Ćwiczenia na wypadek wystąpienia koronawirusa

  • 04.03.2020, 13:20 (aktualizacja 09.03.2020, 10:54)
  • Ewa Ryłko
Ćwiczenia na wypadek wystąpienia koronawirusa
W Siedlcach trwają ćwiczenia w razie wystąpienia epidemii koronawirusa.

Przed wybranymi szpitalami na terenie Mazowsza odbywają się ćwiczenia przeprowadzone przez szpitale we współpracy z Państwową Strażą Pożarną na wypadek, gdyby wystąpiła konieczność uruchomienia dodatkowych przestrzeni dedykowanych pacjentom. Ćwiczenia mają na celu przygotowanie się na każdy możliwy scenariusz w zakresie rozprzestrzeniania się wirusa. Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Mazowsza jest priorytetem.

Celem ćwiczenia jest przygotowanie się na ewentualność rozbicia i uruchomienia polowej izby przyjęć, dedykowanej na przyjęcie chorych zakażonych lub podejrzanych o zakażenie COVID-19.
W ćwiczenia zaangażowane są następujące szpitale:
- Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku,
- Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce im. dr. Józefa Psarskiego,
- Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie,
- Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego,
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach,
- Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie.
Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wprowadził stan podwyższonej gotowości w podmiotach medycznych na terenie województwa. Decyzja została podjęta w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego i koniecznością zapewnienia miejsca do leczenia pacjentów zakażonych wirusem. Oznacza możliwość zlecenia szpitalom m.in. zwiększenia bazy łóżek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny oraz zwiększenie obsady personelu.
Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie pozostaje w stałym kontakcie ze wszystkimi instytucjami, służbami, inspekcjami oraz strażami mającymi związek z działaniami epidemiologicznymi przede wszystkim ze Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi, Komendą Stołeczną oraz Wojewódzką Policji, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej, a także służbami dyżurnymi Lotniska Okęcie oraz Lotniska Warszawa-Modlin.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego monitoruje całodobowo sytuację na Mazowszu i jest gotowe do podjęcia działań, wynikających z odpowiednich procedur. Wszelkie działania są podejmowane adekwatnie do sytuacji. Wojewoda na bieżąco raportuje o sytuacji na terenie województwa mazowieckiego Ministerstwu Zdrowia.
Komunikaty wydane przez GIS lub Ministerstwo Zdrowia są na bieżąco udostępniane na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Jednocześnie informujemy, że aktualne informacje znajdują się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://gis.gov.pl/.

Ewa Filipowicz
Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego      

Ewa Ryłko

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe