Magdalena Ogórek w UPH

  • 19.12.2016, 12:58
20161219-20161214-c-321-magdalena_ogorek_na_uph.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Ponad 500 tysięcy cennych dzieł sztuki wywieziono z Polski podczas II wojny światowej i mimo upływu lat niewiele z nich udało się odzyskać. O ogromnej skali rabunków dokonywanej w polskich zasobach i o restytucji dóbr kultury – mówiła podczas wizyty w siedleckiej uczelni – Magdalena Ogórek.

„Obrazy to ostatni jeńcy wojenni, którzy nigdy nie wrócili do swoich domów” – mówiła podczas specjalnego wykładu w siedleckim Uniwersytecie - Magdalena Ogórek. Historyk, doktor nauk humanistycznych, pasjonatka sztuki, a także kandydatka w wyborach prezydenckich w 2015 roku, podzieliła się ze studentami wiedzą na temat odzyskiwania przez Polskę skradzionych w okresie II wojny światowej dzieł sztuki. Z szacunków wynika, że wówczas bezprawnie zabrano i wywieziono z kraju około 517 tys. dóbr. 

Wraz z cennymi obrazami masowo niszczono dokumentację, która jest niezbędna do ustalenia genezy dzieł sztuki. Mimo upływu lat wciąż mało jest literatury poświęconej wojennym rabunkom. Wiadomo jednak, że były one zaplanowane w sposób metodyczny.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego cały czas poszukuje rozproszonych po całym świecie obrazów i dóbr.  W ostatnim czasie udało się m.in. odzyskać słynną „Pomarańczarkę” Aleksandra Gierymskiego czy „Murzynkę” Anny Bielińskiej-Bohdanowiczowej. Te najcenniejsze: „Portret młodzieńca” Rafaela czy „Walka karnawału z postem” Pietera Bruegla wciąż czekają na odnalezienie.  
 

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe