Mnie się to nie zdarzy

  • 18.11.2015, 08:43
  • Komenda Miejska Policji w Siedlcach
Mnie się to nie zdarzy
Okres jesienny to czas gdy warunki drogowe ulegają drastycznemu pogorszeniu. Aby zapewnić odpowiedni stan bezpieczeństwa użytkownikom dróg Policja prowadzi szereg działań kontrolno–profilaktycznych, m.in. akcję pod nazwą „B i N, czyli B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony” oraz inne działania.

„Mnie się to nie zdarzy”

Okres jesienny to czas gdy warunki drogowe ulegają drastycznemu pogorszeniu. Wcześniej zapadający zmrok, częste opady atmosferyczne, pojawiające się w godzinach porannych ujemne temperatury, natomiast w ciągu dnia ostre jesienne słońce – to czynniki które nie pozostają bez wpływu na bezpieczeństwo. Aby zapewnić odpowiedni stan bezpieczeństwa użytkownikom dróg Policja prowadzi szereg działań kontrolno – profilaktycznych, m. in. akcję pod nazwa „B&N, czyli B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony”, w ramach której nawiązując do obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych przeprowadzono działania „Mnie się to nie zdarzy…”

Corocznie w trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W tym roku data ta przypadła na dzień 15 listopada. W ramach prowadzonej na terenie województwa mazowieckiego  policyjnej akcji pod nazwą „B&N, czyli B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony” przeprowadzono działanie pod nazwą „Mnie się to nie zdarzy…”, które bezpośrednio nawiązywały do ww. obchodów. Jak wskazuje nazwa akcji „B&N”, szczególnym nadzorem ze strony biorących w niej udział funkcjonariuszy objęte są osoby zaliczane do grupy „niechronionych uczestników ruchu drogowego”, tj.  piesi, rowerzyści i motocykliści czyli osoby, których w trakcie zdarzenia nie chroni karoseria pojazdu.  W jej ramach Policja przypomina osobom zaliczanym do tej grupy o podstawach bezpieczeństwa na drodze, tj. o zasadzie ograniczonego zaufania, dostosowaniu prędkości do panujących na drodze warunków, czy też obserwowaniu zachowań innych uczestników ruchu. Stosowanie się do tych podstawowych wskazówek może uchronić nas od stania się uczestnikiem zdarzenia drogowego. Ponadto w czasie prowadzonych akcji funkcjonariusze stanowczo i konsekwentnie wykluczają z ruchu osoby będące pod wpływem alkoholu, jak też w realny sposób stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu. Ale i kierujący pojazdami są pod nadzorem funkcjonariuszy - zwłaszcza ich zachowanie w rejonach przejść dla pieszych. Nieudzielanie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszych, to wykroczenia które prawie zawsze są w konsekwencji przyczyną tragedii na drodze.

Podczas działań ale i w codziennej służbie policjanci są bezwzględni wobec tych, którzy powodują zagrożenie na drodze, pieszych, rowerzystów czy kierujących.

Prowadzą też działalność profilaktyczną, pouczając o właściwych zachowaniach, przekonując do używania elementów odblaskowych nawet, gdy nie jest to wymagane przepisami. Funkcjonariusze przypominają też i kierującym i pieszym o zasadzie ograniczonego zaufania, dostosowaniu prędkości do panujących na drodze warunków, czy też obserwowaniu zachowań innych uczestników ruchu. Stosowanie się do tych podstawowych wskazówek może uchronić nas od zdarzenia drogowego, często tragicznego w skutkach. Jak wskazują analizy zdarzeń, bezpieczeństwo jest wynikiem sumy zachowań wszystkich ich uczestników.

Komenda Miejska Policji w Siedlcach

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe