Świąteczna Zbiórka Żywności

  • 29.11.2019, 09:12 (aktualizacja 29.11.2019, 09:28)
  • Bank Żywności w Siedlcach
Świąteczna Zbiórka Żywności
Świąteczna Zbiórka Żywności już w najbliższy weekend w 95 sklepach w Siedlcach, Mińsku Mazowieckim, Łosicach, Małkini, Ostrowi Mazowieckiej, Węgrowie, Sokołowie Podlaskim, Łaskarzewie, Garwolinie, Kałuszynie.

Wielkimi krokami zbliża się kolejna 23. już edycja Świątecznej Zbiórki Żywności! Przez 2 dni, od piątku 29.11 do soboty 30.11 w kilkuset sklepach w całej Polsce będzie można wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. W akcji jak zawsze bierze udział także Bank Żywności w Siedlcach.

W Polsce według aktualnych danych około 2 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie. To właśnie dla nich organizowana jest co roku Świąteczna Zbiórka Żywności. Te inicjatywa to dopełnienie codziennej pracy Banków Żywności, które każdego dnia ratują jedzenie przed zmarnowaniem – odbierają ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo artykuły i przekazują je potrzebującym. Ratowane w ten sposób produkty to głównie owoce i warzywa, napoje, mleko, sery, pieczywo, czasem mięso. Banki zbierają brakujące produkty podczas zbiórek aby zapewnić osobom potrzebującym pełnowartościowe posiłki. W zeszłym roku w okresie Bożego Narodzenia w ten sposób udało się zgromadzić aż 740 ton żywności.

– To naprawdę wyjątkowe 2 dni, kiedy zachęcamy do zrobienia większych zakupów – z myślą o innych. Wystarczy sięgnąć po choćby jeden dodatkowy produkt, żeby sprawić, by w tym wyjątkowym, świątecznym czasie, nikt nie był głodny. – mówi Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Aby dołączyć do charytatywnej zbiórki wystarczy przy okazji wizyty w sklepie zakupić dodatkowe artykuły spożywcze i po odejściu od kasy przekazać je wolontariuszom w specjalnie oznakowanych punktach. Rekomendowane produkty to te z długim terminem przydatności. Najbardziej wartościowymi będą: mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze, które szczególnie ucieszą najmłodszych.

To nie koniec świątecznych działań Banków Żywności. W dniu zbiórki rusza także kampania „Stoliczku, nakryj się! Głód to nie bajka”, której celem jest zebranie środków na transport żywności do organizacji charytatywnych.

– Rosnące ubóstwo rodzi coraz większe potrzeby żywnościowe, a te z kolei – wyższe koszty transportu, który są coraz droższy również ze względu na rosnące ceny paliwa. Dodatkowo szacujemy, że liczba transportów zdecydowanie zwiększy się w przyszłym roku, wraz z wejściem w życie Ustawy o przeciwdziałaniu marnowania żywności. – dodaje Dorota Jezierska.

W akcję zaangażowała się już m.in. internetowa grupa Tuba Smaku – Pascal Brodnicki, Agnieszka Mielczarek, Sugarlady, UMAMI i Posmakuj Polski na swoich kanałach na youtubie promują ideę Banków Żywności i zachęcają do finansowego wsparcia akcji. Wpłat można dokonywać na https://bankizywnosci.pl/przekaz-darowizne/ lub bezpośrednio do puszek w wybranych sklepach podczas świątecznej zbiórki.

Tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2019 roku i weźmie w niej udział ponad 53 tysiące wolontariuszy. Akcją objęte jest ponad 3,3 tys. sklepów w niemal 550 miejscowościach. W Siedlcach i okolicach do zbiórki przyłączyły się m.in. Biedronka, Topaz, Lidl, Kaufland.

W Siedlcach zbiórka odbędzie się w następujących sklepach:
1. Biedronka ul. Mieszka I nr 23
2. Biedronka ul. Bp. I. Świrskiego 50-52
3. Biedronka ul. Wojska Polskiego 25
4. Biedronka ul. Warszawska 89
5. Biedronka ul. Rynkowa 20
6. Biedronka ul. Brzeska 134
7. Biedronka ul. Młynarska 15
8. Biedronka ul. Kleeberga 6
9. Biedronka ul. Tadeusza Czackiego 4
10. Carrefour ul. Monte Cassino
11. Delikatesy Centrum ul. Partyzantów14b
12. Kaufland ul. Sokołowska 113
13. Lewiatan ul. Ceglana 30
14. Lewiatan LIDER ul. Unitów Podlaskich 1
15. Lidl ul. Partyzantów 16a
16. Lidl ul. Starowiejska 10
17. PSS Społem ul. Mazurska 2
18. PSS Społem ul. Poniatowskiego 12
19. PSS Społem 11 Listopada 36
20. PSS Społem Chrobrego 17
21. PSS Społem ul. Dreszera 5
22. PSS Społem ul. Unitów Podlaskich 15
23. Sklep Spożywczy Hanka ul. Garwolińska 80
24. Sklep Spożywczy Wiola ul. Starowiejska 127
25. Stokrotka ul. Piłsudskiego 74
26. Stokrotka ul. Młynarska 26
27. Tesco ul. 11 Listopada 49
28. Topaz ul. Sokołowska 157
29. Topaz ul. Kazimierzowska 3
30. Topaz ul. Sokołowska 47
31. Topaz ul. Janowska 92
32. Topaz ul. Armii Krajowej 5
33. Topaz ul. Warszawska 133
34. Topaz ul. Brzeska 131
35. Topaz ul. Wyszyńskiego 9
36. Mila ul. Starowiejska 10

Bank Żywności w Siedlcach

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe