czwartek, 25 kwietnia 2024 15:44
Reklama

JAZZ NA WSI

W dniach 15-19 października w Chodowie nad Liwcem odbędzie się już czwarta edycja oryginalnej i bezprecedensowej w skali kraju imprezy Festiwal Improwizacji i Interpretacji Jazzowej "Jazz na Wsi". W programie występy wielu muzyków, warsztaty fotografii, taneczne i inne. Wstęp wolny, zapraszamy!
JAZZ NA WSI

IV OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL IMPROWIZACJI I INTERPRETACJI JAZZOWEJ - JAZZ NA WSI

CHODÓW n/Liwcem k. Siedlec, woj. mazowieckie 15 - 19 PAŹDZIERNIKA 2015

 

Program festiwalu:

15 października /czwartek/ - wstęp wolny
20.00 Nikola Kołodziejczyk Orchestra - „Chord Nation”

16 października /piątek/ - wstęp wolny

18.00 OTWARTY KONKURS IMPROWIZACJI I INTERPRETACJI JAZZOWEJ

20.30 Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet

Jan Ptaszyn Wróblewski – ts, Wojciech Niedziela – p, Andrzej Święs – b, Marcin Jahr – dr 

22.00 Ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród, nocne jam session

17 października /sobota/ - wstęp wolny

18.00 „A story of Polish Jazz” - wernisaż fotografii Andrzeja Rumianowskiego

18 października /niedziela/ - bilety 30 zł, do nabycia w GOK, bezpośrednio przed koncertem

15.00 Warsztaty z aranżacji i produkcji muzycznej - Wojciech Olszak

19.00 Woobie Doobie - „Dawne tańce i melodie”

Michał Dąbrówka – dr, Wojciech Pilichowski – bg, Michał Grymuza – g, Mariusz „Fazi” Mielczarek – as,

Wojciech Olszak – p, org, synth 

19 października /poniedziałek/ - wstęp wolny

19.00 Warsztaty taneczne „Jazz”– Bartosz Woszczyński

Miejsce: Sala Widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury w Chodowie

  

O festiwalu Jazz na Wsi

To czwarta już edycja tej oryginalnej i bezprecedensowej w skali kraju imprezy.
W tym roku, jako gwiazdy wystąpią m.in.: nowoczesny 25 osobowy big band w międzynarodowej obsadzie, z kwartetem smyczkowym i wokalistką - Nikola Kołodziejczyk Orchestra z projektem „Chord Nation” – nagrodzonym statuetką „Fryderyk 2015” w kat. „Fonograficzny Debiut Roku”, mainstreamowa, ikona, żyjąca legenda polskiego jazzu - Jan Ptaszyn Wróblewski ze swoim kwartetem oraz najbardziej wyczekiwany przez wielu koncert, po raz pierwszy na naszym terenie, grająca w stylu fussion - energetyczna grupa Woobie Doobie, złożona z najlepszych polskich muzyków sesyjnych. Festiwal ma charakter interdyscyplinarny. Towarzyszyć mu będą również: wernisaż fotografii Andrzeja Rumianowskiego pt. „A Story of Polish Jazz”, warsztaty z aranżacji, produkcji muzycznej i prawa autorskiego z Wojtkiem Olszakiem, wielokrotnie nagradzanym producentem, który ma za sobą setki nagranych i współprodukowanych płyt, w tym złotych i platynowych (m.in. dla: Edyty Górniak, Natalii Kukulskiej, Lady Pank, i innych) oraz warsztaty taneczne z choreografem, mistrzem świata, absolwentem elitarnej londyńskiej szkoły tańca - Bartkiem Woszczyńskim.

Coś co wyróżnia ten festiwal na tle innych, to przede wszystkim nieszablonowy konkurs improwizacji i interpretacji o międzynarodowym zasięgu i otwartej formule, łączącej tradycję ze współczesnością. Główny nacisk położono w nim przede wszystkim na kreatywność. Adresowany jest on do instrumentalistów i wokalistów z Polski i zagranicy. Wszystkim towarzyszy stała sekcja rytmiczna, w tym roku w składzie: Nikola Kołodziejczyk – fortepian, Andrzej Święs – kontrabas, Marcin Jahr – perkusja. To znani i doskonali muzycy. Wśród konkursowiczów również uczestnicy, którzy są laureatami prestiżowych festiwali, bądź też mają za sobą liczne dokonania płytowe i współpracę z jazzowymi gigantami. Podnosi to poziom konkursu bardzo wysoko. W roli solowej usłyszymy zatem: trąbkę, skrzypce, saksofony, wibrafon i inne instrumenty. Obowiązuje tylko jedna kategoria OPEN, przy braku kryteriów wiekowych, w związku z czym do konkursu mogą przystąpić nie tylko młodzi adepci i studenci, jak ma to miejsce podczas większości festiwali, ale także utytułowani i bardziej zaawansowani wiekiem jazzmani. Organizatorzy wyszli ze słusznego założenia, iż improwizacja, poza kunsztem technicznym, wyraża przede wszystkim emocje grającego. Nie jest zatem przesądzone, że w przypływie chwili, nawet mniej doświadczony muzyk nie wypowie się ciekawiej od tzw. "starego wyjadacza”. Poza tym, oprócz warsztatu technicznego artysty, kluczowe znaczenie odgrywa tu pomysł i aranżacja. Każdy wykonawca musi zaprezentować 2 dowolne utwory we własnej interpretacji, naturalnie z improwizacją:
1 – inspirowany motywem / tematem ludowym, 2 – kompozycja własna lub interpretacja utworu spoza kanonu standardów jazzowych. Pełny regulamin konkursu, deklaracje zgłoszeniowe, program festiwalu oraz inne szczegóły znajdują się na stronie organizatora, którym jest Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach z/s w Chodowie: www.gok.gminasiedlce.pl

Festiwal został mianowany do tytułu Ambasadora Wschodu 2014, jako jeden z 3 projektów kulturalnych na ścianie wschodniej, a wcześniej zdobył II miejsce w plebiscycie TOP Regionu 2013 w kat. „Wydarzenie Kulturalne”.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Siedlce

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama