Targi rękodzieła

  • 03.12.2019, 15:15
  • Angelika Lange
Targi rękodzieła
Targi Rękodzieła Artystycznego to cykliczna impreza odbywająca się nieprzerwanie od 1998 roku w Siedlcach. Na targach prezentowane jest rękodzieło, które często wiąże się z tradycją, a tradycje ze świętami. Dlatego też Targi odbywają się zawsze przed świętami Bożego Narodzenia w pierwszy weekend grudnia. Od kilku lat organizowane są również targi wielkanocne pod nazwą „Jarmark Tradycji Wielkanocnych”.

Podczas targów swoje wyroby prezentuje wielu wystawców. Są to rękodzielnicy z całej Polski, którzy imprezę odwiedzają od lat, ale także twórcy z Ukrainy i Białorusi. Aby umilić czas zwiedzającym w trakcie imprezy prowadzone są warsztaty ceramiczne, rzeźbiarskie, tkackie oraz warsztaty z robienia biżuterii. Podczas tego wydarzenia nie może zabraknąć występu Podlaskiego Janka Muzykanta, Mieczysława Borkowskiego.

Targi odbywają się zawsze w Siedlcach w Parku Handlowym Arche przy ul. Brzeskiej 134. To stała impreza wpisana w kulturalne życie Siedlec. Zapowiadają zbliżające się święta za sprawą wyjątkowych tradycyjnych wyrobów oraz ozdób świątecznych, które można nabyć od rękodzielników i artystów ludowych. Co roku zwiększa się liczba twórców, którzy chcą prezentować ciągle nowe produkty zarówno z Polski, jak i spoza granic kraju.

Targi od początku swojego istnienia były doskonałą okazją do propagowania kultury tradycyjnej, odgrywającej ważną funkcję w kształtowaniu poczucia tożsamości regionalnej. Dlatego od 2012 roku, jako impreza towarzysząca organizowany jest Konkurs Sztuki Nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora”. Pokonkursowa wystawa prac dostępna jest dla zainteresowanych w trakcie trwania targów na terenie Arche Hotelu Siedlce.

Od zawsze ideą targów była możliwość spotkania się ludzi, których łączy pasja tworzenia, wymiany poglądów, podpatrywania metod pracy oraz bezpośredniej konfrontacji z odbiorcami, którzy weryfikują wytwarzane produkty. Do tej pory jest to przede wszystkim czas rozmów i spotkań.

Organizatorami targów na przestrzeni lat jest: Grupa Arche, Fundacja Leny Grochowskiej oraz Stowarzyszenie Wspólnota Arche.

Angelika Lange

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe