Środa, 16.10.2019

Ranking Systemów Rowerów Miejskich 2019 – na podium stanęły Łódź, Kołobrzeg i warszawskie Veturilo!

  • 09.07.2019, 09:47
  • Dadelo S. A.
Ranking Systemów Rowerów Miejskich 2019 – na podium stanęły Łódź, Kołobrzeg i warszawskie Veturilo!
Systemy rowerów miejskich funkcjonują w Polsce od kilku lat, a liczba miejscowości, w których można wypożyczać jednoślad stale rośnie. Opublikowany przez Dadelo.pl ranking pokazuje, że najlepszy jest – podobnie jak przed rokiem – warszawski system Veturilo. Zaciekawienie może budzić zdobywca drugiego miejsca, czyli stosunkowo niewielki Kołobrzeg. Na podium stanęła też Łódź, która okazała się lepsza niż 35 spośród 38 miast, biorących udział w rankingu.

Punkty można było zdobyć w kilku kategoriach. Jedną z nich było zagęszczenie stacji rowerowych na km2. Pierwsze miejsce zajęły ex aequo Warszawa (Acrobike), Rzeszów, Chodzież, Giżycko, Krotoszyn i Olsztyn. W rankingu ważna była także liczba mieszkańców, przypadających na jeden rower. Pod tym względem najlepsze okazało się Tychowo. Tylko 125 tychowian na jeden rower to świetny wynik. Dla porównania w Krakowie przypadało 513 mieszkańców, a w Rzeszowie aż 1908. Niektóre polskie miasta dysponują już rowerami czwartej generacji, czyli takimi, których wypożyczenie nie wymaga obecności stacji – wystarczy pozostawić je w wyznaczonej strefie. Takie modele oferują m.in. warszawski Acrobike, Rzeszowski Rower Miejskich i Krotoszyński Krotower.

A jakie jest zainteresowanie systemami rowerów miejskich? Aż 44% osób mieszkających w Warszawie jest zapisanych w systemie Veturilo. Jeśli od całkowitej liczby ludności odjąć osoby starsze i dzieci, które nie mogą być zapisane do systemu, wychodzi na to, że większość dorosłych warszawiaków korzysta z rowerów miejskich. Pod tym względem stolica ma sporą przewagę nad konkurencją, choć Kołobrzeg (32%) i Wrocław (31%) także mogą się pochwalić wspaniałym wynikiem.

W rankingu wzięto pod uwagę również średnią liczbę wypożyczeń, przypadających na jednego mieszkańca. Wygrały Kraków i Łódź – zapisany w systemie mieszkaniec tych miast wypożyczał średnio 14 razy w roku. Najwięcej ścieżek jest za to w Kołobrzegu. Stosunek ich długości do długości dróg publicznych wynosi aż 48%. Niektóre miasta w rankingu – takie jak Pszczyna i Krotoszyn – posiadają tylko 1% ścieżek, a więc Kołobrzegowi można śmiało pogratulować ogromnej przewagi.

Najwięcej stacji naprawczych na km2 posiadają Pruszków i Piaseczno – na każde cztery kilometry kwadratowe znajdziemy jedną stację. Ostatnie miejsce zajęły miasta, które nie posiadają żadnego miejsca naprawczego. Wśród nich znalazły się m.in. Lublin, Kalisz i Olsztyn.

Twórcy rankingu docenili także systemy rowerów miejskich, które mogły poszczycić się wieloma udogodnieniami. W tej kategorii punkty otrzymały miasta oferujące różne typy rowerów i dodatkowe benefity, takie jak honorowanie karty Multisport, z którą można darmowo wypożyczać jednoślady. W ofertach systemów rowerów miejskich polskich miast znaleźć można m.in. rowery dziecięce, elektryczne oraz tandemy. W tej kategorii wygrał Wrocław, w którym do dyspozycji jest aż siedem, razem z podstawowym, typów rowerów – zabrakło tylko modeli trójkołowych, dostępnych wyłącznie w Sosnowcu i Tychach. 

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://www.dadelo.pl/blog/systemy-rowerow-miejskich/

 

Dadelo S. A.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe