Paleciak elektryczny - ułatwi pracę każdego magazynu! Zobacz jak!

  • 23.01.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Paleciak elektryczny - ułatwi pracę każdego magazynu! Zobacz jak!
Jeśli jesteś właścicielem magazynu, wiesz doskonale jak ważny jest transport wewnętrzny. To właśnie od niego zależy wydajność i produktywność całej firmy. Jednak nie można zadbać o transport wewnętrzny bez odpowiednich środków i narzędzi. A jednym z tego typu narzędzi jest właśnie pojazd, powszechnie określany mianem - paleciak.

Czym jest paleciak?

Pracując w branży magazynowej lub transporcie, wiesz już zapewne czym jest paleciak, czyli wózek paletowy. Jest to urządzenie służące do transportowania ładunków na nieduże odległości, zwykle o niewielkiej maksymalnej wysokości podnoszenia. Pierwszy ręczny paleciak został wyprodukowany już w 1947 roku przez szwedzką firmę BT Industries, która w 2000 roku stała się częścią marki Toyota.
Istnieją dwa główne typy paleciaków:

  • paleciak ręczny,
  • paleciak elektryczny.

Jak sama nazwa wskazuje różnią się one rodzajem zastosowanego napędu - a w pierwszym przypadku raczej jego… brakiem. Paleciak ręczny obsługiwany jest wyłącznie przy użyciu siły mięśni operatora, który musi wykazać się tężyzną fizyczną i niemałą siłą. Choć pojazdy tego typu wciąż wykorzystuje się z powodzeniem (przede wszystkim w sklepach, marketach i na składach), to znacznie wydajniejszy a także łatwiejszy w obsłudze jest paleciak o napędzie elektrycznym - którego zalety szerzej omówimy w dalszej części artykułu.

Paleciak elektryczny - dlaczego warto go wybrać?

Wybór paleciaka o napędzie elektrycznym to inwestycja długofalowa, zdecydowanie podnosząca efektywność oraz tempo pracy całego magazynu. Jakie są zalety wyboru tego typu sprzętu:
- paleciak w widoczny sposób usprawnia wykonywania czynności takich jak rozładunek, załadunek oraz transport bliski różnego typu ładunków; dzięki swojej kompaktowej, niewielkiej budowie oraz dobrej zwrotności, paleciak z łatwością może wjechać na naczepę tira czy ciężarówki pobierając bezpośrednio z niej towar przeznaczony do magazynowania;
- paleciak o napędzie elektrycznym nie wymaga użycia do obsługi siły mięśni, praca na tego typu sprzęcie jest lekka i komfortowa, mogą ją wykonywać zarówno kobiety, jak i osoby z problemami z kręgosłupem. Dodatkowo - istnieją na rynku modele wózków paletowych, w których paleciak wyposażony jest w specjalne stanowisko lub niewielką platformę dla operatora, dzięki której może on poruszać się wraz z wózkiem.
- dzięki mechanicznemu napędowi, paleciak elektryczny ma znacznie lepsze parametry niż tradycyjny wózek ręczny. Udźwig maksymalny w paleciaku o napędzie elektrycznym wynosi nawet do 3. ton, a wysokość podnoszenia (w przypadku wózków paletowych wyposażonych w maszt) to nawet 5 metrów. Możliwości te wpływają pozytywnie na wydajność pracy pojazdu a także umożliwiają mu pracę w warunkach magazynowych, gdzie wymagane jest składowanie towarów na regałach.

paleciak z platforma dla operatora

Jak widać paleciak o napędzie elektrycznym znacznie podnosi wydajność pracy, przez przyśpieszenie i usprawnienie procesu transportu ładunków. Ale to nie wszystko - istnieje jeszcze kilka dodatkowych zalet z wyboru wózków paletowych, zamiast tego typu jak tutaj - widłowych.
- wózki jezdniowe prowadzone i sterowane zdalnie wymagają od ich operatorów uzyskania uprawnień kategorii III WJO - czyli najniższego stopnia. Jednocześnie warto zaznaczyć, iż kursy na tego typu kategorię są… najtańsze. Szkolenie tego typu można odbyć już za ok 300zł.
- paleciak elektryczny, sterowany spoza wózka objęty jest ograniczonym dozorem technicznym, dlatego też wystarczy, aby badania okresowe tych pojazdów były przeprowadzane co 2 lata (w przypadku wózka paletowego z miejscem dla operatora, objętego pełnym dozorem, badanie tego typu powinno być przeprowadzone co roku).
- cena nowego paleciaka jest zdecydowanie niższa i bardziej korzystna niż koszt zakupu nawet używanego wózka widłowego. Cena nowego paleciaka to wydatek oscylujący w granicach około 20 000 - 30 000zł. Jeśli koszt tego rzędu nadal wydaje się za duży, wiele składów używanego sprzętu daje możliwość skorzystania z oferty zakupu używanego paleciaka, np. tak jak tutaj.
- ponadto warto dodać, iż paleciak może być urządzeniem uniwersalnym i wykorzystywanym do transportu ładunków o różnym gabarycie, dzięki możliwości wyboru długości zamontowanych wideł: od krótkich (800mm) po bardzo długie ( 2500mm), dzięki którym paleciak może unieść równocześnie dwie standardowe palety.
Wózki paletowe prezentują szereg zalet, przez co nie sposób je pominąć, przy wyborze odpowiedniego sprzętu i wyposażenia magazynowego.

Gdzie jeszcze sprawdzi się paleciak?

Warto zaznaczyć, iż wózek paletowy nie jest urządzeniem, które wykorzystuje się tylko i wyłącznie w pracach magazynowych. Poza magazynami czy składami znajduje on także szereg zastosowań. Popularne paleciaki elektryczne są z powodzeniem wykorzystywane także:
- w wielkopowierzchniowych hipermarketach i hurtowniach;
- w sklepach ogrodniczych i innego tego typu przedsiębiorstwach, gdzie niezbędny jest transport ciężkich ładunków, np. drukarniach;
- w zakładach produkcyjnych - sprawny paleciak o napędzie elektrycznym w szybki sposób jest w stanie przewozić części oraz podzespoły między poszczególnymi stanowiskami pracy;
do rozładunku i załadunku towarów w centrach logistycznych oraz przeładowniach.
Paleciak sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebny jest niedrogi, łatwy w obsłudze i utrzymaniu sprzęt, który poradzi sobie z nieskomplikowanymi operacjami transportu bliskiego.

gdzie sprawdzi sie paleciak


Paleciak - gdzie kupić?

W przypadku każdej inwestycji poczynionej w firmę, a szczególnie w przypadku zakupu sprzętu, bardzo ważne jest podejmowanie przemyślanych i racjonalnych decyzji oraz wybór urządzeń dobrej jakości. Przed podjęciem decyzji o kupnie, warto porównać ceny wózków, ich parametry a także jasno określić, czy będą one spełniały wszystkie wymagania, stawiane im na codzień.
Jednym z miejsc, gdzie porównać można produkty różnych marek jest skład nowych i używanych wózków widłowych - Lemarpol. W swojej ofercie posiada on paleciaki marek takich jak m.in.: Toyota, Manitou czy Cesab, dzięki czemu porównanie produktów staje się jeszcze łatwiejsze. Wózki paletowe można obejrzeć także online, klikając tutaj.
Warto zaznaczyć, iż Lemarpol, posiadający w swojej ofercie także urządzenia używane, ma możliwość dostarczenia wybranego sprzętu bezpośrednio z dowozem do klienta, co znacząco podnosi komfort zakupu.

Podsumowanie

paleciak podsumowanie

Wybierając paleciaka o napędzie elektrycznym do prac magazynowych można mieć pewność, iż podjęło się właściwą decyzję. Obsługa tych pojazdów jest intuicyjna. Używane zgodnie z przeznaczeniem i serwisowane nie ulegają awariom, a ich cena jest atrakcyjna.
Paleciak elektryczny to optymalne rozwiązanie dla transportu bliskiego i magazynowego.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: