy składek, w tym przedsiębiorcy, spłacili ponad 654,7 mln zł zadłużenia w ZUS z okresu od stycznia 1999 r. do listopada 2017 r. Wpływy z tytułu składek w 2018 r. wyniosły w województwie 63,4 mld zł.

Wpłaty z tytułu składek osiągnęły w poprzednim roku 257,1 mld zł. 25% tej kwoty, czyli 63,4 mld zł, stanowiły przelewy pochodzące z województwa mazowieckiego. Jednocześnie spadł stan zadłużenia za okres od stycznia 1999 r. do listopada 2017 r. Rok temu, tj. pod koniec 2017 r., wynosił w województwie 6,32 mld zł, a w grudniu 2018 r. ponad 654,7 mln zł mniej – 5,66 mld zł.

Ostatni rok okazał się korzystny dla funduszy zarządzanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z wielu powodów. Jednym z nich była bardzo dobra sytuacja na rynku pracy – niska stopa bezrobocia i wzrost wynagrodzeń przekładał się na większe składki odprowadzane do ZUS. Pozytywny trend wzmocniło także to, że w naszym kraju pracowało wielu obcokrajowców. Pod koniec grudnia 2018 r. było w Polsce prawie 570 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych, przy czym aż 27% właśnie w województwie mazowieckim (156,3 tys.).

Wpływ na omawiane zjawisko miała także reforma sposobu poboru składek zwana e-składką. Od stycznia 2018 r. przedsiębiorcy opłacali je wg nowych zasad, tj. na indywidualne numery rachunków składkowych. Przelewy zostały uproszczone, dzięki czemu błędy zdarzają się już wyłącznie incydentalnie. Wzrosła także terminowość. Poza uproszczeniem tworzenia przelewów zmianie uległ także sam sposób księgowania wpłat. Przelana kwota w pierwszej kolejności zaspokajała najstarsze zaległości, a dopiero później bieżące zobowiązania.

Zaległości płatnicze z tytułu składek zmniejszyły się, ale wciąż są duże. Przedsiębiorca, który posiada zadłużenie w ZUS powinien je jak najszybciej spłacić lub zawrzeć układ ratalny, czyli zobowiązać się opłacić zaległe składki w dłuższym terminie i na uzgodnionych warunkach. We wszelkich formalnościach, w tym także kompletowaniu dokumentów, pomogą doradcy ds. ulg i umorzeń. a

ZUS Siedlce
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe