XI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego

  • 01.10.2012, 11:20
  • nadkom Jerzy Długosz KMP w Siedlcach
XI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego
30 września już po raz XI odbyły się Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego. Obchody święta naszego patrona św. Michała Archanioła zgromadziły w Jasnogórskim klasztorze około 3 tysięcy funkcjonariuszy i pracowników Policji wraz rodzinami, którzy przybyli tu z terenu całego kraju.
Jak co roku we wrześniu policjanci pielgrzymują do Częstochowy w związku z przypadającym na 29 września świętem patrona Policji Świętego Michała Archanioła. Jak co roku również w czasie tych uroczystości składamy hołd kolegom poległym na służbie, modląc się również w intencji tysięcy policjantów II Rzeczypospolitej, którzy zostali zamordowani w Twerze i pogrzebani w Miednoje.
W niedzielnych uroczystościach uczestniczyła kompania reprezentacyjna Policji, poczty sztandarowe jednostek organizacyjnych Policji na czele ze sztandarem Komendy Głównej Policji, Orkiestra Reprezentacyjna Policji z Warszawy oraz Chór z KWP w Białymstoku, uczelnie policyjne, przedstawiciele Stowarzyszeń i organizacji współdziałających z Policją oraz około 3 tysiące funkcjonariuszy, pracowników cywilnych i członków ich rodzin z całej polski.
Po oficjalnych powitaniach na placu Biegańskiego zgromadzeni przemaszerowali w zwartym szyku ulicami Częstochowy na Jasną Górę. Po drodze delegacje złożyły kwiaty przy pomnikach: Józefa Piłsudskiego oraz Nieznanego Żołnierza.
Pod mury klasztoru Jasnogórskiego pielgrzymów powitał przeor klasztoru o. Roman Majewski. „Wszystkim składam podziękowanie za służbę, za tegoroczne pielgrzymowanie, za podjęty trud, poświęcony czas, i za obecność w duchowej stolicy Polski – mówił w powitaniu przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski – Dla jednych z was, drodzy policjanci, ta pielgrzymka to poszukiwanie duchowego wsparcia w waszej niełatwej służbie. Dla innych być może próba odpowiedzi na tym miejscu na pytania, które niesie życie. Swoją obecnością pokazujecie przywiązanie do tradycji i wartości duchowych. Takie było również życie waszych kolegów, poprzedników, pomordowanych masowo na Wschodzie. Im też tu, na Jasnej Górze, z racji tego spotkania, złożymy hołd”. „Oddajemy należny szacunek i cześć wam, którzy z narażeniem życia stajecie w obronie ludzi i ich mienia, ścigacie przestępców, gwarantujecie naszej Ojczyźnie bezpieczeństwo i porządek publiczny – mówił dalej przeor Jasnej Góry – Z wami, tu przed Matką Bożą, chylimy głowy oddając cześć tym, którzy zginęli na służbie. W tym roku do tej tragicznej listy dołączyło kolejnych trzech funkcjonariuszy”. „Drogie policjantki i policjanci, dla nas, zwykłych obywateli, jesteście fundamentem stabilnego i bezpiecznego państwa. I oby nigdy w Polsce nie powtórzyła się taka historia, kiedy służba policyjna bywała narzędziem w rękach władzy stosowanym do narzucania społeczeństwu swojej woli, i tłumienia słusznych protestów. Dlatego nie powinien nikogo dziwić ciągły wzrost społecznego zaufania wobec was. Znacznie częściej oceniania jest wasza służba pozytywnie, niż negatywnie. Mimo, że oprócz wymaganych od was dużych kwalifikacji osobowych i zawodowych, wymaga się też, abyście ponosili i niestety odczuwali w waszej codziennej służbie jeszcze ciągle wiele państwowych braków natury ekonomicznej i prawnej” – mówił przeor sanktuarium, dziękując też policji, za dobrą współpracę z Jasną Górą dla dobra pielgrzymów z kraju i zagranicy.
Centralnym punktem Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego była Msza św. , w intencji środowiska policyjnego która rozpoczęła się o godz. 12.00. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa Policji. „Powołaniem policjanta jest pomoc człowiekowi, obrona człowieka słabego, którego życie i mienie są zagrożone. Uczymy się tej troski o człowieka tu, od Maryi na Jasnej Górze” – mówił na zakończenie Mszy św. bp Józef Guzdek.
Po mszy miała miejsce modlitwa przy płaskorzeźbie 'Gloria Victis' w Kaplicy Matki Bożej w intencji ponad 13 tysięcy policjantów pomordowanych na Wschodzie.
W uroczystościach Jasnogórskich uczestniczył I Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Rafał Korczak.
Wśród zgromadzonych na Jasnej Górze delegacji Policyjnych znalazła się również 21 osobowa delegacja policjantów Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach pod przewodnictwem Komendanta podinsp. dr Marka Fałdowskiego.
W skład pocztu sztandarowego reprezentującego siedlecką jednostkę, jako jedną z jednostek garnizonu mazowieckiego weszli:
· nadkom. Piotr Chromiński - SDŚ KMP Siedlce,
· sierż. szt. Grzegorz Zdunek - WP KMP Siedlce,
· sierż. Daniel Przewłocki - WPI KMP Siedlce.
W pielgrzymce uczestniczyło ok. 40 duszpasterzy Policji, w tym ksiądz prałat Jerzy Kalinka z Siedlec.
nadkom Jerzy Długosz KMP w Siedlcach

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe