czwartek, 28 marca 2024 17:57
Reklama

Święta Bożego Narodzenia przyjazne środowisku

Członkowie Koalicji Włącz Czystą Energię dla Polski podpowiadają, co zrobić by święta były przyjazne środowisku!
Święta Bożego Narodzenia przyjazne środowisku

Boże Narodzenie w Polsce to obok Wielkanocy najważniejsze święto. Kojarzy się ze spotkaniami w gronie najbliższych, choinką, prezentami i oczywiście łamaniem się opłatkiem. Od paru lat jednak to także święto… konsumpcjonizmu, a ten Gospodarce Obiegu Zamkniętego niekoniecznie sprzyja. Warto zatem zachować odrobinę rozsądku i skorzystać z porad członków Koalicji Włącz Czystą Energię dla Polski, której inicjatorem jest firma Fortum. To sprawi, że nasze Święta będą przyjazne także dla środowiska.

Koalicja Włącz Czystą Energię dla Polski została powołana do życia m.in. po to, aby jej członkowie mogli dzielić się z innymi dobrymi praktykami, które pomogą w redukcji emisji CO2 i osiągnięciu celów wskazanych w Europejskim Zielonym Ładzie. Co to ma wspólnego ze świętami? Bardzo dużo. Każda nasza decyzja, także ta związana z organizacją Świąt Bożego Narodzenia, przekłada się bowiem na powiększenie lub zmniejszenie śladu CO2, który zostawiamy.

Prezenty

Myślenie o środowisku możemy zacząć wybierając prezenty dla najbliższych lub partnerów biznesowych. Tak, jak czyni to np. Kompania Piwowarska: „Co roku w okresie przedświątecznym Kompania Piwowarska wysyła do swoich interesariuszy życzenia wraz z przemyślanym drobiazgiem, który przy okazji wspiera lokalne podmioty ekonomii społecznej. W tym roku zdecydowaliśmy się wysłać zestaw ekologicznych, ręcznie wykonanych mydełek, które przygotowali dla nas pracownicy z niepełnosprawnością intelektualną z „Taka Mydlarnia” z Poznania” – tłumaczy Grzegorz Adamski, kierownik ds. public affairs i zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej i dodaje: „Mydła są oczywiście zapakowane w ekologiczny kartonik”.

Zakupy świąteczne

Na kwestię opakowań zwraca także uwagę Leszek Pieszczek, Członek Zarządu firmy Remondis:
 
Jeśli chcemy spędzić Święta w duchu GOZ, pomyślmy o tym już na etapie zakupów. To wówczas decydujemy o ilości odpadów, które wytworzymy w okresie świątecznym. Starajmy się wybierać produkty w opakowaniach zwrotnych, większych lub zbiorczych. Nie używajmy produktów jednorazowych. Kupujmy racjonalnie - tyle ile potrzebujemy, aby nie marnować żywności.
Obowiązkowo korzystajmy z toreb materiałowych wielokrotnego użytku”.

Świąteczne dekoracje zasilane prądem

Któż nie lubi pięknie migocących na choince lampek. Szeroki ich wybór co roku kusi, by kupować ich coraz więcej i ozdabiać już nie tylko drzewka, ale także okna, balkony, całe ogrody. Pamiętajmy jednak, że nawet ledowe oświetlenie zużywa prąd. Ozdobienie 2-metrowej choinki sprawi, że łańcuch do jej podświetlenia zużyje ok. 150 watów energii. Każda dodatkowa świetlna ozdoba będzie miała wpływ nie tylko na nasz rachunek za energię elektryczną, ale przede wszystkim na ślad węglowy, który zgodnie z duchem Gospodarki Obiegu Zamkniętego powinniśmy minimalizować. Zastanówmy się zatem, czy na pewno musimy podświetlać wszystko dookoła. A jeśli już się na to decydujemy, to wyłączajmy ozdobne oświetlenie, gdy nie ma nas w domu.

Ozdoby świąteczne z upcyklingu?

A może w te Święta warto do kwestii świątecznych dekoracji podejść zupełnie inaczej? „We wcześniejszych latach w naszych browarach przygotowaliśmy choinki z butelek po naszych piwach. Pracowników zaprosiliśmy na warsztaty upcyklingu, podczas których uczyli się oni samodzielnie wykonywać ozdoby m.in. z kapsli i puszek” - relacjonuje Grzegorz Adamski, kierownik ds. public affairs i zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej.

Święta, Święta i po świętach…

Wpływ Świąt na środowisko nie kończy się 26 grudnia. Zostają po nich bowiem odpady, które oczywiście w pierwszej kolejności powinny zostać poddane recyklingowi. „Co roku pojawia się także temat zagospodarowania bożonarodzeniowych choinek” – tłumaczy Leszek Pieszczek, Członek Zarządu firmy Remondis. Osoby, które zdecydowały się kupić drzewko w doniczce, mogą je na wiosnę ponownie zasadzić w ogrodzie. Choinki pozostawione przy śmietnikowych altanach czy pojemnikach na odpady biodegradowalne stanowią cenny surowiec, który wykorzystujemy w naszych instalacjach.  W trakcie kilkufazowego, około 2-miesięcznego procesu, zamienią się w wartościowy środek poprawiający właściwości gleby, wykorzystywany w rolnictwie czy ogrodnictwie” - dodaje.

Święta to czas, w którym warto zrobić coś dobrego dla innych. Pamiętajmy zatem, aby zadbać o środowisko, bo czyniąc tak dbamy nie tylko o nie, ale też o przyszłe pokolenia, którym zostawimy czystszą planetę.


Podziel się
Oceń

Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°CMiasto: Siedlce

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama