Studio TV

  • 29.07.2019, 13:43 (aktualizacja 30.07.2019, 08:14)
  • Angelika Lange
Studio TV
Gościem programu był Minister Krzysztof Tchórzewski

Jako pierwszy temat poruszony w wywiadzie oczywiście nowy program Mój prąd, a o co dokładnie w nim chodzi?

Pan Minister wyjaśnia: „...przeznaczamy miliard złotych na wsparcie instalacji obywatelskich, a więc 5 tysięcy złotych na jedną instalację, chcąc zaznaczyć, że obecnie koszt jednej instalacji 3kW, który jest wystarczający na jeden domek jednorodzinny to nawet 16-17 tysięcy złotych.” podkreśla.

Chodzi o fotowoltaikę?” - W. Pawlik

Okazuje się, że tak. Ale w ten zakres wchodzą również małe wiatraki czy bio-gazownie. A do kogo kierowany jest ten program?

„...do rolników, ponieważ oni również mogą zakładać takie instalacje, mogą też spółdzielnie mieszkaniowe, jednak program kierowany jest do wszystkich. Możliwości jest wiele. Zakładamy, że jeżeli energetyka zawodowa dokona odbioru i podłączy licznik dwukierunkowy, to stanowi to już wystarczające zaświadczenie do uzyskania tych 5 tysięcy złotych wsparcia. Kto pierwszy ten lepszy.”

 

Drugim ważnym tematem był program Rodzina 500+. Na czym polega ten program? I czy otrzymane pieniądze trzeba będzie zwrócić?

...nikt nie będzie mógł zarządzić o zwrocie tych pieniędzy...Takie zastraszanie Polaków nie jest uczciwe, a pieniędzy w polskim budżecie nie brakuje.” - Zapewnia Krzysztof Tchórzewski.

 

Jak również wiemy swoją budowę rozpoczęła też autostrada A2. Kiedy możemy się jej spodziewać w Siedlcach?

W tej chwili budowana jest już autostrada na odcinku Warszawa – Mińsk Mazowiecki. Ja mam nadzieję, że odcinek Kałuszyn – Siedlce zostanie oddany do użytku już w roku 2022.” - wyjaśnia optymistycznie Minister.

 

A jak wygląda budowa Elektrowni w Ostrołęce?

...Ta elektrownia od zawsze stanowiła kontrowersyjny temat, począwszy od samego planu jej budowy. Jednak z punktu widzenia systemu energetycznego jest ona bardzo potrzebna, dlatego że całość energetyki skoncentrowała się w centrum oraz na południu Polski, a Północ i Wschód kraju to regiony bardzo dynamiczne pod względem rozwoju, potrzeba nam energetyki konwencjonalnej, stale dostępnej.”

 

Więcej dokładnych informacji dostępnych będzie w wywiadzie. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia.

Angelika Lange

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe