Perskie dywany – jesteśmy świadkami ich wielkiego powrotu!

  • 08.11.2021, 12:04 (aktualizacja 08.11.2021, 12:06)
  • Carpets&more
Perskie dywany – jesteśmy świadkami ich wielkiego powrotu!
Kiedyś perskie dywany były bardzo popularne i łatwo było odnaleźć je w wielu polskich domach czy mieszkaniach. Moda na nie przemijała, dla wielu stawały się nawet symbolem kiczu, i skutecznie były one wypierane przez bardziej nowoczesne, często minimalistyczne modele. Moda na perskie dywany jednak powraca, i na ich zakup decyduje się coraz więcej Polaków.

Perskie dywany, czyli chluba Iranu

 

Perskie dywany pochodzą z terenów dzisiejszego Iranu. Nie może to jednak dziwić, gdyż tradycja tkania i barwienia dywanów jest tutaj bardzo długa. Dywany w Iranie można kupić na każdym kroku, niezależnie od tego, czy udamy się na dowolny targ, czy po prostu przechadzamy się ulicami jednego z miast. Wykonywane są one ręcznie z wełny lub jedwabiu, i zalicza się je do naprawdę masywnych.

Tradycja, która ma tak wiele lat, sprawia, w połączeniu z ręcznym wykonaniem , że decydując się na dywany perskie, otrzymuje się produkt naprawdę wyjątkowy i to bardzo wysokiej jakości. Śmiało można stwierdzić, że drugi taki sam model po prostu nie istnieje, co wielu zachęca właśnie do wybrania ręcznie tkanych dywanów perskich.

Biorąc pod uwagę kraj pochodzenia, jakość i ręczne wykonanie (wiązanie supełków), decydując się na zakup perskich dywanów, każdy powinien być przygotowany jednak na spore, jak na dywan, koszty.

 

Nazewnictwo perskich dywanów

 

Nazwy poszczególnych dywanów perskich najczęściej odnoszą się do miasta lub regionów, w których są one tkane, ale również nazwy potrafią pochodzić od nazw plemion, które zajmują się ich tkaniem. Poszczególne dywany będą się od siebie znacząco różnić, będą w nich dominować nie tylko zupełnie inne kolory, ale także inne motywy, od geometrycznych po ludzkie czy zwierzęce. Decydując się więc na dywan o konkretnej nazwie, możemy spodziewać się na nim raczej utartych schematów. Sprawia to jednak, że same dywany są bardzo od siebie zróżnicowane, dzięki czemu każdy może odnaleźć w tej bardzo szerokiej ofercie opcję dla siebie.

 

Czy perskie dywany pasują do każdego pomieszczenia?

 

Zdecydowanie nie. Należy mieć świadomość, że poza swoja masywnością, która nie wszędzie może pasować, są to również bardzo mocne akcenty dekoracyjne, przez co idealnie mogą one sprawdzać się w przestrzeniach minimalistycznych, które nawet wymagają ożywienia czy pojawiania się w nich mocnych akcentów. Dywany perskie idealnie łączą się również z klasycznymi wnętrzami i drewnem, a wielu specjalistów podkreśla również, że idealnie będą się prezentować w przestrzeniach wyposażonych w meble kolonialne.

Perskie dywany nie będą jednak dobrym wyborem w przestrzeniach bardzo nowoczesnych lub takich, w których już dzieje się naprawdę wiele, gdyż postawianie właśnie na dywan perski może sprawić, że w danej przestrzeni będzie działo się zbyt wiele. Przed zakupem warto więc dobrze zastanowić się, czy właśnie dywan perski będzie dobrym rozwiązaniem, nie jest to bowiem opcja uniwersalna i zawsze bezpieczna.

 

Symbol luksusu

 

Perskie dywany będą idealnym wyborem, jeżeli poszukujemy czegoś, co podkreśli luksus i prestiż danej przestrzeni. Nie tylko wyglądają one zjawiskowo, ale również osoby, które znają się na wnętrzach, będą zdawać siebie sprawę z tego, że nie jest to dodatek tani. Jeżeli poszukuje się więc jednej rzeczy, która ma się stać w danej przestrzeni symbolem luksusu, czymś, co podkreśli, że nie jest to wnętrze nudne, proste, bardzo przyziemne – idealnym wyborem okaże się często właśnie perski dywan.

 

Wielkość perskiego dywanu i pomieszczenia, gdzie będzie się sprawdzać

 

Pod kątem pomieszczeń, perskie dywany będą idealnym wyborem najczęściej do salonu, część osób decyduje się na ich zakup do sypialni. W drugim przypadku jest to najczęściej dodatek, który ma tylko nam sprawiać przyjemność, niewiele osób bowiem chwali się swoją sypialnią. Jeżeli jednak chce się podkreślić fakt, że posiada się dywan tego typu, warto poszukać dla niego miejsca w salonie.

Ze względu na swój wygląd, nie sprawdzą się one najczęściej w pokojach dziecięcych, zwłaszcza że nie trudno tam o ich poplamienie czy zniszczenie. Nie są one często wybierane do korytarzy, jednak mogą okazać się dobrym wyborem do gabinetu.

Wielkość dywanów jest uzależniona od tego, jak duże posiadamy pomieszczenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać dywan o mniejszej wielkości, a w pomieszczeniu, by pojawiły się inne, dodatkowe dywany. Jednak w takim przypadku dobrze jest skonsultować takie wybory z profesjonalistą, który pomoże tak dobrać oba dywany, że będą one pasować do przestrzeni i siebie nawzajem.

Należy pamiętać, że odległość dywanu od ściany, w której znajdują się drzwi, musi wynosić przynajmniej 90 cm, a najlepiej przynajmniej kilka więcej, by drzwi do pomieszczenia mogły się swobodnie otwierać. Ta zasada Cię nie dotyczy, jeśli Twoje drzwi są regulowane. Podniesienie ich o ok. 1 cm powinno wystarczyć aby drzwi pracowały nad dywanem i nie ciągnęły się po nim.

W przypadku salonów dywany często będą znajdowały się pod meblami. Z racji tego, że perski dywan to idealna dekoracja, musi być ona odpowiednio wyeksponowana, dlatego zaleca się, aby dywany wystawały spod mebli przynajmniej na długości 50 cm, dzięki czemu będą odpowiednio widoczne i wyeksponowane.

W przypadku ulokowania dywany pod stołem należy pamiętać, że musi on znacznie – przynajmniej na 100 cm – wystawać poza krawędź stołu w każdą ze stron, by siedzenie przy nim, a także odstawianie czy odsuwanie krzeseł było wygodne – nie może okazać się, że dywan będzie kończył się tuż za krzesłem, na którym siedzą goście.

Carpets&more

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe