Samochód osobowy w firmie - jak go rozliczyć w 2022r.?

  • 25.08.2022, 13:26
  • orionmedia
Samochód osobowy w firmie - jak go rozliczyć w 2022r.?
Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują samochód osobowy w firmie, mogą go rozliczyć w zeznaniu podatkowym. Tylko jak zrobić to dobrze? Jak rozliczyć samochód osobowy w firmie w 2022 roku? Nasz tekst dostarczy Ci przydatnych wskazówek, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Rozliczenie samochodu w firmie – co mówią przepisy?

 

Przepisy dotyczące rozliczania pojazdu osobowego, który wykorzystywany jest na potrzeby prowadzonego biznesu, są jednoznaczne, a ich stosowanie raczej nie powinno sprawiać problemów. Zgodnie z nimi w 2022 roku możemy rozliczyć samochód osobowy zarówno w PIT, jak i VAT. W zależności od rodzaju podatki i sposobu jego użytkowania odpisy podatkowe wynoszą od 20% do nawet 100% kosztów zakupu i eksploatacji pojazdu.

 

Niestety problemy może sprawiać już mnogość regulacji, ponieważ trzeba je odpowiednio stosować w zależności od kilku czynników. Mowa tutaj o wartości samochodu, tego, czy jest to samochód nowy, czy używany, sposobu użytkowania pojazdu. To właśnie te czynniki decydują o tym, czy amortyzacja samochodu osobowego musi być stosowana w firmie, czy też nie oraz jak wysokie odpisy amortyzacyjne można zastosować.

 

Dodatkowo to właśnie one decydują, jakie kwoty można zaliczyć w rozliczeniu podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług. Przykładowo, jeśli auto należące do firmy warte jest ponad 10 tysięcy złotych, to obowiązkowo podlega amortyzacji, a odpisy amortyzacyjne należy uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu w PIT lub w CIT. Jeśli wykorzystywany pojazd jest samochodem firmowym lub prywatnym wykorzystywanym jedynie do celów służbowych, to w rozliczeniu podatku od towarów i usług przedsiębiorca odliczy 100% VAT.

 

Amortyzacja jako koszt uzyskania przychodu

 

Amortyzacja jest odliczeniem od ceny zakupu środka trwałego części jego wartości, która przedstawia zużycie i spadek jego wartości. Mogą korzystać z niej wszystkie firmy, które rozliczają podatek dochodowy w PIT albo CIT. Co ważne, na tę możliwość nie wpływa status podatkowy, a to oznacza, że amortyzację mogą wykorzystać również osoby rozliczające się podatkiem liniowym, na zasadach ogólnych, ryczałtem, czy nawet kartą podatkową.

 

Jeśli amortyzacja ma związek z pojazdem osobowym w firmie, to strona Autoumowa.pl wskazuje, że istnieją pewne ograniczenia prawne, które lepiej poznać. Zgodnie z nimi jeśli dana firma chce amortyzować samochód osobowy, to musi on być własnością albo współwłasnością firmy, zarejestrowane w ewidencji środków trwałych firmy oraz kompletne i zdatne do użytku w dniu przejęcia do używania.

 

Dodatkowo maksymalna kwota nabycia pojazdu, jaką można zamortyzować to 225 tys. zł w stosunku do pojazdu elektrycznego lub 150 tys. zł dla samochodów osobowych pozostałego typu.


VAT od zakupu auta i kosztów eksploatacji

 

Przedsiębiorca może także odliczyć pełną kwotę VAT od zakupu środka trwałego widniejącą na fakturze. W przypadku samochodu osobowego będzie to jednak tylko 50%. Ustawodawca ustosunkował się w ten sposób do dość powszechnej praktyki, ponieważ takie samochody wykorzystywane są nie tylko do celów służbowych, ale i prywatnych. Dlatego z góry zostało przyjęte, że samochód osobowy w firmie będzie użytkowany naprzemiennie.

 

Warto przy tym zauważyć, że istnieje możliwość odliczania podatku VAT w pełnej kwocie. Aby to się udało, trzeba złożyć deklarację VAT-26 w terminie 25 dni od daty pierwszego wydatku związanego z użytkowaniem zakupionego auta, prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz ustalić, na jakich zasadach będzie użytkowany firmowy pojazd w celach osobistych.

 

orionmedia

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe