PGE wsparła zakup oryginalnych dokumentów Armii Krajowej

  • 16.09.2021, 15:36 (aktualizacja 16.09.2021, 15:38)
  • PGE
PGE wsparła zakup oryginalnych dokumentów Armii Krajowej
Fundacja PGE przekazała kolejną darowiznę dla Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego na zakup oryginalnych dokumentów konspiracyjnych Armii Krajowej z lat 1943-1944. Na zbiór składają się raporty, sprawozdania z walk, meldunki sytuacyjne z oddziałów wchodzących w skład II Rejonu I Obwodu Śródmieście Południe AK.

PGE kolejny raz została fundatorem zbioru dokumentów oddziałów powstańczych, które zostaną przekazane do Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, w celu uzupełnienia bezcennej kolekcji archiwaliów. Szczególnie dla nas ważne jest to, że te dokumenty dotyczą walk powstańczych, które miały miejsce w rejonie Ronda de Gaulle'a i ulicy Mysiej w Warszawie, gdzie znajduje się siedziba PGE. To właśnie w tych okolicach toczyły się m.in. walki Batalionu „Miłosz” czy Batalionu Iwo, których raporty, meldunki i rozkazy, dzięki naszemu wsparciu, będzie można zobaczyć w Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego  – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W zbiorze znajdują się m.in. rozkaz specjalny Bogumiła z 2 października 1944 r. na temat nadchodzącej kapitulacji, protokół Batalionu „Miłosz” na temat skrytki z 20 września 1944 r., raporty ze zdobycia Małej „Pasty”, rozkaz dzienny z informacją o awansach, ze spisem pseudonimów i odcinka, w którym walczył dany żołnierz.

Zbiór zasiliły również meldunki, m.in. dowódcy Batalionu Iwo, informujący o zasypaniu na ulicy Skorupki 3 sześciu żołnierzy i o awansie dwóch żołnierzy biorących udział w akcji ratunkowej oraz meldunek sytuacyjny z godziny 21, który zawiera informację na temat położenia i działań nieprzyjaciela, działań własnych, stratach własnych, zdobyczach i stanie moralnym żołnierzy.

Fundacja PGE prowadzi działania społeczne m.in. nastawione na edukację i pielęgnowanie pamięci historycznej. W ramach projektów własnych Fundacja PGE prowadzi projekt „Tablice Pamięci”, którego celem jest przywrócenie pamięci o Tablicach Tchorka upamiętniających miejsca egzekucji Polaków w czasie II Wojny Światowej w Warszawie.

Link do filmu, YouTube: https://youtu.be/tmJ5bWCbgZ0

PGE

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe