piątek, 19 kwietnia 2024 04:30

X Turniej Szachowy

W dniach 13-14 października w Siedlcach został rozegrany X Międzynarodowy Turniej Szachowy "Równych szans" – w ramach obchodów XII Dnia Papieskiego. Turniej zgromadził 97 szachistów z Polski, Białorusi i Ukrainy, w tym 23 szachistów z listy rankingowej międzynarodowej federacji szachowej FIDE.

W dniach 13-14 października w Siedlcach został rozegrany X Międzynarodowy Turniej Szachowy "Równych szans" – w ramach obchodów XII Dnia Papieskiego.
Turniej zgromadził 97 szachistów z Polski, Białorusi i Ukrainy, w tym 23 szachistów z listy rankingowej międzynarodowej federacji szachowej FIDE.
Zwycięzcą w klasyfikacji generalnej mężczyzn został  białoruski arcymistrz Kirill Stupak  –zwyciężając we wszystkich 11 partiach. Sukces jego jest tym większy, ponieważ pokonał w bezpośrednim pojedynku utytułowanego arcymistrza ukraińskiego Władymira Malaniuka, który z dorobkiem 9,5 pkt zajął drugie miejsce. Udział tak silnych szachistów turnieju to wielki splendor dla naszego miasta.  Obaj na liście rankingowej posiadają powyżej 2500 pkt ELO, a Wladymir Malaniuk to jedna z największych gwiazd wśród szachistów, szczególnie jasno świecąca w latach 80-tych, kiedy zdobył tytuł wicemistrza ówczesnego Związku Radzieckiego, a później w latach 90-tych złote i srebrne medale drużynowo i indywidualnie na olimpiadach szachowych, grając w barwach Ukrainy. Z kolei Kirill Stupak to szachista młodego pokolenia, arcymistrz od 2011 roku, i ósmy szachista świata przed dwoma laty w kategorii do lat 20. Kolejne miejsca w klasyfikacji generalnej turnieju zajęli: 3. Mistrz FIDE Piotr Delekta – zawodnik Lecha Poznań – 8,5 pkt.  4. Kandydat na mistrza  Łukasz Dymek – MKS Start Lublin. 5. Andrzej Litwiniec – Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski. 6. Konrad Szczygieł  – Krynka, obecnie AZS UMCS Lublin. – wszyscy po 8 pkt.

Wśród kobiet z 7 punktami zwyciężyła – posiadająca jedną normę na kandydata na mistrza Ernesta Miłkowska – UKS MDK Otwock – absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Siedlcach.
Zwycięzcami w pozostałych klasyfikacjach szkół zostali:
Szkoły ponadgimnazjalne: Tomasz Sikorski  – 7 pkt – zawodnik Skoczka Siedlec uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Siedlcach oraz Anastazja Baginska – Brześć – 6 pkt. Gimnazja: Filip Delekta  - 7,5 pktStilon Gorzów Wlkp, uczeń Publicznego Gimnazjum w Mokobodach (członek kadry narodowej juniorów do lat 14) oraz Anna Kosiorek – 5 pkt – uczennica gimnazjum w Łochowie.
Szkoły podstawowe – klasy IV-VI: Paweł Węgrzyniak – 6,5 pkt – MUKS Gambit Międzyrzec  - uczeń 4 klasy Szkoły Podstawowej Nr 2 w Międzyrzecu Podl. posiadający już jedną normę na I kategorię szachową oraz Katarzyna Bochniarz – 6 pkt z KSz. Drakon Lublin.  Szkoły podstawowe – klasy I-III: Patrycja Waszczuk – 6 pkt – MUKS Gambit Międzyrzec Podlaski oraz Maciej Bartosiak – 5 pkt – z UKS-STSz Sokołów Podlaski.
Turniej przebiegał w bardzo miłej i sportowej atmosferze. W uroczystym zakończeniu turnieju, poprzedzonym widowiskiem poetycko – muzycznym pt. „Jan Paweł II – Papież Rodziny” w wykonaniu uczniów  Zespołu Szkół Nr 2 w Siedlcach, uczestniczyli znakomici goście, a wśród nich Pan Wojciech Kudelski – Prezydent Miasta Siedlce oraz Pan Zenon Chodowiec – reprezentujący firmę Systemy Internetowe „Chodrom” Sp. z o.o.

Zawodnicy, którzy zajęli miejsca 1 – 3 we wszystkich klasyfikacjach, otrzymali z rąk Prezydenta Miasta Siedlce – puchary bądź statuetki, dyplomy oraz wartościowe nagrody rzeczowe.
Na zakończenie turnieju organizatorzy poczęstowali wszystkich uczestników i gości tortem specjalnie przygotowanym na tę okazję.