Prezydent Litwiniuk szykuje lawinę podwyżek!

  • 29.10.2019, 09:16 (aktualizacja 29.10.2019, 09:27)
  • WP
Prezydent Litwiniuk szykuje lawinę podwyżek! (fot. Facebook) Prezydent Michał Litwiniuk zaserwuje mieszkańcom szereg podwyżek opłat. Tłumaczył się z nich podczas czatu na żywo
Wzrosną trzy strategiczne daniny.

Zamiast darmowej komunikacji miejskiej dla dzieci, podwyżka opłat. Podwyżka to słowo klucz, bo prezydent Michał Litwiniuk na jednej sesji rady miasta zaserwuje szereg zmian, które mogą niekorzystnie wpłynąć na portfele mieszkańców. Wzrośnie opłata za wywóz śmieci oraz podatek od nieruchomości. Wszystko w jednym czasie!

Wzorem kilku najbogatszych gmin w Polsce prezydent proponował naliczanie opłaty za wywóz odpadów od zużycia wody w gospodarstwie domowym. Wielodzietne rodziny mogą przygotować się na znaczące podwyżki. Na to nie zgadzają się radni opozycji.

– W jednym momencie proponuje się podwyżki cen przejazdów komunikacją miejską, wywozu śmieci oraz podatku od nieruchomości. Kieszenie mieszkańców mogą tego nie wytrzymać – komentuje radny Zjednoczonej Prawicy Marek Dzyr.

Prezydent chce uzależnić cenę za odbiór odpadów od poziomu zużycia wody. Będzie to 5,20 zł za m3 zużytej wody w przypadku zbiórki selektywnej oraz 20,80 zł za m3 zużytej wody w przypadku odpadów zmieszanych.

Przeciętna norma zużycia wody wynosi 3 m3 miesięcznie na 1 osobę. Łatwo więc wyliczyć, że czteroosobowa rodzina zapłaci średnio blisko 63 zł. To podwyżka niemal o 100 proc.

– Propozycja zmiany systemu naliczania opłat za odpady bije w spółdzielców i w nasza administrację. W imieniu miasta będziemy musieli przeliczać koszty wody na poszczególne mieszkania. Średnie zużycie wody wynosi 3-4 m3 na osobę. W grę wejdą przerażające kwoty. Kiedyś Biała Podlaska byłą pierwsza we wprowadzaniu podatku od deszczówki, a teraz pierwsza w regionie obliczy opłatę śmieciową od wody – komentuje na łamach Wspólnoty Bialskiej Roman Ślipczuk, wiceprezes spółdzielni mieszkaniowej „Zgoda”.

Podwyżka czekaj również pasażerów komunikacji miejskiej, wzrośnie także podatek od nieruchomości. Wszystko dzieje się chwilę po wyborach parlamentarnych. – W moim przekonaniu to nieprzypadkowy jest termin. Myślę, że celowo nie poruszano tematu przed wyborami, aby nie stracić elektoratu. Tak nie można postępować. Jestem zdegustowany i mam nadzieję, że radni i nie pozwolą na taką „kumulację” podwyżek – komentuje radny Dzyr.

– Aby miasto mogło się rozwijać i mieszkańcy byli zadowoleni z usług, muszą być pieniądze. Dziś zmniejszają się dotacje z budżetu państwa. Mnożą się działania ustawodawcy, które powodują, że ubywa pieniędzy kierowanych do samorządów, np. PIT 0. Stawki podatku od nieruchomości nie były u nas nowelizowanie od 5-6 lat. Wszyscy musimy się zrzucić, aby była dobra komunikacja i inne usługi – komentuje na łamach Wspólnoty Bialskiej przewodniczący rady miasta Bogusław Broniewicz z Białej Samorządowej.

Prezydent Michał Litwiniuk swoje propozycje próbował wytłumaczyć podczas czatu na żywo.  Na jego profilu facebookowym można zapoznać się z tłumaczeniami włodarza miasta.

Tu zapoznasz się z proponowanymi zmianami!

WP

Podziel się:


Pozostałe