wtorek, 16 kwietnia 2024 23:10

Pożyczaj bez ryzyka. Jak mądrze korzystać z usług firm pożyczkowych?

Pożyczki pozabankowe są równie bezpieczne, co kredyty. Warunek jest jeden – pieniądze musimy pożyczać w sposób odpowiedzialny.
  • 27.08.2018 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pożyczaj bez ryzyka. Jak mądrze korzystać z usług firm pożyczkowych?

Sektor pozabankowy w ostatnich latach przeszedł ogromne zmiany. Powszechne niegdyś zarzuty o lichwiarskie praktyki straciły dziś na aktualności, bo niemal wszystkie firmy oferują swoim klientom pożyczki na atrakcyjnych warunkach, czasem zwalniając ich ze wszystkich opłat, o czym możemy przekonać się z artykułu. Niestety, w związku z tym nie zniknęły problemy finansowe klientów zaciągających pożyczki pozabankowe.

Zwykle odpowiadają za nie bowiem nieodpowiedzialne zachowania pożyczkobiorców, którzy w sektorze pozabankowym muszą spełnić dużo niższe wymagania niż w bankach, co niektórych skłania do podejmowania nieprzemyślanych decyzji. To, czy zobowiązanie spłacimy bez problemu, zależy od nas samych. Jak więc uniknąć tego typu problemów? O czym pamiętać przy poszukiwaniu ofert i podpisywaniu umowy? Jakie zachowania mogą okazać się początkiem finansowych tarapatów?

Czy stać mnie na pożyczkę?

Spłata pożyczki zawsze jest obciążeniem dla naszego budżetu. Nawet, jeśli chodzi o darmową chwilówkę lub pożyczkę udzieloną na bardzo atrakcyjnych warunkach. Przed złożeniem wniosku o finansowanie warto więc przeanalizować naszą sytuację finansową i upewnić się, że będziemy w stanie spłacić zobowiązanie.

Jak jednak ocenić swoje możliwości? Tu pomocna okaże się stworzona przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacja T. Mówi ona, że spłata pożyczki nie będzie ryzykowna, jeśli miesięczne koszty nie przekroczą 50% dochodu gospodarstwa domowego wnioskodawcy. Ten odsetek może być jednak jeszcze niższy, jeśli spłacamy inne zobowiązania, mamy szczególnie duże potrzeby lub wychowujemy dzieci.

Ile kosztuje pożyczka?

By upewnić się, że spłacimy pożyczkę, musimy jednak wiedzieć, jak dużym obciążeniem będzie ona dla naszego budżetu. Najłatwiejsze będzie to w przypadku popularnych darmowych chwilówek – wówczas oddajemy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy. Sprawa nieco się jednak komplikuje, jeśli decydujemy się na „zwykłą”, płatną pożyczkę.

W takiej sytuacji najlepszym źródłem na temat kosztów będzie przykład reprezentatywny. Znajdziemy go zarówno w materiałach reklamowych, jak i w umowie oraz dołączonym do niej formularzu informacyjnym. Unikajmy ocenienia szybkich pożyczek na podstawie RRSO. Ten wskaźnik został bowiem stworzony z myślą o tradycyjnych, spłacanych w ratach kredytach, zaś w przypadku krótkoterminowych przyjmuje nieproporcjonalnie wysoką wartość.

Niespłacona pożyczka. Co się stanie?

Analizy swoich możliwości nie warto lekceważyć. Problemy ze spłatą zobowiązania mają bowiem naprawdę poważne skutki. Jeśli pożyczonych pieniędzy nie oddamy w terminie, firma rozpocznie wewnętrzną procedurę windykacyjną, w ramach której wykorzysta między innymi monity (ich koszty poniesiemy oczywiście my) przesyłane mailem, drogą pocztową lub telefonicznie.

Jeżeli zaś to nie przyniesie skutku, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową i zakończy się egzekucją komorniczą. Wówczas zobowiązanie (powiększone o koszty sądowe i opłaty egzekucyjne) zostanie odzyskane poprzez zajęcie pensji, środków zgromadzonych na koncie, ruchomości lub nieruchomości.

--- Artykuł sponsorowany ---