Biała Podlaska pierwsza w Polsce! To nowatorski system

  • 10.07.2019, 15:22 (aktualizacja 10.07.2019, 15:32)
  • WP
 Biała Podlaska pierwsza w Polsce! To nowatorski system (fot. UMWL) O systemie poinformowano podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.
Pracownicy pogotowia opracowali autorski projekt zwiększający bezpieczeństwo ratowników medycznych

Ratownicy, na co dzień pomagają innym w sytuacjach zagrożenia życia, ale niestety coraz częściej oni sami potrzebują pomocy. Stają się ofiarami ataków agresywnych pacjentów, ich krewnych oraz osób postronnych. Nie zawsze są w stanie przewidzieć atak, ale mogą spróbować się na niego przygotować.

- Od dłuższego czasu zastawialiśmy się jak usprawnić pracę ratowników medycznych. Tak narodził się pomysł przycisku alarmowego. Chcielibyśmy wdrożyć go w całym województwie lubelskim - wyjaśnia wicemarszałek Dariusz Stefaniuk.

Pomysłodawcą przycisku alarmowego jest zastępca dyrektora w pogotowiu w Białej Podlaskiej Artur Kozioł.

- Powiadomienie dyspozytora pozwala niezwłocznie dołączyć do interwencji odpowiednie służby i udzielić natychmiastowej pomocy zespołowi. Główną zaletą projektu jest to, że pomoc zostaje wezwana potajemnie. Napastnik nie jest tego świadomy - tłumaczy dyrektor Kozioł.

Jak zatem działa przycisk alarmowy? - Mamy 13. karetek systemowych i każdy zespół ma określony kryptonim. Posiada lokalizator. Wystarczy, że ktoś w karetce wciśnie guzik w urządzeniu, które jest wielkości telefonu komórkowego. Informację o tym odbiera dyspozytor medyczny i błyskawicznie powiadamia organy ścigania - dodaje dyrektor Kozioł.

Koszt wdrożenia projektu w pogotowiu w Białej Podlaskiej to 12 tysięcy złotych. Zainteresowanie przyciskiem alarmowym wyraziło już wstępnie Ministerstwo Zdrowia.

Film promujący system, na swoim profilu umieścił wicemarszałek Dariusz Stefaniuk.

WP

Podziel się:


Pozostałe