czwartek, 25 kwietnia 2024 07:45

Jak napisać i gdzie złożyć wniosek o rozwód?

Małżeństwo, zawarte jako związek formalny, w świetle prawa i dominującej religii jest związkiem trwałym, nierozerwalnym. Jednak w przypadku, gdy zachodzą istotne przyczyny, wobec których związek małżeński nie jest w stanie funkcjonować i trwać, możliwe są sposoby przerwania formalnej relacji.
  • 02.09.2018 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak napisać i gdzie złożyć wniosek o rozwód?

Rozwód, jako jeden ze sposobów przerwania związku małżeńskiego, jest niestety dosyć popularnym sposobem na małżeńskie trudności. Uzyskanie dokumentów, potwierdzających rozwód orzeczeniem sądu, nie jest jednak łatwe. Pierwszym krokiem na drodze do uzyskania rozwodu jest złożenie wniosku rozwodowego. Już na etapie pisania wniosku, można spotkać się z wieloma możliwościami, jak przebrnąć przez ten labirynt bez udziału prawnika?

Najpewniejszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie, czy w sądzie rejonowym zamieszczono wzór wniosku rozwodowego, jaki obowiązuje przy składaniu, w danej placówce? Jeżeli taki wzór jest dostępny (zwykle w gablocie, bądź jako formularz do pobrania ze strony placówki), należy wypełnić wniosek według dostępnego wzoru. Jeżeli wzór wniosku nie został udostępniony, wystarczy zasięgnąć informacji w internecie. Pamiętać należy, że wniosek o rozwód powinien zawierać takie informacje, jak:

•       Oznaczenie stron w złożonym wniosku, dane personalne i adresowe powoda/powódki (osoby, która składa wniosek) oraz pozwanego/pozwanej.

•       Oznaczenie żądania -  wniosek o rozwiązanie związku małżeńskiego poprzez wydanie orzeczenia o rozwodzie; ustalenie opieki, sprawowanej nad małoletnim potomstwem (dzieci powyżej osiemnastego roku życia mogą osobiście zdecydować, przy którym z rodziców zamieszkają po orzeczeniu rozwodu); ustalenie kosztów opieki nad wspólnymi dziećmi, ustalenie strony, pokrywającej koszty sądowe oraz jeśli jest konieczność, wniosek o eksmisję jednej ze stron ze wspólnej nieruchomości.

•       Uzasadnienie - wskazać należy relację, jaka obowiązuje pomiędzy małżonkami, ich wspólnymi dziećmi oraz sposób i finansowanie gospodarstwa domowego. 

•       Materiał dowodowy, który jeśli będzie taka konieczność, potwierdzi niejasności oraz dowiedzie zasadności pozwu.

•       Załączniki - odpisy skrócone aktów urodzenia małżonków oraz wspólnego potomstwa, zaświadczenia o dochodach.

Wniosek o rozwód składa się w sądzie okręgowym, właściwym ostatniemu wspólnemu dla małżonków miejscu zamieszkania, w sytuacji gdy jedno z małżonków nadal zamieszkuje w danym okręgu. Jeżeli małżonkowie nie zamieszkują już w okręgu ostatniego, wspólnego zamieszkiwania, wniosek o rozwód składa się w sądzie okręgowym, właściwym miejscu zamieszkania pozwanego. 

Wniosek o rozwód składa się w trzech, jednobrzmiących egzemplarzach, gdzie egzemplarz pierwszy dostarczany jest za pośrednictwem sądu, do rąk strony pozwanej, drugi egzemplarz zostaje ujęty w poczet dokumentów sądowych, dla prowadzonej sprawy. Trzeci egzemplarz wniosku pozostaje dla strony wnoszącej o rozwód. Jeśli jednak zdecydujesz się na usługi prawnika, to poznaj ofertę firmy Kancelaria Prawna Jolanty Wolskiej.

Należy z najwyższą dokładnością wypełnić wniosek o rozwód, spełniając wymagania odnośnie dokumentacji, jakie są wymagany przez daną placówkę, jeśli wniosek niespełni wymogów formalnych, nie zostanie przyjęty i procedury ulegną przedłużeniu. 

Kancelaria Prawna WMC Wrocław

Radca prawny Jolanta Wolska

ul. Ruska 18/31, 50-079 Wrocław    

Telefon: 733 555 333

--- Artykuł sponsorowany ---