środa, 24 kwietnia 2024 12:34

Domek letniskowy, ruchomości, elementy szklane - jak rozszerzyć zakres ubezpieczenia mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania to polisa, która składa się zazwyczaj z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest umowa podstawowa, a drugim rozszerzenia. Jak wybrać dobrą polisę ubezpieczeniową, która ochroni wszystko, czego ubezpieczony potrzebuje? W jaki sposób rozszerzyć zakres ubezpieczenia poza element podstawowy?
  • 12.09.2018 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Domek letniskowy, ruchomości, elementy szklane - jak rozszerzyć zakres ubezpieczenia mieszkania?

Umowa podstawowa – na wypadek pożaru

Umowa podstawowa w ubezpieczeniu nieruchomości to ochrona murów i stałych elementów. Główne ryzyka uwzględnione w tej umowie to zalanie i pożar. Zalanie dotyczy tutaj instalacji hydraulicznej. Jeżeli dojdzie do zalania wodami opadowymi czy wodami występującymi z naturalnego koryta, to ubezpieczenie nie zadziała. Chyba, że te ryzyka zostaną dodatkowo włączone do ochrony ubezpieczeniowej.

Czym są mury domku letniskowego, jest dość oczywiste. Dla wielu klientów kwestią niejasną są tzw. stałe elementy. Do stałych elementów zalicza się głównie te części konstrukcyjne, których nie da się zdemontować bądź wynieść bez konieczności użycia narzędzi. To m.in instalacja elektryczna i hydrauliczna, podłogi, ościeżnice i drzwi, okna i framugi, tynki, sufity podwieszane i zabudowa kuchenna. Więcej o umowie podstawowej można znaleźć przeglądając dowolne ubezpieczenie mieszkania z www.ubezpieczeniaonline.pl

Umowy dodatkowe – na wypadek kradzieży i dewastacji

Po ustaleniu zakresu umowy podstawowej, można przejść do ustalania rozszerzeń. Warto zwrócić uwagę na dodatki, ponieważ ich odpowiednie uzupełnienie pozwoli stworzyć polisę dopasowaną do potrzeb nieruchomości oraz kieszeni ubezpieczonego.

Rozszerzenia dotyczą zarówno tego, co ma być objęte ochroną, jak również ryzyk, które mają zostać włączone do odpowiedzialności towarzystwa. Wśród ryzyk znajdują się między innymi ulewne deszcze, wichury, uderzenie pioruna, zalanie wodami gruntowymi, kradzież, wandalizm i dewastacja.

Jest też specjalna formuła o nazwie all risk, która pozwala ubezpieczyć nieruchomość i wyposażenie na wszystkie możliwe nieszczęśliwe zdarzenia. W definicji znaleźć można informację, że jest to ubezpieczenie na wypadek ryzyk nazwanych i nienazwanych. Dzięki temu, nawet gdy szkodę spowoduje zdarzenie zupełnie nieprzewidywalne (samochód wjedzie w domek jednorodzinny), to odszkodowanie i tak zostanie wypłacone. To najbardziej korzystna dla ubezpieczonego opcja.

Jeżeli chodzi zaś o to, co ma być objęte ochroną, to tutaj bardzo ważne jest, by tak dopasować ubezpieczenie, by wszystkie wartościowe przedmioty były objęte ochroną. Jeżeli więc w domu jest wiele elementów szklanych, to warto nieco dopłacić i uzupełnić ochronę o umowę, która skupia się na nich. Jeżeli w domu znajduje się wartościowe wyposażenie – meble, sprzęty RTV, sprzęty AGD – to warto pokusić się o wykupienie ubezpieczenia ruchomości domowych.

Domek letniskowy można ubezpieczyć za pomocą osobnej polisy, ale również w ramach rozszerzenia do ubezpieczenia nieruchomości głównej. Jako rozszerzenie nie wymaga dodatkowej polisy. Wystarczy, że główna nieruchomość będzie w pełni ubezpieczona, a domek letniskowy do niej dopisany. To wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ ubezpieczony nie musi opłacać drugiej, dodatkowej składki.

Ochrona nieruchomości jest ogromnym wsparciem dla jej właściciela. Jako taka powinna być wykupiona w sposób przemyślany i staranny.  Pominięcie jakiegoś elementu może sprawić, że ubezpieczenie domu letniskowego na www.ubezpieczeniaonline.pl.okaże się nieprzydatne i zupełnie niepraktyczne.

--- Artykuł sponsorowany ---