Powiatowe ćwiczenia obronne p.k. „ LIWIEC 2019”

  • 09.10.2019, 09:46 (aktualizacja 09.10.2019, 09:55)
  • Starostwo Powiatowe w Siedlcach
Powiatowe ćwiczenia obronne p.k. „ LIWIEC 2019” Bożena Wysokińska
W dniach 3-4 października 2019 r. na terenie Powiatu Siedleckiego odbyło się ćwiczenia obronne p.k. „Liwiec 2019”.

Tak duże manewry odbywają się cyklicznie co 3 lata. Jest to wielkie przedsięwzięcie, w którego przeprowadzenie zaangażowane są znaczne siły i środki.

W ćwiczeniach wzięło udział:

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Starostwo Powiatowe w Siedlcach, Urzędy Gmin Powiatu Siedleckiego, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Siedlcach, Zakład Utylizacji Odpadów w Woli Suchożebrskiej oraz powiatowe służby, inspekcje i straże m.in. Komenda Miejska PSP, Komenda Miejska Policji, Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz Powiatowy Inspektorat Weterynarii.

W ćwiczeniach, których organizatorem był Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Siedlcach głównym tematem było osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu i gmin w warunkach zewnętrznego zagrożenia państwa i w czasie wojny.

Dzień 1

Rozpoczął się odprawą wstępną pod przewodnictwem starosty Karola Tchórzewskiego. Tego dnia ćwiczono przeprowadzenie akcji kurierskiej we współdziałaniu z Wojskowym Komendantem Uzupełnień oraz rozwinięcie systemu stałych dyżurów organów powiatu, gmin, oraz powiatowych służb do przekazywania zadań związanych z osiąganiem wyższych stanów gotowości obronnej państwa.

Dzień 2

Odprawę wstępną poprowadziła wicestarosta Małgorzata Cepek. Pierwszy epizod praktyczny zorganizowany w ZUO w Woli Suchożebrskiej rozpoczął się symulowanym pożarem na czaszy składowiska. Lokalizacja zarzewia ognia odbyła się z wykorzystaniem policyjnego drona. Udział w gaszeniu ognia brały udział jednostki OSP z Gminy Suchożebry oraz PSP Siedlce.

Drugi epizod praktyczny polegał na znalezieniu substancji niebezpiecznej w sortowni odpadów. Celem było zlokalizowanie, zneutralizowanie tej substancji oraz udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. W tej akcji brała udział grupa chemiczna z Komendy Miejskiej PSP w Siedlcach.

Ćwiczenia zakończyły się konferencją podsumowującą, na której wójtowie oraz przedstawiciele ćwiczących służb złożyli meldunki z prowadzonych przez siebie działań wicestaroście Małgorzacie Cepek. Założone cele ćwiczeń zostały osiągnięte.

Starostwo Powiatowe w Siedlcach

Zdjęcia (17)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe