piątek, 19 kwietnia 2024 21:42

Dławiec rzekomy: co warto wiedzieć na temat tej choroby?

Pseudokrup, czyli dławiec rzekomy, jest choroba utrudniająca życie wielu małym pacjentom. Co każdy rodzic powinien wiedzieć na jej temat? W jaki sposób można walczyć z taką przypadłością?
  • 18.05.2018 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Dławiec rzekomy: co warto wiedzieć na temat tej choroby?

Czym jest dławiec rzekomy?
Dławiec rzekomy to poważna choroba dróg oddechowych. Głównym problemem są tu obrzęki błony śluzowej gardła i krtani, z zwężone drogi oddechowe sprawiają, że do płuc dociera zbyt mała ilość powietrza. Narastające trudności w oddychaniu sprawiają, że zdrowie i życie dziecka są narażone na poważne kłopoty, a mały pacjent wymaga odpowiedniej opieki medycznej. Drobne zaniedbania związane z tym schorzeniem mogą przecież sprawić, że mały pacjent będzie musiał się zmierzyć z jeszcze większym wyzwaniem, czyli z dusznicą.

Jak w porę rozpoznać chorobę?
Dławiec rzekomy jest chorobą, na którą najmocniej narażone są dzieci do trzeciego roku życia. W ich przypadku drogi oddechowe nie są jeszcze całkowicie rozwinięte, zatem pseudokrup może tu znaleźć idealne warunki dla swego rozwoju. Objawy tej choroby są dość charakterystyczne. Drobne obrzęki sprawiają, że maluch ma problemy z oddychaniem, często miewa też problemy z nocnymi atakami kaszlu. Kaszel taki pojawia się gwałtownie, a dziecko nie tylko nie może swobodnie oddychać, ale zaczyna też mieć poważne trudności z przełykaniem. Ponieważ atak kaszlu często prowadzi do ataku paniki, problemy z oddychaniem dodatkowo nasilają się. Rodzic musi zatem nie tylko pomóc w łagodzeniu obrzęków za pomocą inhalacji, ale też uspokoić dziecko, które nieświadomie, pod wpływem strachu, jeszcze bardziej pogarsza swój stan.

Skąd biorą się takie problemy ze zdrowiem?
Dławiec rzekomy bardzo często okazuje się skutkiem infekcji wirusowej, która wcześniej zaatakowała malucha. Efektem takiej infekcji stają się obrzęki błony śluzowej gardła oraz krtani. Dławiec rzekomy może rozwijać się również jako skutek alergii, co jest w znacznej mierze winą coraz bardziej zanieczyszczonego środowiska.

Jak pomóc dziecku?
Odpowiednie leczenie jest niezwykle ważne, gdyż tylko dzięki niemu można sprawić, by choroba nie stała się przyczyną dalszych komplikacji zdrowotnych. Rodzice muszą przede wszystkim obserwować swą pociechę i podejmować odpowiednie kroki w chwili, gdy pojawiają się pierwsze objawy ataku duszności. W ich łagodzeniu pomocna będzie gorąca woda, gdyż wdychanie pary może przynieść wielką ulgę małemu pacjentowi. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki, przy czym dość często są tu stosowane antybiotyki. Leczenie tej choroby często wymaga tez stosowania leków uspokajających, szczególnie w chwili, gdy dziecko zaczyna panikować podczas kolejnych ataków duszności. W najpoważniejszych przypadkach niezbędne staje się podłączenie dziecka do aparatu do sztucznego oddychania.


Rodzice, których dziecko choruje na dławiec rzekomy, muszą robić wszystko, by objawy ataku w ogóle nie pojawiały się. Jest to zadanie trudne, jednak istnieje wiele metod, dzięki którym można zaoszczędzić malcowi wielu przykrych doświadczeń. Utrzymanie sporej wilgotności w mieszkaniu tu podstawa, gdyż zbyt suche powietrze w znacznym stopniu utrudnia choremu dziecku swobodne oddychanie. Wilgotne powietrze chroni jednocześnie błonę śluzową przed nadmiernym wysuszeniem, co pozwala poprawić ogólny stan zdrowia dziecka. Dławiec rzekomy staje się też mniej uciążliwym schorzeniem w przypadku tych maluchów, które sporo czasu spędzają na świeżym powietrzu. Warto zatem myśleć o możliwie jak najczęstszym urządzaniu wycieczek za miasto, które mogą się okazać zarówno sposobem na walkę z chorobą, jak i ciekawą propozycją spędzania czasu w rodzinnym gronie w przyjemny sposób.

Problemy z oddychaniem mogą sprawiać wiele problemów i dzieciom, i ich rodzicom. Warto zatem korzystać z wszystkich możliwości walki z tą chorobą. Pomocne mogą się okazać również wyjazdy do uzdrowisk oraz korzystanie z udziału w grupach wsparcia, które skupiają astmatyków i wielu pacjentów zmagających się z innymi chorobami dróg oddechowych.

Przed zakupem oczyszczacza powietrza zalecam przeczytać artykuły dostępne na Higieniczny.pl.

--- Artykuł sponsorowany ---