Sobota, 16.02.2019

Agregat prądotwórczy - kiedy zakup, a kiedy wynajem?

  • 13.11.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Agregat prądotwórczy - kiedy zakup, a kiedy wynajem?
Agregat prądotwórczy jest urządzaniem niezbędnym w wielu sytuacjach – nagły brak prądu, niewystarczające parametry sieci elektrycznej czy awarie poszczególnych urządzeń zasilających wymuszają zapotrzebowanie na dodatkowe źródło energii. Niestety, koszty zakupu agregatów w przypadku wielu firm wykluczają taką inwestycję, jednak nie zawsze kupno agregatu prądotwórczego jest koniecznością. W wielu sytuacjach o wiele lepiej sprawdza się jego wynajem, będący znacznie korzystniejszą alternatywą, zwłaszcza dla mniejszych firm o ograniczonym zapotrzebowaniu na dodatkowe źródło zasilania.

Zakup agregatu – na jaki model się zdecydować?

Współczesna oferta agregatów prądotwórczych jest tak zróżnicowana i obejmuje tak wiele urządzeń, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Najnowocześniejsze i najbardziej rozbudowane systemy wyposażone są w dodatkowe technologie, pozwalające monitorować pracę agregatu i jego parametry, takie jak zużycie paliwa, emisja spalin czy obciążenie i czas pracy maszyny. Dodatkowa funkcjonalność jest niezwykle przydatna, jednak wiąże się ze zwiększonymi kosztami – cena takiego agregatu może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

Kupno agregatu – w jakich przypadkach będzie korzystniejszym wyborem?

W przypadku przedsiębiorstw, które wymagają ciągłego lub częstego zapotrzebowania na zwiększone, lub dodatkowe źródła mocy, decyzja o zakupie agregatu na własność wydaje się najrozsądniejszym wyjściem. Mimo że mamy do czynienia z dużym wydatkiem, to ponoszony jest on jednorazowo (nie licząc dodatkowych, stałych kosztów eksploatacji, serwisu itp.). Może więc okazać się, że pozornie droga inwestycja w przypadku firm o dużym zapotrzebowanie będzie generowała oszczędności. Zestawiając ze sobą łączny koszt zakupu i eksploatacji z kwotą wydawaną każdorazowo na wynajem agregatu, może się okazać, że jego częste wypożyczanie jest mało opłacalne.

 

Agregat prądotwórczy – kiedy bardziej opłaca się go wynająć?

Jednak w przypadku firm o mniejszym zapotrzebowaniu na dodatkowe źródła energii, np. na skutek nagłej awarii sieci elektrycznej, wynajem agregatów zazwyczaj okazuje się bardziej opłacaną inwestycją. Przy tak bogatej ofercie producentów i dystrybutorów nie powinno być żadnego problemu z wyborem urządzenia o parametrach w pełni dostosowanych do indywidualnego zapotrzebowania danego przedsiębiorstwa. Dodatkową zaletą jest stała rata za wynajem, której koszt o wiele łatwiej zaplanować w budżecie, niż w miałoby to miejsce w przypadku nagłej konieczności zakupu agregatu.

Grupa Tipmedia
Podziel się: