Czwartek, 18.07.2019

Kiedy można się ubiegać o samochód zastępczy z OC sprawcy?

  • 10.01.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Kiedy można się ubiegać o samochód zastępczy z OC sprawcy?
Dla wielu osób samochód jest bardzo ważnym elementem życia, niezbędnym do przemieszczania się na bliższych i dalszych odległościach. Gdy ulega zniszczeniu z czyjejś winy… właśnie, co wtedy? Dowiedz się więcej na temat samochodu zastępczego, którego koszt pokrywa ubezpieczyciel sprawcy.

Samochód potrzebny od zaraz

Każdy inaczej zdefiniuje najlepsze ubezpieczenie samochodu. Jednym opłaca się inwestować w wiele dodatkowych, nieobowiązkowych polis, inni kalkulują, że wystarczy im zwyczajne OC, które i tak trzeba posiadać w ramach obowiązujących przepisów.

Jeżeli w konsekwencji wypadku lub kolizji tracisz możliwość normalnego użytkowania swojego pojazdu, a nie jesteś sprawcą, masz prawo otrzymać auto zastępcze na koszt ubezpieczyciela winnego całego zajścia z jego OC. Ale uwaga! Trzeba rozróżnić szkodę częściową i całkowitą, a także wziąć pod uwagę skalę uszkodzeń.

Kiedy przysługuje samochód zastępczy

Szkoda częściowa oznacza, że samochód da się jeszcze naprawić, ale wymaga to fachowego serwisu, wymiany części, przeprowadzenia konkretnych działań. Na cały okres przysługuje wtedy samochód zastępczy. To istotna uwaga, ponieważ – jak wiadomo – na fachowców trzeba czasami poczekać, pojawia się problem kosztorysu, sprowadzania części, odbioru w dogodnym terminie i tak dalej.

Zdarza się, że ubezpieczyciele odmawiają przekazania auta zastępczego na dłuższy czas. Wtedy rozwiązaniem jest wypożyczenie go na własną rękę, a później przekazanie faktury do rozliczenia. Należy jednak wypożyczyć auto tej samej klasy. Złamanie tej zasady da realną podstawę do odmowy zwrócenia kosztów przez ubezpieczyciela.

Dobrze, ale co w sytuacji, gdy samochód uległ szkodzie całkowitej, czyli nie da się go naprawić, jest to zupełnie nieopłacalne i wręcz niemożliwe? Wtedy również przysługuje auto zastępcze, tyle że do czasu nabycia nowego pojazdu. Rozwiązanie wydaje się bardzo komfortowe dla wszystkich poszkodowanych kierowców. Co ciekawe, dopiero pod koniec 2013 roku Sąd Najwyższy wydał w tej sprawie uchwałę.

O tym należy pamiętać

Kwestia samochodów zastępczych przez lata wywoływała żywe emocje i dyskusje. Oczywiste wydaje się, że auto zastępcze z OC sprawcy powinno przysługiwać przede wszystkim osobom, dla których samochód jest narzędziem pracy i jednym z najważniejszych elementów codziennego życia. Ale co z osobami, które użytkują pojazdu do celów prywatnych? Dopiero w listopadzie 2011 roku Sąd Najwyższy jednoznacznie stwierdził, że auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą.

Dodajmy jednak bardzo ważne, wręcz kluczowe zastrzeżenie. Auto zastępcze z OC sprawcy nie przysługuje w sytuacji, gdy poszkodowany posiada inne pojazdy! W zasadzie po to kupujemy więcej niż jeden pojazd, żeby w sytuacjach awaryjnych mieć alternatywę. Dlatego podejście ubezpieczycieli jest dość zrozumiałe. Samochód z OC sprawcy przysługuje wyłącznie w uzasadnionych przypadkach – gdy potrzebujesz auta, ale nie masz „zapasowego”.

Podsumujmy fakty:

  • koszty wynajmu auta zastępczego pokrywa ubezpieczyciel sprawcy,

  • przy szkodzie częściowej z auta zastępczego można korzystać do momentu odebrania własnego pojazdu z naprawy,

  • przy szkodzie całkowitej z auta zastępczego można korzystać do momentu zakupu nowego pojazdu.

Zastanawiasz się, czy do OC warto dołączyć inne polisy o znacznie szerszym zakresie? Dokumenty potrzebne do zakupu ubezpieczenia czy najtańsze oferty na rynku – o tym wszystkim bez problemu przeczytasz w Internecie.

Pamiętaj, że jeśli nie jesteś sprawcą zdarzenia na drodze, ktoś inny poniesie koszty i konsekwencje. Warto być jednak przygotowanym na różne scenariusze, dlatego wybór dodatkowych polis jest pod wieloma względami opłacalny.

Grupa Tipmedia
Podziel się: