środa, 24 kwietnia 2024 11:02
Reklama

XVIII TARGI RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO SIEDLCE 2015

W dniach 5-6 grudnia odbędzie się XVIII edycja Targów Rękodzieła Artystycznego w Parku Handlowym Arche w Siedlcach. W tym roku jeszcze więcej warsztatów rękodzielniczych oraz wystawa pokonkursowa IV Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej pt. „Szukamy Nikifora”. Na dzieci tradycyjnie czekał będzie Mikołaj
XVIII TARGI RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO SIEDLCE 2015

XVIII TARGI RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO SIEDLCE 2015 / PATRONAT MEDIALNY

Przed nami grudzień, pogoda coraz bardziej zimowa, a w Siedlcach Targi Rękodzieła Artystycznego, jak co roku zapowiadają zbliżające się święta. 5 i 6 grudnia odbędzie się XVIII edycja Targów Rękodzieła Artystycznego w Parku Handlowym Arche w Siedlcach. W tym roku jeszcze więcej warsztatów rękodzielniczych oraz wystawa pokonkursowa IV edycji Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej pt. „Szukamy Nikifora”. A na dzieci tradycyjnie czekać będzie Mikołaj.

Targi na stałe wpisane w kulturalne życie Siedlec, nieprzerwanie odbywają się w pierwszy weekend grudnia od 1998 roku. Za sprawą wyjątkowych tradycyjnych wyrobów oraz ozdób świątecznych, które można nabyć od rękodzielników i artystów ludowych, dają poczuć magię Bożego Narodzenia już na początku grudnia. Zapach tradycyjnych potraw, wędlin, pierników, widok ozdób świątecznych pozwalają fizycznie doświadczyć świąt.

Od początku ideą przyświecającą targom było propagowanie kultury tradycyjnej, odgrywającej ważną funkcję w kształtowaniu poczucia tożsamości regionalnej. Dlatego Fundacja Leny Grochowskiej wraz ze Spółką Arche już po raz czwarty zorganizowała Konkurs Sztuki Nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora”, jako imprezy towarzyszącej targom. Na konkurs wpłynęło 263 prace 130 artystów nieprofesjonalnych.

Otwarcie wystawy pokonkursowej IV edycji konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej pt. „Szukamy Nikifora”,  nastąpi  podczas otwarcia targów w sobotę 5 grudnia o godz. 10.00. Prace twórców amatorów o najwyższym poziomie artystycznym z zakresu sztuki nieprofesjonalnej, prezentowane będą na terenie Parku Handlowego Arche do końca stycznia 2015 r.

Podczas targów spotykają się ludzie, których łączy pasja tworzenia. Jest to miejsce gdzie następuje wymiana poglądów, podpatrywanie metod pracy. Tutaj też odbywa się bezpośrednia konfrontacja z odbiorcami, bez których praca twórcza nie miałaby sensu. Do tej pory jest to przede wszystkim moment rozmów i spotkań, gdzie uwaga skierowana jest na drugiego człowieka. Szczególnie w dzisiejszym świecie, gdzie każdy się gdzieś spieszy, jest to wyjątkowe miejsce, w którym relacje międzyludzkie mają prawie materialny charakter. Ten nastrój potęguje dodatkowo okres przedświąteczny, który sprzyja zacieśnianiu więzi. Jest to doskonała okazja do poznania ciekawych ludzi, a przy okazji nabycia niepowtarzalnych prezentów gwiazdkowych dla bliskich.

Z roku na rok rośnie liczba twórców, którzy chcą prezentować ciągle nowe produkty zarówno z Polski, jak i spoza granic kraju. Po raz trzeci na terenie targów powstanie Białoruskie miasteczko, gdzie swoje prace zaprezentuje ok. 30 osób. To wszystko sprawia, że impreza co roku zaskakuje nowościami, a chętnych do ich podziwiania i nabywania nie brakuje.

Tegoroczne targi odbędą się w głównym budynku Arche na terenie Salonów Meblowych ARCHE oraz części wspólnych parku handlowego. Na dwóch kondygnacjach swoje wyroby zaprezentuje ponad 130 wystawców, którzy zjadą nie tylko z różnych zakątków Polski, ale także z Ukrainy i Białorusi. Nie zabraknie rzeźby ludowej i sakralnej, ozdób choinkowych ręcznie malowanych, haftu, metaloplastyki, ceramiki, wyrobów z gliny, biżuterii artystycznej, decoupagu, malarstwa na płótnie i szkle, rękodzieła na bazie wosku pszczelego, wyrobów z bibuły i wielu innych. Można będzie również posmakować potraw i wyrobów regionalnych /pieczywo, wędliny, owoce, sery, miody, ciasta/.

Podczas targów będzie można się także czegoś nauczyć. Cześć wystawców poprowadzi bezpłatne warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych: tkackie poprowadzą  - Janina i Józef Krasa, rzeźbiarskie - Mariusz Opoka i Andrzej Mirończuk, wykonywania witraży - Elżbieta i Marek Barszcz, wykonywania koronki siatkowej-iglicowej - Anna Karwacka-Kosińska, tworzenie dekoracji i biżuterii z filcu - Martyna Ignaciuk, szydełkowe - Elżbieta Jarocka, wykonywania kwiatów kanzashi oraz frywolitki czółenkowej - Elżbieta Kłak, z masy solnej - Jolanta Jakoniuk, ceramiczne Aleksander i Roman Kuzelyak.

Muzycznie towarzyszyć nam będzie tradycyjnie już Podlaski Janko Muzykant - Mieczysław Borkowski. Na najmłodszych będzie czekał Mikołaj z łakociami oraz malowanie buzi bezpiecznymi farbami. 

Zapraszamy na Targi: 5 grudnia w godz. 10.00 – 18.00, 6 grudnia w godz. 10.00 – 16.00

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°CMiasto: Siedlce

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
News will be here
Reklama
Reklama